My Favorite Movies


  jlnelson24's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
American History X
Awesome cast! Norton is fantastic.
2
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
Great cast, excellent acting. Keanu should have stuck with films like this.
3
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Lynch is at the top of his game. Excellent movie, great cast.
4
Bully 2001,  R)
Bully
Brad Renfro stop doing drugs and make more movies like this!
5
Drugstore Cowboy 1989,  R)
Drugstore Cowboy
My absolute favorite Matt Dillon movie.
6
Fight Club 1999,  R)
7
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I've seen this movie so many times since it's release. Absolutely fantastic! Director John Hughes best.
8
Heathers 1988,  R)
Heathers
Dark comedy. Big sister to Mean Girls.
9
The English Patient 1996,  R)
10
Little Children 2006,  R)
Little Children
Great cast.
11
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
And shepherds we shall be,
For Thee, my Lord, for Thee.
Power hath descended forth from Thy hand,
That our feet may swiftly carry out Thy command.
So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be.
In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments