My Favorite Movies


  jlew926's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Beautiful movie with beautiful sets, costumes, dancing and singing. One of my favorites!
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
3
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Love is actually all around! This is a great ensemble with a fantastic story of their intertwining lives
4
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Wonderful movie for that time. Funny and charming. One of my favs
5
The Usual Suspects 1995,  R)
6
Sense and Sensibility 1995,  PG)
7
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Such a great story. Mary and Mary do a great job. Total tear jerker.
8
Steel Magnolias 1989,  PG)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
FAVORITE. laugh, cry, feel
10
Fargo 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments