Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jlclvsjpm's Rating My Rating
1
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
love the 80's soundtrack. Cute movie
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
A League of Their Own 1992,  PG)
4
American History X 1998,  R)
5
Batman 1989,  PG-13)
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
Batman Returns 1992,  PG-13)
8
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Best Michael Keaton movie. Love it. Funny as hell.
9
Billy Madison 1995,  PG-13)
10
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
12
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Love this movie. Anyone who calls it "that gay cowboy movie" is missing the whole point.
13
Casablanca 1942,  PG)
14
Clerks 1994,  R)
15
Coming to America 1988,  R)
16
Crash 2005,  R)
17
Cruel Intentions 1999,  R)
18
Cry-Baby 1990,  PG-13)
19
Date Movie 2006,  PG-13)
20
Dead Poets Society 1989,  PG)
21
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
22
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
23
Aladdin 1992,  G)
24
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
25
Dogma 1999,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Can't get enough Johnny Depp. Perfect movie about a misunderstood figure and how people fear what the unknown or different.
28
Empire Records 1995,  PG-13)
29
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
30
Finding Neverland 2004,  PG)
31
Four Brothers 2005,  R)
32
Freedom Writers 2007,  PG-13)
33
Friday 1995,  R)
34
Garden State 2004,  R)
35
Ghost 1990,  PG-13)
36
Ghostbusters 1984,  PG)
37
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Excellent movie!!!Vivien Leigh is superb!!! Great casting, great movie.
38
Good Will Hunting 1997,  R)
39
Grease 1978,  PG)
40
Halloween 1978,  R)
41
Happy Feet 2006,  PG)
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
44
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
45
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
46
High Fidelity 2000,  R)
47
Interview with the Vampire 1994,  R)
48
It's a Wonderful Life 1946,  G)
49
Jaws 1975,  PG)
50
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
51
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
52
Labyrinth 1986,  PG)
53
Legally Blonde 2001,  PG-13)
54
Mallrats 1995,  R)
55
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
56
Meet the Parents 2000,  PG-13)
57
Memento 2000,  R)
58
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
59
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
60
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
61
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
62
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
63
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
64
Not Another Teen Movie 2001,  R)
65
Platoon 1986,  R)
66
Pretty Woman 1990,  R)
67
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
68
Pulp Fiction 1994,  R)
69
Rent 2005,  PG-13)
70
Reservoir Dogs 1992,  R)
71
Saw 2004,  R)
72
Saving Private Ryan 1998,  R)
73
Scarface 1983,  R)
74
Scream 1996,  R)
75
Secret Window 2004,  PG-13)
76
Serendipity 2001,  PG-13)
77
Seven (Se7en) 1995,  R)
78
Shrek 2001,  PG)
79
Shrek 2 2004,  PG)
80
Sleeping Beauty 1959,  G)
81
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
82
Speed 1994,  R)
83
Spider-Man 2002,  PG-13)
84
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
85
Stand by Me 1986,  R)
86
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
87
Steel Magnolias 1989,  PG)
88
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
89
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
funny but I admit I only watched because of Lynda's cameo
90
Taxi Driver 1976,  R)
91
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
92
The Breakfast Club 1985,  R)
93
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
94
The Color Purple 1985,  PG-13)
95
The Crow 1994,  R)
96
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
97
The Godfather 1972,  R)
98
The Godfather, Part II 1974,  R)
99
The Godfather, Part III 1990,  R)
100
The Goonies 1985,  PG)
101
The Hot Chick 2002,  PG-13)
102
The Incredibles 2004,  PG)
103
The Little Mermaid 1989,  G)
104
The Lion King 1994,  G)
105
The Lost Boys 1987,  R)
106
The Matrix 1999,  R)
107
The Mask 1994,  PG-13)
108
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
109
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
love this movie!!! i'm a sucker for romance.
110
The Princess Bride 1987,  PG)
111
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
112
The Sandlot 1993,  PG)
113
The Shining 1980,  R)
114
The Shawshank Redemption 1994,  R)
115
The Silence of the Lambs 1991,  R)
116
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
117
The Sound of Music 1965,  G)
118
The Usual Suspects 1995,  R)
119
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
120
The Wizard of Oz 1939,  G)
121
There's Something About Mary 1998,  R)
122
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
123
Tombstone 1993,  R)
124
Trainspotting 1996,  R)
125
Waiting 2005,  R)
126
Walk the Line 2005,  PG-13)
127
Wayne's World 1992,  PG-13)
128
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
129
When Harry Met Sally 1989,  R)
130
White Chicks 2004,  PG-13)
131
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
132
X-Men 2000,  PG-13)
133
Young Frankenstein 1974,  PG)
134
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
135
The Littlest Rebel 1935,  PG)
136
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
137
Get Real 1998,  R)
Get Real
I've been this girl!! What gay boy has not fallen in love with the handsome, untouchable, superjock? How many of us have had that jock and then realize he has too many issues and you end up parting company? He won't come out of the closet and yours is swung wide open. A must see movie.
138
Billy's Hollywood Screen Kiss 1998,  R)
139
The Broken Hearts Club 2000,  R)
140
Love! Valour! Compassion! 1997,  R)
Love! Valour! Compassion!
one of my all time favorites!!! Justin Kirk & Randy Becker are such hotties!!!
141
Waterloo Bridge 1940,  Unrated)
142
That Hamilton Woman 1941,  Unrated)
143
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
144
Purple Rain 1984,  R)
145
The Last Dragon 1985,  PG-13)
146
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
147
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
148
The First Wives Club 1996,  PG)
149
Krush Groove 1985,  R)
Krush Groove
Great old school movie. Love the ol skool soundtrack. Blair Underwood is exceptional.
150
Boy Culture 2006,  Unrated)
Boy Culture
love this movie. corny, but i loved the happy ending. i'm a sucker for romance. darryl stephens is hott!
151
Beautiful Thing 1996,  R)
Beautiful Thing
coming of age story where two boys find true love for the 1st time. one of my 10 best.
152
Latter Days 2003,  R)
Latter Days
in my top 10. love this movie. wow!!!
153
Another Gay Movie 2006,  R)
Another Gay Movie
love this movie. can't wait for the sequal! funny as hell. highly recommended!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments