My Favorite Movies


  JLB879S's Rating My Rating
1
Zero Effect 1998,  R)
2
The Elephant Man 1980,  PG)
3
Rocky 1976,  PG)
4
The Straight Story 1999,  G)
5
The Hustler 1961,  Unrated)
6
The Color of Money 1986,  R)
7
8 1/2 1963,  Unrated)
8
Vertigo 1958,  PG)
9
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
10
High Fidelity 2000,  R)
11
Out of Sight 1998,  R)
12
Rushmore 1998,  R)
13
Cop Land 1997,  R)
14
Shallow Grave 1994,  R)
15
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
16
Titus 1999,  R)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Manhattan 1979,  R)
19
Punch-Drunk Love 2002,  R)
20
The Big Kahuna 1999,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Collateral 2004,  R)
23
Buffalo 66 1998,  R)
24
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
25
Comedian 2002,  R)
26
Big Night 1996,  R)
27
Rear Window 1954,  PG)
28
American Pop 1981,  R)
29
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
30
The Shining 1980,  R)
31
Blue Velvet 1986,  R)
32
The Big Lebowski 1998,  R)
33
Amadeus 1984,  PG)
34
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
35
Psycho 1960,  R)
36
Trainspotting 1996,  R)
37
Brokeback Mountain 2005,  R)
38
Lost In Translation 2003,  R)
39
Swingers 1996,  R)
40
Box of Moonlight 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments