Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jlandrith's Rating My Rating
1
Demolition Man 1993,  R)
2
Sarafina 1992,  PG-13)
3
A Separate Peace 2004,  R)
4
Dogma 1999,  R)
5
Dog Day Afternoon 1975,  R)
6
The Matrix 1999,  R)
7
The Matrix Reloaded 2003,  R)
8
The Matrix Revolutions 2003,  R)
9
Open Range 2003,  R)
10
Regarding Henry 1991,  PG-13)
11
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
12
Better Off Dead 1985,  PG)
13
Say Anything... 1989,  PG-13)
14
Roxanne 1987,  PG)
15
Dead Poets Society 1989,  PG)
16
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
17
Dave 1993,  PG-13)
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
The Princess Bride 1987,  PG)
20
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
21
Beverly Hills Cop 1984,  R)
22
Clueless 1995,  PG-13)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Great fun - doesn't take itself too seriously. The bad acting by some of the models only made the movie more endearing in the long run...
24
Serenity 2005,  PG-13)
25
Stargate 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments