My Favorite Movies
| jjjpowell's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Halloween 1978, R) |
|
| 2 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 3 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 4 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 5 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 6 |
Friday the 13th - The Final Chapter 1984, R) |
|
| 7 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 8 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 9 |
Psycho 1960, R) |
|
| 10 |
Tenebre (Unsane) 1982, R) |
|
| 11 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 12 |
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) 1971, PG) |
|
| 13 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 14 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987, R) |
|
| 15 |
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969, PG) |
|
| 16 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 17 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 18 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 19 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 20 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 21 |
Talk Radio 1988, R) |
|
| 22 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 23 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 24 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 26 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 27 |
Hellbound: Hellraiser 2 1988, R) |
|
| 28 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 29 |
Dogma 1999, R) |
|
| 30 |
Clerks 1994, R) |
|
| 31 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 32 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992, R) |
|
| 33 |
Halloween H2O 1998, R) |
|
| 34 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 35 |
The Thing 1982, R) |
|
| 36 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 37 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 38 |
Casino 1995, R) |
|
| 39 |
Heathers 1988, R) |
|
| 40 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 41 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 42 |
Memento 2000, R) |
|
| 43 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 44 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 45 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 46 |
Red Rock West 1993, R) |
|
| 47 |
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) 1991, Unrated) |
|
| 48 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 49 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 50 |
Creepshow 1982, R)
Nothing beats the original. At a time when anthology horror was all the rage, Creepshow stood out because of the Stephen King - George Romero tag team. A loving yet bloody and sometimes laugh out loud tribute to the classic E.C. comic books of yesteryear. Stephen King turns into a shambling mound? Classic, baby. |
|
| 51 |
The Mummy 1932, Unrated) |
|
| 52 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 53 |
Re-Animator 1985, R) |
|
| 54 |
From Beyond 1986, R) |
|
| 55 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 56 |
Sin City 2005, R) |
|
| 57 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 58 |
The Crow 1994, R) |
|
| 59 |
The Wolf Man 1941, Unrated) |
|
| 60 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 61 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 62 |
Office Space 1999, R) |
|
| 63 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 64 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 65 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 66 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 67 |
Trust 1990, R) |
|
| 68 |
The Unbelievable Truth 1990, R) |
|
| 69 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 70 |
Last Seduction 1994, R) |
|
| 71 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 72 |
A Better Tomorrow 2010, R) |
|
| 73 |
Singles 1992, PG-13) |
|
| 74 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 75 |
Some Kind of Wonderful 1987, PG-13) |










































































