My Favorite Movies
| jjennipenny's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ordinary People 1980, R) |
|
| 2 |
Big Jake 1971, PG-13) |
|
| 3 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 4 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 5 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 6 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 7 |
Paris When It Sizzles 1964, Unrated) |
|
| 8 |
Charade 1963, G) |
|
| 9 |
The Unforgiven 1960, Unrated) |
|
| 10 |
Dimples 1936, PG) |
|
| 11 |
The Music Man 1962, G) |
|
| 12 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 13 |
McLintock! 1963, Unrated) |
|
| 14 |
Two Mules For Sister Sara 1970, PG) |
|
| 15 |
El Dorado 1967, Unrated) |
|
| 16 |
Miss Firecracker 1989, PG) |
|
| 17 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 18 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 19 |
The Wings of Eagles 1957, Unrated) |
|
| 20 |
Suddenly, Last Summer 1960, Unrated) |
|
| 21 |
Island In The Sky 1953, Unrated) |
|
| 22 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 23 |
In Harm's Way 1965, Unrated) |
|
| 24 |
The High and the Mighty 1954, Unrated) |
|
| 25 |
The Green Berets 1968, G) |
|
| 26 |
True Grit 1969, G) |
|
| 27 |
Donovan's Reef 1963, Unrated) |
|
| 28 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 29 |
She Wore a Yellow Ribbon 1949, Unrated) |
|
| 30 |
Stage Door 1937, Unrated) |
|
| 31 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 32 |
Mary of Scotland 1936, Unrated) |
|
| 33 |
The Sea Chase 1955, Unrated) |
|
| 34 |
Rooster Cogburn 1975, PG) |
|
| 35 |
The Cowboys 1974, PG) |
|
| 36 |
The Undefeated 1969, G) |
|
| 37 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 38 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 39 |
Never Say Never Again 1983, PG) |
|
| 40 |
Tall in the Saddle 1941, Unrated) |
|
| 41 |
Sands of Iwo Jima 1949, Unrated) |
|
| 42 |
Chisum 1970, G) |
|
| 43 |
Medicine Man 1992, PG-13) |
|
| 44 |
The Fighting Seabees 1944, Unrated) |
|
| 45 |
Operation Pacific 1951, Unrated) |
|
| 46 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 47 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 48 |
McQ 1974, PG) |
|
| 49 |
Black Beauty 1994, G) |
|
| 50 |
Reap the Wild Wind 1942, Unrated) |
|
| 51 |
The Fighting Kentuckian 1949, Unrated) |
|
| 52 |
Cahill U.S. Marshal 1973, PG) |
|
| 53 |
Flying Leathernecks 1951, Unrated) |
|
| 54 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 55 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 56 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 57 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 58 |
First Knight 1995, PG-13) |
|
| 59 |
The Man Who Knew Too Little 1997, PG) |
|
| 60 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 61 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 62 |
You Only Live Twice 1967, PG) |
|
| 63 |
A Wrinkle in Time 2003, PG) |






























































