Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jirving79's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Love it. Greatest movie ever. Great accents, acting, scenery, soundtrack, everything. This movie has it all: action, romance, humor, betrayel, history, passion, and drama.
2
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
What a fun movie. Awesome characters. Great storybook movie. "No more rhymes and I mean it. Anyone want a peanut"HA HA
3
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Awesome movie. Kickingbird, Wind in your hair and the rest of the crew.
4
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
One of the best Christmas movies. Great soundtrack too. Love the part at the end when Kevin looks out the window to see his old neighbor reconcile with his son.
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
A classic. Will always be one of the best movies ever.
6
Beauty and the Beast 1991,  G)
7
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Fantastic. Best to see on a big screen with good sound. Emy Rossum and Jennifer Ellison are both so cute. Awesome music and great scenery and costumes.
8
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
Three of the funniest actors of the 80's. Fun movie to watch over and over. "Sí el Guapo, you have a plethera of piñatas."
9
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Nothing better to watch at Christmas time. James Stewart and Donna Reed were phenomenal. It will always get you choked up at the end.
10
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
Watched it a lot when I was a kid. It was a childhood favorite. Still like to watch it from time to time. "Dorothy!!!"
11
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Fun movie. Julie Andrew is great. Songs are classic.
12
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Classic! Who has a voice like Julie Andrews? Fantastic movie and fun songs.
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie to see even more than once.
"Come back Jack!"
14
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
One of the best Disney cartoons. Has some terrific songs. Good story and characters
15
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Man, does anything go right in this movie. So tragic, but great movie. Really good music too.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments