My Favorite Movies


  Jinx53's Rating My Rating
1
The Craft 1996,  R)
2
The Lord of the Rings 1978,  PG)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Eragon 2006,  PG)
7
Legend 1986,  PG)
Legend
Box office bomb but i love it !
8
Dragonheart 1986,  PG-13)
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
10
Halloween 1978,  R)
Halloween
Classic !
11
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
12
Elf 2003,  PG)
13
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
14
Led Zeppelin DVD 2003,  Unrated)
15
Merlin 1998,  PG)
16
Jungle Book 1995,  G)
17
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
One of my all time fav fantasy movies
18
Seabiscuit 2003,  PG-13)
19
Ratatouille 2007,  G)
20
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
A classic what else can i say?
21
Alien 1979,  R)
Alien
Fantastic !
22
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
I just love this movie ! Wonder Why hehehe
23
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Comming from strong willed women from the south ... i can relate
24
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
They don't make them like this anymore Excellent !
25
Twilight 2008,  PG-13)
26
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments