My Favorite Movies
| jinhamamura's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 4 |
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) 1973, Unrated) |
|
| 5 |
Nostalghia 1983, Unrated) |
|
| 6 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 7 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 8 |
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 9 |
Vaghe stelle dell'Orsa... (Sandra of a Thousand Delights) 1965, Unrated) |
|
| 10 |
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960, PG-13) |
|
| 11 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964, Unrated) |
|
| 12 |
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) 1963, Unrated) |












