My Favorite Movies


  jimmyh62's Rating My Rating
1
Blow 2001,  R)
Blow
No matter how many times I watch this I never get tired of it. Spectacular film!!
2
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Everything about this movie is spectacular. If you haven't seen this drop what you are doing and go watch it now!!
3
Bully 2001,  R)
Bully
I can't say enough good things about this one. Very well acted and a great cast. Very believable.
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of the most unique films that I have seen.
5
300 2007,  R)
300
Amazing movie!! Very pleasing visually, and what they did with the battle scenes was incredible.
6
American History X 1998,  R)
American History X
A very powerful movie!
7
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
The best serial killer movie ever, not your average get the clues & catch the bad guy movie. The acting by everyone involved in this is amazing and very believable.
8
Saw II 2005,  R)
Saw II
Absolutely Brilliant!! Gruesome and mindbending, keeps you guessing till the end.
9
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Brilliant from start to finish!
10
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Brodie Bruce is on of the best characters ever created. I could watch this movie all day long.
11
Very Bad Things 1998,  R)
Very Bad Things
As far as dark comedies go, this one is the best.
12
Clerks 1994,  R)
Clerks
This has been one of my favorite movies since I first laid eyes on it many years ago.
13
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Ingenious!!
14
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Awesome homage to the late Hunter S. Thompson, he was crazy and this true to life movie proves it.
15
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
There isn't another movie like this. Very original concept and well put together.
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Absolutely brilliant, probably Tarantino's best to date and it's 15 years old.
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
An amazing war movie.
18
Memento 2000,  R)
Memento
One of the most, if not the most unique film I have ever seen.
19
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
Probably the most touching movie about friendship I've seen since My Girl.
20
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Everything about this movie is great. The best romantic comedy that I have seen.
21
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
A disturbing, gory, suspenseful, anbd shocking movie. Absolutely brilliant.
22
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
It's like seeing old friends.
23
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
One of the funniest things I have ever seen. If you have not seen this go watch it right now!
24
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
A secret pleasure of mine. The movie itself is just a long commercial for White Castle, but it's hilarious and very clever.
25
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Extremely entertaining Sci-Fi movie.
26
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
A classic with an all star cast and an amazing soundtrack that you can watch over and over again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments