Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jimmc's Rating My Rating
1
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
Great movie, something for everyone, it's funny, serious, sports minded and emotional but not over done in any category. Good for kis and adults alike has good values but could have too much violance for under 13.
2
The Book of Eli 2010,  R)
The Book of Eli
Very Good! A post-apocalyptic story leaving off at the resurrection of society. Just don?t tell George and Martha to ?Bite me? they just might. The book take goes ?boom? and bowling with grenades are classics. Everyone needs a ?finger licking good? wetnap! I am amazed me how little Mila Kunis remembered of the 70?s.
3
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
Reminiscent of Disney decades ago, a great clasical style Disney film.
4
Invictus 2009,  PG-13)
Invictus
Great movie, a accurate depiction of history as I remamber it. Inspirational and motavating!
5
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Loved it in the day, action, romance, supernatural... A little bit of everything.
6
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
First off I am not a Trekkie, I still enjoied this movie a lot. I have watched the series and the new actors have the mannerisms of the originals down. Much funnier than expected too.
7
Up in the Air 2009,  R)
Up in the Air
It reminded me of one of my past jobs. It had a little bit of everything and not too much of any one. Sexy, serious and funny.
8
Pandorum 2009,  R)
Pandorum
Good guys, Bad guys, better guys, worst! One of the few worthy movies of the year, not that mindless stuff that has been shoved down our throats. Good scifi, action, adventure.
9
She's Out of My League 2010,  R)
She's Out of My League
A lot better than I expected, too bad the guy behind me talked, snorted and over blasted in laughter at every line. Dude get a life! I missed a lot of the movie. When you go on a date remember to do your ?prep work? and if you can?t have your brother do it for you, just make sure he cleans up afterwards with a few puffs of air!
10
Remember Me 2010,  PG-13)
Remember Me
A roller coaster ride through the human condition, POWERFUL ending... Many personalities that we can all relate to, must see!
11
The Sorcerer's Apprentice 2010,  PG)
The Sorcerer's Apprentice
Great use of the classic theme? Action, adventure, love story, morals and more. Stay through the closing credits to see the whole movie. I?ve never seen a Nicolas Cage movie I didn?t like. The middle of the movies starts ?dragon? !
12
50/50 2011,  R)
50/50
It's a love story, a hate story, a comedy and drama all rolled into one. A story of friendships, relationships and the lack of them. It's not a chick flick or a dude "drama", it is about people and how they all interrelate. Since it may be too real, I recommended more for the 30+ crowd.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments