My Favorite Movies


  jimijr90's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
excellent movie, with an all star cast and by far the best tarantino film. my all time favourite, love the great dialogue
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
Back to the Future 1985,  PG)
4
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
5
GoodFellas 1990,  R)
6
It's a Wonderful Life 1946,  G)
7
Jaws 1975,  PG)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
9
Jurassic Park 1993,  PG-13)
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
12
Reservoir Dogs 1992,  R)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
great movie triology, owns the new 3
16
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
17
The Godfather 1972,  R)
18
Aliens 1986,  R)
19
Blazing Saddles 1974,  R)
20
Casino 1995,  R)
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Die Hard 1988,  R)
25
Shrek 2001,  PG)
26
The Godfather, Part II 1974,  R)
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Shining 1980,  R)
32
The Silence of the Lambs 1991,  R)
33
The Terminator 1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments