My Favorite Movies
Films I simply adore but in no numerical order.
There isn't just 1 best film of all time and not just 1 important / prolific director. Get it?
| jimbotender's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Birth of a Nation 1915, G)
This will divide lots of viewers and still,a great amount of population will rise to the fact of political mendacity.Which is correct,no doubt about this.I really want to know however if all of the "audience" praising Scarface (De Palma's mediocrity) and Forest Gump (Zemeckis' sobbing flick) can realize the racist message in those films and not just in Birth of a Nation e.g. Puerto Ricans and low I.Q. people.Strange feeling,isn't it?Condemn the quality of a movie first and then we discuss the f***** political context! |
|
| 2 |
Intolerance 1916, Unrated)
Redemption for Griffith came with an astonishing work of art.The Birth of an Empire it should be alternatively nicknamed,the second title of Love's persistence is the dark sheet of pessimism,4 eras of desperation and at the same time,visionary trembling.Directorial zeal or a capitalist engrossment?You decide... |
|
| 3 |
The Outlaw and His Wife 1917, Unrated) |
|
| 4 |
Broken Blossoms 1919, Unrated) |
|
| 5 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 6 |
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) 1920, Unrated) |
|
| 7 |
The Kid 1921, Unrated) |
|
| 8 |
The Wildcat (Die Bergkatze) 2006, Unrated) |
|
| 9 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 10 |
The Hunchback of Notre Dame 1923, Unrated) |
|
| 11 |
Safety Last! 1923, Unrated) |
|
| 12 |
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924, PG) |
|
| 13 |
Sherlock Jr. 1924, Unrated) |
|
| 14 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 15 |
The Freshman (College Days) 1925, Unrated) |
|
| 16 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 17 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 18 |
Strike (Stachka) 1924, Unrated) |
|
| 19 |
The Adventures of Prince Achmed 1926, Unrated) |
|
| 20 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 21 |
Kurutta ippêji (A Crazy Page)(A Page of Madness) 1926, Unrated) |
|
| 22 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 23 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 24 |
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) 1928, Unrated) |
|
| 25 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928, Unrated) |
|
| 26 |
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929, Unrated) |
|
| 27 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930, Unrated) |
|
| 28 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 29 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930, Unrated) |
|
| 30 |
City Lights 1931, G) |
|
| 31 |
Dafnis kai Hloi (Daphnis and Chloe) 1931, Unrated) |
|
| 32 |
Dracula 1931, Unrated)
Without a doubt,a magnitude of a horror film.King Kong and Dracula exemplified the monster myth and illustrated a diminishing picture of the evil entity threatening humanity's face.It might not scare as it used to but style is sometimes over substance and Browning knew what to show and HOW to show it. |
|
| 33 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 34 |
Limite (Limit) 1992, Unrated) |
|
| 35 |
Little Caesar 1931, Unrated) |
|
| 36 |
M 1931, Unrated) |
|
| 37 |
The Public Enemy 1931, Unrated) |
|
| 38 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 39 |
The Mummy 1932, Unrated)
The parodies were imminent after a release so cheesy,thoroughly trifle and yet so charming (which wouldn't happen without miss Zita's provocative body-eloquence). |
|
| 40 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 41 |
Shanghai Express 1932, Unrated) |
|
| 42 |
Trouble in Paradise 1932, Unrated) |
|
| 43 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 44 |
The Invisible Man 1933, Unrated) |
|
| 45 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 46 |
The Private Life of Henry VIII 1933, Unrated) |
|
| 47 |
Queen Christina 1933, Unrated) |
|
| 48 |
L'Atalante 1934, Unrated) |
|
| 49 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 50 |
Alice Adams 1935, Unrated) |
|
| 51 |
The Bride of Frankenstein 1935, Unrated) |
|
| 52 |
Captain Blood 1935, Unrated) |
|
| 53 |
Mutiny on the Bounty 1935, Unrated) |
|
| 54 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 55 |
Top Hat 1935, Unrated) |
|
| 56 |
Werewolf of London 1935, Unrated)
The Wolf Man / Chaney connection embraces the romanticism of the folkloric legends (hence why the remake was made) but it remains an undisputed fact that Werewolf of London possesses a staggering chill throughout its menacing aura, for the most accolades should go to Henry Lull's exceptional intensity as the titular scientist who transforms himself into a creature of the night. |
|
| 57 |
The Great Ziegfeld 1936, Unrated) |
|
| 58 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 59 |
My Man Godfrey 1936, Unrated) |
|
| 60 |
Partie de Campagne (A Day in the Country) 1946, Unrated) |
|
| 61 |
Swing Time 1936, Unrated) |
|
| 62 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937, Unrated) |
|
| 63 |
Kaze no naka no kodomo (Children in the Wind) 1937, Unrated) |
|
| 64 |
Lost Horizon 1937, Unrated) |
|
| 65 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 66 |
The Adventures of Robin Hood 1938, PG) |
|
| 67 |
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) 1938, Unrated) |
|
| 68 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 69 |
The Lady Vanishes 1938, PG) |
|
| 70 |
5th Ave Girl (Fifth Avenue Girl) 1939, Unrated)Sure Rogers isn't the best of expressive and enchanting leading ladies to ever grace the Hollywood fathom,nevertheless her pussycat claws made me bow to her boyish fancies.La Cava must have enjoyed whipping the "white collars" of that period although he certainly couldn't go farther than the usual innuendos,as was used by studio directors.... |
|
| 71 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 72 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated)
The "game" is translated as hypocrisy.May I offer my point of view just for the sake of it?I am allowed to do as I please,even so...where is my moral credibility so as my point to be justified,amongst the superficial points of our everyday lives?And who's to say that poets tell the truth?It depends on the "poets" and their class division,right? |
|
| 73 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 74 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 75 |
Wuthering Heights 1939, G) |
|
| 76 |
Fantasia 1940, G) |
|
| 77 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 78 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 79 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 80 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 81 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 82 |
The Little Foxes 1941, PG-13) |
|
| 83 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 84 |
Aniki Bobo 1942, Unrated) |
|
| 85 |
Bambi 1942, G) |
|
| 86 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 87 |
Cat People 1942, R) |
|
| 88 |
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943, Unrated) |
|
| 89 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |
|
| 90 |
Le Corbeau 1943, Unrated) |
|
| 91 |
The Ox-Bow Incident 1943, Unrated) |
|
| 92 |
I Walked With a Zombie 1943, PG) |
|
| 93 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 94 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 95 |
Murder, My Sweet 1944, Unrated) |
|
| 96 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946, Unrated)
All fairytales are derivatives of the guilt-innocence syndrome of the children's notion of the world.Beast is the vicious but kind-hearted soul thus Belle becomes the penultimate saint in Cocteau's mind.A Saint without wings,nonetheless a spirit of the most divine emotions a child would love to have as a protector.And of what of us,adults?An adventure in the forest is all that's left for us...but what an adventure! |
|
| 97 |
Brief Encounter 1945, Unrated)
Lean's double-headed waltz accomplishes something unbearably beautiful: to challenge the majority of its audience by linking Laura's monologue to the narrow train station of the couple's farewell meetings in a most naturalistic manner,it's as if Johnson and Howard are actual characters,flesh and blood. |
|
| 98 |
Detour 1945, Unrated) |
|
| 99 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 100 |
Great Expectations 1946, Unrated) |
|
| 101 |
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946, PG) |
|
| 102 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 103 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 104 |
Out of the Past 1947, Unrated) |
|
| 105 |
Force of Evil 1948, PG)
Plausible facts on this one.Aggressive till it bleeds.I saw this film on a cine-club somewhere in Athens.All 5 of us who attended were shocked at the boldness of that period,no,wait: the undercover "beauty" of it.McCarthy was approaching and if Polonsky was given better chances,he'd do miracles with noir stories like this.The edge of small-time con-men as an alternative title. |
|
| 106 |
Hamlet 1948, Unrated)
An almost prefect Hamlet on-screen,Gamlet as the first,psychological symbolism in Olivier's adaptation.Well-maintained film offering A-class performances and the Shakespearean pathos solid and unspoiled.Minor injustice at the Academy Awards,for Treasure of Sierra Madre should have prevailed that period,besides this it remains a token of great directed plays. |
|
| 107 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 108 |
Letter From an Unknown Woman 1948, Unrated)You have to feel this movie.It's been quite some time and the leftovers are sheer gratitude of the melodrama of our protagonists.Ophuls conquered Hollywood by reversing the stereotypical mechanisms and bringing a fresh air.Fontaine may shine for example yet it's that tormenting the personality she possesses ,you can't bare handling her inner burden of her "lost",solid,possibly inapt love. |
|
| 109 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 110 |
La Terra trema: Episodio del mare (The Earth Trembles) (The Earth Will Tremble) 1948, Unrated) |
|
| 111 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 112 |
All the King's Men 1949, Unrated) |
|
| 113 |
The Heiress 1949, Unrated) |
|
| 114 |
Kind Hearts and Coronets 1949, Unrated) |
|
| 115 |
On the Town 1949, Unrated) |
|
| 116 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 117 |
White Heat 1949, Unrated) |
|
| 118 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 119 |
D.O.A. 1949, Unrated) |
|
| 120 |
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950, Unrated) |
|
| 121 |
La Ronde (Roundabout) 1950, Unrated) |
|
| 122 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 123 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated)
Whoever said this was a film noir?And seriously,anything below 4 stars for films like these needs quite a significant excuse! |
|
| 124 |
Wagon Master 1950, Unrated) |
|
| 125 |
Winchester '73 1950, Unrated) |
|
| 126 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 127 |
Alice in Wonderland 1951, G)
I feel that the Wonderland dream-scape is the coming-of-age of a little girl's wrath.There's the evident sign of conventionalism after the finale of an enormous pot-head,er...i mean..illustrious journey such as Alice's.I simply can't believe Disney productions haven't created a similar "traversing" environment like in this film. |
|
| 128 |
An American in Paris 1951, G) |
|
| 129 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 130 |
Hakuchi (The Idiot) 1951, Unrated)
Hara is the sheer benevolence of the film.You do await the breaking point just like the novel's mystical eccentricities.Kurosawa guides the dramatic community to far beyond limits and stretching a bleak,ominous,malevolent environment.A perfect cinematography and I will give it 6 stars after I grab the 5-hour edition I'm still searching for..... |
|
| 131 |
Pikro psomi (Bitter Bread) 1951, Unrated) |
|
| 132 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 133 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 134 |
Angel Face 1953, Unrated) |
|
| 135 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 136 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG) |
|
| 137 |
On Dangerous Ground 1951, R) |
|
| 138 |
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) 1952, G) |
|
| 139 |
The Narrow Margin 1952, Unrated) |
|
| 140 |
Le Plaisir (House of Pleasure) 1952, Unrated)
The ending will more or less taunt you because it's like the similar conservative quotation from the other classic film,The Great Dictator,with different themes that is.I preach for your flexible safety,denying to accuse the numbness of the man in the last tale.Nevertheless,let it not prevent you from enjoying this gem.A succulent beauty is a fine-maintained delicacy,preferably on the second story,and passion is the fruitful inspiration. |
|
| 141 |
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) 1952, Unrated) |
|
| 142 |
Umberto D. 1952, Unrated) |
|
| 143 |
The Band Wagon 1953, Unrated) |
|
| 144 |
The Big Heat 1953, PG) |
|
| 145 |
From Here to Eternity 1953, Unrated) |
|
| 146 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 147 |
Shane 1953, Unrated) |
|
| 148 |
Trouble in Store 1953, Unrated) |
|
| 149 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 150 |
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953, Unrated) |
|
| 151 |
I Vitelloni 1953, Unrated) |
|
| 152 |
The Wages of Fear 1953, Unrated) |
|
| 153 |
Gojira 1954, Unrated) |
|
| 154 |
Kyriakatiko xypnima, (Windfall in Athens) 1956, PG) |
|
| 155 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 156 |
Sansho the Bailiff 1954, Unrated) |
|
| 157 |
Senso (The Wanton Countess) 1954, Unrated)
Passive as time goes by drama.Visconti excels his pace and fragmentary love affairs by lustfully projecting us the disaffection of passion throughout the course of harrowing events.Could be seen as a major precursor to Taviani's Allonsanfan,still maintaining a hidden strength in operatic detail to this very millennium. |
|
| 158 |
Seven Brides for Seven Brothers 1954, G) |
|
| 159 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 160 |
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) 1954, Unrated) |
|
| 161 |
Yama no oto (Sound of the Mountain) 1954, Unrated) |
|
| 162 |
Bad Day at Black Rock 1955, Unrated)
Segregation is where the ends meet,no?The case is closed for a community which refuses to face reality's asphyxiating outcome.Tracy's attachment to the amoral protagonist earns the film a lot of points because the face of Black Rock parallels that of U.S. citizens at a time where governmental decay was waving around the barren lands. |
|
| 163 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated) |
|
| 164 |
Istoria mias kalpikis liras (The Counterfeit Coin) 1955, Unrated) |
|
| 165 |
Joe, o tromeros (Joe the Terrible) 1955, Unrated) |
|
| 166 |
Kiss Me Deadly 1955, Unrated) |
|
| 167 |
Lady and the Tramp 1955, G) |
|
| 168 |
The Ladykillers 1955, Unrated)
An exceptional black comedy from top to bottom.The premise is what made Coens remake this masterpiece,but the plot is destined to remain legendary in British soil.Mackendrick twists our minds with those idiotic burglars (except their boss played by Guinness in style) and the term "madness" is a blast. |
|
| 169 |
Marty 1955, Unrated) |
|
| 170 |
Mr. Arkadin (Confidential Report) 1955, Unrated) |
|
| 171 |
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz (Ensayo de un crimen)(Rehearsal for a Crime) 1955, Unrated) |
|
| 172 |
Ordet (The Word) 1955, Unrated) |
|
| 173 |
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955, Unrated) |
|
| 174 |
La Pointe-Courte 1954, Unrated) |
|
| 175 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 176 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 177 |
Stella 1955, Unrated) |
|
| 178 |
Ukigumo (Floating Clouds) 1955, Unrated) |
|
| 179 |
Aparajito 1956, Unrated) |
|
| 180 |
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) 1955, PG) |
|
| 181 |
O Drakos 1956, Unrated) |
|
| 182 |
The Forty-First 1958, Unrated) |
|
| 183 |
To Koritsi me ta mavra (A Girl in Black) 1956, Unrated) |
|
| 184 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 185 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 186 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 187 |
Kisses (Kuchizuke) 1957, Unrated) |
|
| 188 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 189 |
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) 1960, Unrated) |
|
| 190 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957, Unrated)
The greatest neorealist picture from Fellini's early period, an innovator of transgressive themes such is a prostitute's living condition.Landscape as a hostile environment and a male oppression.A bizarre feeling in the 20th century even more alternative thanks to that amazing creature named Giulietta Masina in a supreme role going against the conformism of the "ruling class". |
|
| 191 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 192 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957, Unrated) |
|
| 193 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 194 |
Teleftaio psema, To, (A Matter of Dignity) 1957, PG) |
|
| 195 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957, Unrated) |
|
| 196 |
Bab el hadid (Cairo Station) (The Iron Gate) 1958, Unrated) |
|
| 197 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 198 |
Horror of Dracula 1958, Unrated) |
|
| 199 |
Mon Oncle 1958, Unrated) |
|
| 200 |
Popiól i diament (Ashes and Diamonds) 1958, Unrated) |
|
| 201 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 202 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 203 |
Anatomy of a Murder 1959, G) |
|
| 204 |
Apur Sansar (The World of Apu) 1959, Unrated) |
|
| 205 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959, Unrated)
Time is a thief,a delinquent of impeccable proportions.Hiroshima is the counterpart of Casablanca for most critics,to be fair...I don't think this is something universal since both these films have met equal opponents and masterpieces ever since the dawn of romance films.. |
|
| 206 |
Nazarín 1958, Unrated) |
|
| 207 |
The Nightingale's Prayer 1959, Unrated) |
|
| 208 |
Ningen no joken I (The Human Condition I) (No Greater Love) 1958, Unrated) |
|
| 209 |
Ningen no jôken (Human Condition II - The Road to Eternity) 1961, Unrated) |
|
| 210 |
Pickpocket 1959, Unrated) |
|
| 211 |
Pociag (Baltic Express) (Night Train) 1959, Unrated)
What are the odds when you don't know you're enticing a potential murderer?La notte of the long-lost lovers, quite possibly the vanity of the ethereal breeze during this frail train ride.Kawalerowicz's synchronization when commenting the decisions and tribulations of his native fellowmen bites the dust,causes a challenging,almost psychological earthquake and plunges into a sorrowful pondering on how humanity's sake can and will forever fit inside a handful of train-wagons. |
|
| 212 |
Room at the Top 1959, Unrated) |
|
| 213 |
Shadows 1959, PG) |
|
| 214 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 215 |
L'Avventura (The Adventure) 1960, Unrated)
And what is the brink of life anyway?So what if a close friend disappears as if the earth swallowed him(or her in our case)?The signs of the weather,of earth,of the future mean nothing,present is the intellectual stimulation we all must utilize to prove our existence.Needless to say it's a requirement to move on whether a misfortune or a laughter approach us,it is continuity!Antonioni's first part is the evidence... |
|
| 216 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 217 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 218 |
Eroica, (Our Last Spring ) 1960, PG) |
|
| 219 |
Hanyo (The Housemaid) 1960, Unrated) |
|
| 220 |
Jigoku (The Sinners of Hell) 1960, Unrated)
When Jigoku came out,it was like a thunderstruck for a new wave of J-Horror diamonds to appear in the 60's,something which as an unofficial movement,has stood the test of time till today.Nakagawa might not be the most smart film-maker but by all means,he absolutely knows how to give us creepy realism!The inferno parts are not the only highlight,one must see it as a tragedy of errors in spite of the "thriller" hype.And Numata is such a bad-ass evil dude! |
|
| 221 |
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959, Unrated) |
|
| 222 |
Krzyzacy (Knights of the Teutonic Order) (Knights of the Black Cross) 1960, Unrated)
More romantic than Dr. Zhivago,equally moving to the likes of an Alexander Nevsky or closer to the political turmoil of Traveling Players,a film which has nothing to be jealous of the epic boldness of a Lawrence of Arabia type of feast! |
|
| 223 |
The Little Shop of Horrors 1960, R) |
|
| 224 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 225 |
Romeo, Julia a tma (Romeo, Juliet and Darkness) (Sweet Light in a Dark Room) 1959, Unrated)
Weiss studies two tragic figures in the midst of WWII in Czechoslovakia,a Jewish girl and an "Aryan" as the girl decides to call him before she gets to know his warm yet brave personality.The reason why this forsaken by the public film wasn't met with any accolades at the time it was released: critics don't often look beyond the academic rules and this is not an ordinary theatrical valley of kings and queens....it's an event,a glance,a prejudiced antagonism and it could have happened no matter the place and the time. |
|
| 226 |
Le Trou (The Hole) (The Nightwatch) 1960, Unrated) |
|
| 227 |
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) 1960, Unrated) |
|
| 228 |
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961, Unrated) |
|
| 229 |
Antigoni (Antigone) (Rites for the Dead) 1961, Unrated) |
|
| 230 |
Dancing in the Rain (Ples v Dezju) 1961, Unrated) |
|
| 231 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 232 |
Ningen no jôken (Human Condition III - A Soldier's Prayer) 1970, Unrated) |
|
| 233 |
La Notte 1961, Unrated) |
|
| 234 |
Viridiana 1961, R) |
|
| 235 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 236 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 237 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 238 |
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) 1962, Unrated) |
|
| 239 |
Days of Wine and Roses 1962, Unrated) |
|
| 240 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 241 |
Le Doulos 1963, Unrated) |
|
| 242 |
L'Eclisse 1962, Unrated)
Antonioni masterfully juxtaposes the drastic male and the imperfect female,Vitti transforming in a black/white wraith,choking in the decreasing moods of New Italy.And yet,why can't there be a fitting hole for the cloistered emotions,the hapless devotions?Is it dreariness or more unanswered questions...? |
|
| 243 |
Harakiri 1963, Unrated) |
|
| 244 |
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) 1962, Unrated) |
|
| 245 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 246 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 247 |
Mafioso 1964, Unrated)
The times and ironies of a person's boring felicity.What a paradox.Antonio ought to have shown some gratitude being in a position of taking charge for once as action comes up to his doorstep.Brilliant portrayal of the Sicelian carefree living and hurdles in between with a slightly avoidable manner.The case is Mafioso arguably displays the consequences of trust and devotion to something,family in the movie as the chain of ever-after strength.Sordi's performance is the real Oscar-winner. |
|
| 248 |
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962, Unrated) |
|
| 249 |
Otoshiana (Pitfall) 1962, Unrated)
Fairly spooky but this is preferably a psychological orgasm of industrialism,a society merged in the collapse of empires,financial terminals,that which Teshigahara proves is the functional corpus of the yuppies,the real businessmen controlling each person's life,tangled up with suspense. |
|
| 250 |
Ouranos (Glory Sky) 1962, Unrated) |
|
| 251 |
8 1/2 1963, Unrated)
There are wonderfully underlying moments of liberation in this film.Whoever gives the remark of "why movies with deep meanings exist",the comment must have a primary base,otherwise...it's obvious why this film managed to surpass time itself.Movies like Titanic and Patton will never achieve the bizarre gratitude and the millions of thoughts,talks,imaginations in the universe of Italian magical realism."Being Federico Fellini."I dare anyone to create a film like this in the 21st century. |
|
| 252 |
Cassandra Cat 1963, Unrated) |
|
| 253 |
Goryeo jang 1963, Unrated)
Effective,disturbing,heavily sentimental but never without a flesh of humanity in spite of the major fragility out of all characters of the drama.Ki-young doesn't give a shit when he's portraying a demolished by famine ancient society where corruption and pledge simultaneously interweave the excellent finale. |
|
| 254 |
The Haunting 1963, G) |
|
| 255 |
Lord of the Flies 1963, Unrated) |
|
| 256 |
Mikres Afrodites (Young Aphrodites) 1963, Unrated)
If everyone reads the Hellenistic period classic "Daphnis and Chloe",they will discover the extremely powerful sighs and emotional silences this movie brings,same premise as the book.A wonderful Greek film,a definite must amongst a glamorous and kitsch era in our then film production,sensational cinematography and pagan signs. |
|
| 257 |
Pasazerka (The Passenger) 1963, Unrated) |
|
| 258 |
The Silence 1963, Unrated) |
|
| 259 |
Diamonds of the Night (Démanty noci) 1964, Unrated) |
|
| 260 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 261 |
Dry Summer (Susuz yaz) 1964, Unrated) |
|
| 262 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 263 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 264 |
Lemonade Joe 1966, Unrated) |
|
| 265 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 266 |
Séance on a Wet Afternoon 1964, Unrated) |
|
| 267 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964, Unrated) |
|
| 268 |
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) 1964, Unrated) |
|
| 269 |
Alphaville 1965, Unrated) |
|
| 270 |
Darling 1965, Unrated) |
|
| 271 |
Fist in His Pocket (I pugni in tasca) 1965, Unrated) |
|
| 272 |
Lásky Jedné Plavovlásky (The Loves of a Blonde) (A Blonde in Love) 1965, Unrated) |
|
| 273 |
Obchod na Korze (The Shop On Main Street) (A Shop on the High Street) 1965, Unrated) |
|
| 274 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 275 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 276 |
The Saragossa Manuscript 1965, Unrated)
By the Elysian Fields and Hades,the photographic proportions of this film were highly jubilant!The farcical approach helps to create a Dionysian environment and at times,a zany comprehension of non-linear events,in which the ending is unimportant...Wojciech Has prefers to entice us,and sometimes lure us in the trap of hypnosis of a manuscript so enchanting,you'd think it was made for the pleasure of confusion and only... |
|
| 277 |
Tri (Three) 1965, Unrated) |
|
| 278 |
Alfie 1966, PG) |
|
| 279 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 280 |
Au Hasard Balthazar 1966, Unrated) |
|
| 281 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 282 |
Blow-Up 1966, Unrated) |
|
| 283 |
Daisies (Sedmikrasky) 1967, Unrated) |
|
| 284 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 285 |
De Man die zijn haar kort liet knippen 1966, Unrated) |
|
| 286 |
Ostre Sledované Vlaky (Closely Watched Trains) 1966, Unrated) |
|
| 287 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 288 |
Seconds 1966, R) |
|
| 289 |
Until the Ship Sails (...mehri to ploio) 1966, Unrated) |
|
| 290 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 291 |
La Chinoise 1967, Unrated)
Anarchy/submission,terrorism/truce,post-structuralism in the making,masterpiece in other words.Godard is aware that '68 will be a turning point in France and worldwide....red to the bone?Can we really say that Chinoise represents a limited part of the audience?Lavishing cinematography and jaw-dropping truths.No matter the side you have in politics,this is a MUST! |
|
| 292 |
Csillagosok, katonák (The Red and The White) 1967, Unrated)
The division bell is ringing too fast for the weak and meek.Reds,Whites,colors are futile.It's the physical and mental torture that fastens your seat.Whatever occurred in historical manners,this vice-versa irony is entrancing and utterly disturbing,since cruelty isn't measured in uniforms and consequences. |
|
| 293 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 294 |
Garden of Delights (Il giardino delle delizie) 1967, Unrated) |
|
| 295 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 296 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated)
Incorporating violence and police mystery,this engaging drama often fabricates you in the web of agony or twists your head in extreme passiveness.Either conclusions,the finale will leave you a sweet/sour taste of why this had to occur?We don't care about the guilty one,we care about the reason.Steiger and Poiter drive away the whatsoever wee bit flaws and thanks to Jewison's controlling direction,it remains a detective story in absolute detail. |
|
| 297 |
Jag är nyfiken - en film i gult (I Am Curious (Yellow)) 1968, R)
Hasta la victoria siempre and the flags' division!Or so to speak,Lena Nyman baring her flesh and soul (literally) in front of propaganda's nihilism.For Sjoman,Sweden isn't the land of plenty,but Yellow is not a political manifesto.Classifying it as a libertarian proxy would be more suitable,lest there is some sort of moral decency.Oh sorry conservatives,sexuality does matter and it's glued to the hypocrites who refuse it. |
|
| 298 |
Marketa Lazarová 1967, Unrated) |
|
| 299 |
Mouchette 1967, Unrated) |
|
| 300 |
Playtime (Play Time) 1967, Unrated) |
|
| 301 |
To prosopo tis Medousas (Vortex) 1967, Unrated) |
|
| 302 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 303 |
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) 1966, Unrated) |
|
| 304 |
Viy 1967, PG) |
|
| 305 |
Weekend (Week End) 1967, Unrated) |
|
| 306 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 307 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 308 |
Color of Pomegranates (Sayat Nova ) 1969, Unrated) |
|
| 309 |
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968, Unrated)
The premise of Kill Bill (oh you Tarantino copycat...),brilliantly extracting influences from Hitchcock,probably through their conversation monsieur Francois arranged in an interview style,the Bride is Moreau in her most sexual display and provocative grandeur.Beauty is subjective,revenge is a personal cause,under the surface injustice wears any color possible,detective stories are of course enchanting.The tricks of Truffaut's majesty. |
|
| 310 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 311 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13)
It's a long film and stylistically redemptive.Fonda is a splendid western evil character and Cardinale escapes her busty temperament as the farmer's wife,and the rest of those wretched souls tantalize the scenery with each provocative attachment.Leone challenged his scope and not even his final opus didn't succeed to overcome this film and one of his 2 great works. |
|
| 312 |
Parenthesi (Interlude) 1968, Unrated) |
|
| 313 |
The Party 1968, PG) |
|
| 314 |
Reconstituirea (Reconstruction) 1971, Unrated) |
|
| 315 |
Le Revelateur 1968, Unrated)
Silent film without any music,intended to provoke excluding any shocking tensions that would characterize it as...immoral. |
|
| 316 |
Romeo and Juliet 1968, PG) |
|
| 317 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 318 |
The Swimmer 1968, PG) |
|
| 319 |
Teorema (Theorem) 1968, Unrated) |
|
| 320 |
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969, Unrated) |
|
| 321 |
Blind Beast (Môjû) 1969, Unrated)
An achievement of sizzling moments,irrational behavior and savoring...for real the flesh and blood of two human carnivores.The transparent symbolism is obvious.Man will never survive without a guide be it an obnoxious yet incredibly smart art model or the Oedipal complex and the ones who see will unwillingly shout their despair in the form of sexual madness. |
|
| 322 |
El Chacal de Nahueltoro (Jackal of Nahueltoro) 1970, Unrated) |
|
| 323 |
Dillinger è Morto (Dillinger is Dead) 1969, Unrated) |
|
| 324 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 325 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969, R) |
|
| 326 |
Funeral Parade of Roses 1970, Unrated)
What if writing novelties of say...Proust or Xingjian were to be translated as a neon mural of experimental musical compositions...add some Oedipal symbols,disjointed time-frames,oh..and vertical motives of multi-sexuality! |
|
| 327 |
The Joke (Zert) 1969, Unrated) |
|
| 328 |
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) 1969, PG) |
|
| 329 |
Matou a Família e Foi ao Cinema (Killed the Family and Went to the Movies) 1970, Unrated) |
|
| 330 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 331 |
The Swimming Pool (La Piscine) 1969, PG) |
|
| 332 |
Structure of Crystals (Struktura krysztalu) 1969, Unrated) |
|
| 333 |
They Shoot Horses, Don't They? 1969, PG) |
|
| 334 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 335 |
Women In Love 1969, R) |
|
| 336 |
Z 1969, PG) |
|
| 337 |
Claire's Knee (Le genou de Claire) 1970, PG) |
|
| 338 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 339 |
En kärlekshistoria (A Swedish Love Story) 1970, Unrated) |
|
| 340 |
M*A*S*H (MASH) 1970, PG) |
|
| 341 |
Reconstruction 1970, Unrated) |
|
| 342 |
O Ritual dos Sádicos (Awakening of the Beast) 1969, NC-17) |
|
| 343 |
Valerie and Her Week of Wonders 1970, Unrated) |
|
| 344 |
Wanda 1970, PG) |
|
| 345 |
El Topo 1971, Unrated) |
|
| 346 |
Chinmoku (Silence) 1971, Unrated) |
|
| 347 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 348 |
The Devils 1971, R) |
|
| 349 |
Evdokia (To Koritsi tou stratioti) 1971, Unrated) |
|
| 350 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 351 |
Get Carter 1971, R) |
|
| 352 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 353 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 354 |
McCabe & Mrs. Miller 1971, R) |
|
| 355 |
The Panic in Needle Park 1971, R) |
|
| 356 |
Punishment Park 1971, R)
For what purpose regimes order, guide, attract the public's notion?Why,by focusing in their weaknesses of,whatever that means...or to justify their policies through old-fashioned,hyper-conservative declarations!As frightening as it sounds,Watkins' embodiment of evil isn't necessarily the fallen generation behind desks,rather the perpetual line of conformism,lying preferably in the Westernized landscapes of the Machine aka the men behind the curtains of authority. |
|
| 357 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 358 |
Szindbád (Sinbad) 1971, Unrated) |
|
| 359 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 360 |
Trzecia Czesc Nocy (The Third Part of the Night) 1971, Unrated)
Startling,exuberant drama by a cerebral filmmaker.The cinematography works perfectly in order to describe the futile struggles of a person,hypothetically a diminishing figure of his own self-fragmentation.Confused?It's probably a testament on the future of European post-WWII environment,para-psychology is surrounding the picture and a truly innovative film is born from Zulawski's "possession". |
|
| 361 |
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) 1970, Unrated) |
|
| 362 |
Walkabout 1971, R) |
|
| 363 |
Le Wazzou Polygame , Unrated) |
|
| 364 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 365 |
Cabaret 1972, PG) |
|
| 366 |
Days of 36 (Meres tou '36) 1972, Unrated)
Part I of A Trilogy of History by Theo Angelopoulos: |
|
| 367 |
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) 1973, NC-17) |
|
| 368 |
Ludwig 1973, PG)
What more can you ask when you have an all-star cast of Berger,Mangano,Howard,Schneider,a cohesive prestige of "wealthy pendants" and a brilliant piece of biographical composition.A legendary figure to dedicate this probably,aha...who cares if that individual is a combination of Napoleon,T.E. Lawrence and Caligula? |
|
| 369 |
Nous ne vieillirons pas ensemble (We Won't Grow Old Together) 1972, Unrated) |
|
| 370 |
Pink Flamingos 1972, NC-17) |
|
| 371 |
Proxeneio tis Annas, To, (The Matchmaking of Anna) 1972, Unrated) |
|
| 372 |
The Seduction of Mimi (Mimì metallurgico ferito nell'onore) 1972, R) |
|
| 373 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 374 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 375 |
What? (Diary of Forbidden Dreams) 1973, R) |
|
| 376 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 377 |
The Castle of Purity (El Castillo de la pureza) 1974, R) |
|
| 378 |
Day for Night 1973, PG) |
|
| 379 |
Don't Look Now 1973, R) |
|
| 380 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 381 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 382 |
The Holy Mountain 1973, R) |
|
| 383 |
John the Violent (Ioannis o viaios) 1973, Unrated) |
|
| 384 |
Love and Anarchy (Film d'amore e d'anarchia, ovvero stamattina alle 10 in via dei Fiori nella nota) 1973, R) |
|
| 385 |
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973, Unrated)A humongous effort,this 4-hour epic,unsettling,long dialogue is one of the finest pieces of post-nouvelle vague in the history of world cinema.I hate the main character.And it's ironic because it's somehow flamboyant....the way he rejects the emotional state of the women in his life.Life as a big joke or as a wee bit of adventure simultaneously.One of cinema's most thrilling triplets. |
|
| 386 |
Mean Streets 1973, R)
Grand depiction of the underdogs in New York of the 70's,a must-see for Scorsese's multi-faceted career,he literally comes up like a knowledgeable school-student and in the end,not only he's a fast learner,his gunslinger skills have risen in a spectacular level after some years from his debut with Keitel once again. |
|
| 387 |
Paper Moon 1973, PG) |
|
| 388 |
Sanatorium pod Klepsydra (The Hour-Glass Sanatorium) (The Sandglass) 1973, Unrated) |
|
| 389 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973, Unrated) |
|
| 390 |
Touki Bouki (Journey of the Hyena) 1973, Unrated) |
|
| 391 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 392 |
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974, Unrated) |
|
| 393 |
Allonsanfan 1973, Unrated)
Incredible score to begin with.Annihilating performance by the unique Mastroianni. Pitch-perfect representation of the tumultuous Italian division of 19th century.Ignoring the political and social results would be fatal.Taviani are orchestrating through Morricone's music an opera of neoclassicism and reach breaking point in their time of film-making streak. |
|
| 394 |
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) 1974, Unrated) |
|
| 395 |
Black Christmas 1974, R) |
|
| 396 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 397 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974, R) |
|
| 398 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 399 |
Den-en ni shisu (Pastoral: To Die in the Country) 1974, Unrated) |
|
| 400 |
Electra, My Love (Szerelmem, Elektra) 1975, Unrated) |
|
| 401 |
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975, Unrated) |
|
| 402 |
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) 1974, NC-17) |
|
| 403 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 404 |
Lenny 1974, R)
The true masterpiece by Fosse,I can't forget his delightful musicals,regardless of the stout behavior at times like Cabaret,the man had his perfect share on stage.And look at him,he's involved with a comedian.But what a genius brain.Self-destructive and obnoxious for some.None whatsoever biography can be accurate yet,is it too much to say it's one of the most well-crafted and lust-for-life bio-pics ever made? |
|
| 405 |
The Mouth Agape (La gueule ouverte) 1973, Unrated) |
|
| 406 |
Sweet Movie 1974, Unrated) |
|
| 407 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 408 |
The Traveler (Mossafer) 1974, Unrated) |
|
| 409 |
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) 1974, R) |
|
| 410 |
A Woman Under the Influence 1974, R)
Powerful direction,the emotional breakdown this woman suffers is visible but not a compelling fact so that we may sympathize her.She and he.The two mutual characteristics in which Cassavetes usually brings forth in his philosophy.Now I understand Godfather II is legendary but why this movie was was left with zero Oscars? |
|
| 411 |
Young Frankenstein 1974, PG)
Slapstick comedy of the intellectual man.So it looks like.Ingenious spoof on horror films,a big leap for the always hilarious Brooks who erupts the jokes as if he's dictating a screenplay during the film's course.Frankenstein is nothing but a materialistic impressionist. I wonder what Shelley would say of this? |
|
| 412 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 413 |
La Bête (The Beast) 1975, NC-17) |
|
| 414 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 415 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 416 |
Dzieje grzechu (Story of a Sin) 1975, R) |
|
| 417 |
Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles 1975, Unrated) |
|
| 418 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 419 |
Nashville 1975, R) |
|
| 420 |
Pasqualino Settebellezze (Seven Beauties) 1976, R) |
|
| 421 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG)
For what it's worth,ghost stories are at their best when the monumental hour of illusion takes place in the minds of the victims.Not exactly a feminist work of art but the eeriness of the girls and the trembling musical notes assist Weir to film in a surprisingly warm scenery his treatise on questionable events,the mythology behind them and how nature is arguably both a friend and a foe to the living creatures. |
|
| 422 |
The Travelling Players (O thiasos) 1976, Unrated)Part II of A Trilogy of History by Theo Angelopoulos: |
|
| 423 |
Zerkalo (The Mirror) 1974, Unrated)
Gargoyles vs Harpies,or in the Tarkovsky syndrome "let's direct a film containing a stiffed embrace of Russian historical texts,nurtures,sanctimonies,scribbles which will make some point to everyone who decides to watch it". |
|
| 424 |
Assault on Precinct 13 1976, R) |
|
| 425 |
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) 1976, Unrated) |
|
| 426 |
Carrie 1976, R) |
|
| 427 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 428 |
I, You, He, She (Je, Tu, Il, Elle) 1974, Unrated)Je: I am a man who wants to love a woman. |
|
| 429 |
In the Realm of the Senses 2009, NC-17) |
|
| 430 |
Insiang 2007, Unrated) |
|
| 431 |
Kings of the Road (Im Lauf der Zeit) 1975, Unrated) |
|
| 432 |
The Man Who Fell to Earth 1976, R) |
|
| 433 |
Network 1976, R) |
|
| 434 |
Quin puede matar a un nio? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) 1976, R)
A lost treasure amidst the cinematic ocean,the question is: do you dare watching a film where only the idea of killing a child is necessary?The much-talked footage in the beginning is the premise for a haunting adventure under the boiling sun.The couple as an allegory of drifting souls,preys for children-hounds.Amazing! |
|
| 435 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 436 |
Der Amerikanische Freund (The American Friend) 1977, Unrated) |
|
| 437 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 438 |
Camouflage (Barwy ochronne) 1977, R) |
|
| 439 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 440 |
Hausu (House) 1977, Unrated) |
|
| 441 |
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977, R) |
|
| 442 |
Kynigoi, Oi, (The Hunters) 1977, Unrated)
Part III of A Trilogy of History by Theo Angelopoulos: |
|
| 443 |
The Last Wave 1977, PG) |
|
| 444 |
Soldaat van Oranje (Soldier of Orange) (Survival Run) 1978, R)
For sake of comparison to the Black Book and only,Soldier of Orange is one of the primary illusions of the WWII aristocratic prosperity,a feast of irony and nostalgia amongst the company of friends in the beginning,dementia and agony in the end.Krabbe's performance crushes Pianists and juvenile Readers.Placed in 1977 greatest films. |
|
| 445 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 446 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 447 |
To vary... peponi (The Heavy Melon) 1977, Unrated) |
|
| 448 |
La vocation suspendue (The Suspended Vocation) 1978, Unrated) |
|
| 449 |
1922 (The Number) 1982, PG)The prolific novel of Venezis is presented in its explicit,chaotic form.Koundouros is a destructive filmmaker,the manifestation of haughty realms,woe to the fallen he exclaims to us.Smyrna,Turkish,Greeks,a sack of potatoes crammed in the universal field of terror,precisely what war is: a discriminatory illusion. |
|
| 450 |
Agraharathil Kazhuthai (Donkey in a Brahmin Village) 1978, Unrated) |
|
| 451 |
Alucarda, la hija de las tinieblas (Sisters of Satan) (Innocents from Hell) (Mark of the Devil 3) 1975, R) |
|
| 452 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 453 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 454 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 455 |
Halloween 1978, R) |
|
| 456 |
My Way Home 1978, Unrated) |
|
| 457 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 458 |
Les Rendez-vous d'Anna (The Meetings of Anna) 1978, Unrated) |
|
| 459 |
Oi tembelides tis eforis koiladas (The Slothful Ones of the Ferti) (Idlers of the Fertile Valley) 1978, Unrated)
A crucial turning point of the film is the mystical arousal of the "waitress" thanks to one of the sleeping brothers,embracing a lost caress against the general...boredom of the protagonists.Yes,ladies,gents,boredom is the main concept and how passiveness affects our intellectuality and nobility.I will never comprehend the disillusion of a father prancing with his sons and a woman in a rich villa eating and....sleeping!!!Is the mother's death a metaphor to female absence and organization? |
|
| 460 |
L'albero degli Zoccoli (The Tree of Wooden Clogs) 1978, Unrated) |
|
| 461 |
Alien 1979, R) |
|
| 462 |
All That Jazz 1979, R) |
|
| 463 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 464 |
Camera Buff 1979, R)
Kieslowski's testament as an amateur film-maker.The movie shows that,not the movie as a whole.The movie within a movie is a brilliant characteristic executed perfectly by his alter ego Jerzy Stuhr.From the first frame to the last second we as audience feel the passion of one's dream and the consequences around his community.Special appearance by director Zanussi,another legend of Polish cinema. |
|
| 465 |
Honeymoon (Taxeidi tou melitos) 1979, Unrated) |
|
| 466 |
L'Hypothèse du tableau volé (The Hypothesis of the Stolen Painting) 1979, PG)"Let us have wine and women, mirth and laughter |
|
| 467 |
The Jerk 1979, R) |
|
| 468 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 469 |
The Marriage of Maria Braun (Die Ehe der Maria Braun) 1979, R) |
|
| 470 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 471 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 472 |
Sürü (The Herd) 1999, Unrated)
Vigorous and a cutting-edge,special nomination of objectivity goes to Okten's nomadic embrace of these individuals,the outcasts of Turkish society,hardly literate yet who should be judging one's status by classifying them?Guney had the credits before being thrown into jail,I suppose a person's beliefs do affect the political landscape more than often. |
|
| 473 |
The Thrushes Are Still Singing (Ta kourelia tragoudane akoma... )(The Wretches Are Still Singing) 1979, Unrated) |
|
| 474 |
Vengeance Is Mine 1979, Unrated) |
|
| 475 |
The Warriors 1979, R) |
|
| 476 |
Zombi 2 1979, R) |
|
| 477 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 478 |
Arrebato (Rapture) 1979, Unrated)
Rapture in a lazy afternoon could be an alternate title.Poncela meditates in a stoned phase next to the apathetic Roth and both give sublime performances opposite the spooky More whose character's cinematic obsession characterizes this masterful nightmare and welcomes us to explore the web of rarely defined mentalities of our environment.That and Zulueta's meticulous attempt to underline the pansexual signals,particularly those of More's figure which provides a skeptic perspective to the film's thriller nature. |
|
| 479 |
Berlin Alexanderplatz 1980, Unrated)
Mini-series,the artifact of a mad scientist.These monumental episodes by that uptight "scream" justified Alfred Döblin's modern classic,a statuette of ambrosia delving into the hearts and minds of spacious yet preconceived characters,apparitions of a crumbling institution,whether it's political or just unstable. |
|
| 480 |
The Blues Brothers 1980, R)
Forget the crappy sequel and stick with the original swinging comedy!Ecstatic and It's no wonder Landis was one of the last spectacular Hollywood directors of the U.S. 80's.Less overreacting than Animal House and not much of a parody as Werewolf,the duo gives excellent tempo to the script as well as the blues-inspired musical numbers. |
|
| 481 |
Cannibal Holocaust 1979, NC-17) |
|
| 482 |
Loulou 1980, R)
The sensuality in this movie derives from the vagabond lifestyle of both main characters,that supernatural entity inside their souls spreading like a favorable narcotic during their sexual excavations/lustful adventures and certainly,the minimal financial situation they have to deal with.Pialat just loves torturing emotions.. |
|
| 483 |
Megalexandros, O, (Alexander the Great ) 1980, Unrated)
A thrilling exultation.Serene insight and captivating sequences,traditional detail whereas Antonutti's pious expiation derives from those fleshes and wounds his people suffer.Alexander,not the great rather the generous is an insurgent.Rebellions and justice "leagues",their leader a man holding a particular silence on all events.Greece as a gloomy,monarchic,terrifying location in the early 20th century shown through Angelopoulos' lens.A master's lens. |
|
| 484 |
Parangelia! 1980, Unrated) |
|
| 485 |
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980, R) |
|
| 486 |
Raging Bull 1980, R)
Aggressive,a flaming piece of an unpredictable explosion,this is the remarkable entrance to the 80's and Scorsese is once again ahead of its time.Brilliant cast,influential cinematography and a head-on insight on a boxer's trifles...it's a pity the Academy was (and is) so conservative in her choices. |
|
| 487 |
The Young Master (Shi di chu ma) 1978, PG-13) |
|
| 488 |
Diva 1981, R) |
|
| 489 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 490 |
Gallipoli 1981, PG)
Extraordinary.The true essence of anti-war film and a far away journey of 2 immature at first and throughout the film skeptic creatures prolonging a grueling battling experience and the final outcome.Weir is a captain.Steering a prosperous wheel brimmed with philosophy in addition to liturgy.Frisky business for these governments,neither it's a major conflict or a simple quarrel.Bravo Peter. |
|
| 491 |
The Howling 1981, R) |
|
| 492 |
Love Wanders in the Night (Oi dromoi tis agapis einai nyhterinoi) 1981, Unrated) |
|
| 493 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 494 |
Montenegro 1981, R) |
|
| 495 |
Passione d'amore 1981, Unrated) |
|
| 496 |
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981, R) |
|
| 497 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 498 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 499 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 500 |
Fitzcarraldo 1982, PG) |
|
| 501 |
The State of Things 1982, Unrated)
This project was an enraged answer to Coppola's intervention on Hammett.Wenders was of course furious by the blockbuster thoughts of his American "partner" and upon his return to Germany,he decided to do things by himself.A fabulous director's movie was made in a cheap budget,providing numerous cine-wonders and references to noir,experimental film and sci-fi (the primary sequence is an ideal homage to Wise). |
|
| 502 |
Tenebre (Unsane) 1982, R) |
|
| 503 |
Glykia symmoria (Sweet Bunch) 1983, PG) |
|
| 504 |
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983, PG-13) |
|
| 505 |
Lianna 1983, R) |
|
| 506 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 507 |
Three Crowns of the Sailor 1982, Unrated)
Short tales of ordinary madness or in our case,uncompromising anarchy.The interaction between two radicals (a student versus an experienced sailor) is but the premise of a psychological duel beyond the dreamland and into the web de mort.What we're witnessing is a journey to the unknown where the finale is more than a catharsis! |
|
| 508 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 509 |
La ville des pirates (City of Pirates) 1983, Unrated) |
|
| 510 |
Zelig 1983, PG) |
|
| 511 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 512 |
Ambavi Suramis tsikhitsa (The Legend of the Suram Fortress) 1984, Unrated) |
|
| 513 |
Bao gio cho den thang muoi (When the Tenth Month Comes) (The Love Doesn't Come Back) 1984, Unrated) |
|
| 514 |
The Element of Crime 1984, Unrated)
I want to break free could be the alternate title,and no,nothing to do with Queen.The sequences prepare even from a trailer that this is no ordinary detective story: it's more like how to execute the perfect story by cursing European authorities.The freedom of Von Trier allowed him to execute for himself a spectacular debut where many similarities of this e.g. color hews would appear in The Kingdom,his mini-series. |
|
| 515 |
Kaos 1984, R) |
|
| 516 |
Moy drug Ivan Lapshin (My Friend Ivan Lapshin) 1984, Unrated) |
|
| 517 |
Saraba hakobune (Farewell to the Ark)(Goodbye Ark ) 1984, Unrated) |
|
| 518 |
I Timi tis Agapis (The Price of Love) 1984, Unrated)
Marketaki didn't live enough to expand her talent.The few films left behind are proof of her personal style and careful observance.The Price of Love is one of the good films that happened to appear in an era where Greece had a downfall with straight-to-video film success.Interesting depiction of a conservative community though somehow steady compared to today's standards of film-making,but Loulou is truly moving. |
|
| 519 |
Brazil 1985, R) |
|
| 520 |
Come and See (Idi i smotri) 1985, Unrated) |
|
| 521 |
Day of the Dead 1985, Unrated)
Romero's trilogy is a feast for the..human fleshes!!!No,really,the hordes of manic zombies violating us,the entire population is one shockingly realistic vision.No other type of film (let alone this trilogy inspired the video game for youths like Resident Evil) is placed next to these epic films,the last part containing even emotional theories and common sense from the zombie side. |
|
| 522 |
Krysar (The Pied Piper) 1985, Unrated) |
|
| 523 |
Mania 1985, Unrated) |
|
| 524 |
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985, PG-13) |
|
| 525 |
Petrina hronia (Stone Years) 1985, PG)Empire of wisdom.The Greek nation as many inspired it to be the odor of sentimental rise and where is the uplifting spirit?Probably shackled in the cages and bars,frightening but even love stories bond after years of turmoil.Voulgaris' story isn't a social reminder,leaning forward to the...c'est la vie decisions.To struggle is to overcome. |
|
| 526 |
Qing mei zhu ma (Taipei Story) 1985, Unrated)
It doesn't infiltrate the instincts and yet,it meticulously progresses in an atomic bomb of emotions,Yang sweeps the field of urban melancholy,hiring Hou in an unconventional role,the circle of defeat is imminent and what's left is struggling to survive,amidst affairs,friends,nightclubs,shattered dreams... |
|
| 527 |
Re-Animator 1985, R) |
|
| 528 |
Rendez-vous 1985, R)
Dripping with moist bravado and sexual insight,a provocative illusion by Techine on the sharp edge of his career and beginning of creative roll.Binoche blasts the screen in a classic performance,commercial failure but critical applaud,post-modern theater/cinema interaction and one of the seminal films about sexual frustration and need. |
|
| 529 |
Tangos, l'exil de Gardel (Tangos, The Exile Of Gardel) 1985, Unrated) |
|
| 530 |
Topos 1985, Unrated)
What's the deal with Topos aka Land,a place to live...it's not about extracting any tormenting symbolism,it's what's the gist of it which matters the most.How is it possible though to understand the vice versa innuendos or the Inferno-Purgatorio-Paradiso allegory without transporting in this female game of clairvoyance? |
|
| 531 |
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986, Unrated) |
|
| 532 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 533 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 534 |
Caravaggio 1986, R) |
|
| 535 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 536 |
Comrades 1986, Unrated) |
|
| 537 |
To Dendro pou Pligoname (The Tree We Hurt) 1986, Unrated) |
|
| 538 |
Diavolo in corpo, Il, (Devil in the Flesh) 1986, R)
The real devil inside of us all.A must-watch for everyone who truly appreciates erotica and swaying emotions in a tale of mischief and explicitness.A sensual fellatio scene,a tempting desire right next to the classroom.Eva/lover and Detmers becomes like a de Sade heroine trapped in a hallucinated world like Alice.Bovary/mistress,all those symbolic processes affect father and son and give Bellocchio worldwide grandeur! |
|
| 539 |
Down by Law 1986, R) |
|
| 540 |
Eu Sei Que Vou Te Amar (Love Me Forever or Never) 1986, Unrated)
A live-action stage play. |
|
| 541 |
Hannah and Her Sisters 1986, PG-13)
I suspect Hannah is the female alter-ego of Woody Allen after all.There's a heartfelt emotion from beginning to end and all the characters gain something regardless of the low blows they might get or their selfish attitude most of the times.Wiest and O'Sullivan are the female rocks and Caine is the cool jazz,questions and quarrels are the main protagonists of this carousel of comedic adventures. |
|
| 542 |
Matador 1986, NC-17) |
|
| 543 |
Menu total 1985, Unrated) |
|
| 544 |
Platoon 1986, R) |
|
| 545 |
A Quiet Death (Itan enas isyhos thanatos) 1986, Unrated) |
|
| 546 |
Rih essed (Man of Ashes) 1986, Unrated) |
|
| 547 |
A Room With A View 1986, PG)
It surpasses the book and not only that,the freedom and liberality of this picture is breathtaking to the core,rising the sensual adrenaline where it needs to be risen.The other half is an introspective of social dualities.Bonham Carter,Maggie Smith,Sands,Elliott,too many performers,the best from Ivory-Merchant collaborations. |
|
| 548 |
Tong nien wang shi (A Time to Live and a Time to Die) 1985, PG) |
|
| 549 |
Anayurt Oteli (Motherland Hotel) 1987, Unrated) |
|
| 550 |
Dung fong tuk ying (Eastern Condors) 1986, R) |
|
| 551 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 552 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 553 |
Near Dark 1987, R) |
|
| 554 |
Predator 1987, R) |
|
| 555 |
Proini peripolos (Morning Patrol) 1987, Unrated)
Noirish nightmares clamoring the Athenian droughts,the stripping layers,haunting corners,all this and for what?Water,survival or the clock of doom?Spiridakis and Valley seem to think otherwise even if they belong in different camps,the objective remains the same: hope is beyond the brick walls of a city-fortress.Oh Nikolaidis,you son-of-a-bitch... |
|
| 556 |
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987, PG-13) |
|
| 557 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 558 |
Where Is the Friend's Home? 1987, Unrated) |
|
| 559 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 560 |
Akira 1988, R) |
|
| 561 |
The Bear 1988, PG) |
|
| 562 |
Camille Claudel 1988, R) |
|
| 563 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 564 |
Dead Ringers 1988, R) |
|
| 565 |
The Decalogue 1988, Unrated) |
|
| 566 |
A Fish Called Wanda 1988, R)
Alright,so it's Pythonic humor,correct?WE cannot deny the importance and abstractness of Wanda.It's unbelievable on how many trashy comedies we're being bombed everyday,but no,Wanda is unsatisfying,cynical humor,mal-functioned screenplay.Oh really?That's why Superbad gets a better rating,how flinching.An 80's w(a)nder,cape comedy at its best. |
|
| 567 |
Une histoire de vent (A Tale of the Wind) 1988, Unrated) |
|
| 568 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 569 |
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) 1988, Unrated) |
|
| 570 |
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988, R) |
|
| 571 |
A Time of Gypsies (Dom za vesanje) 1989, R) |
|
| 572 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 573 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 574 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989, NC-17) |
|
| 575 |
Henry V 1989, PG-13) |
|
| 576 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 577 |
To perasma (The Crossing) 1989, Unrated) |
|
| 578 |
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent) 1989, NC-17) |
|
| 579 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 580 |
Tetsuo: The Ironman 1989, Unrated) |
|
| 581 |
My Twentieth Century (Az Én XX. századom) 1989, Unrated) |
|
| 582 |
Begotten 1991, Unrated)
A brilliant collage in my opinion!For the record,there's hardly any comprehensive information regarding the incontrollable dimension this film portrays,it's almost like nightmares/dreams joined a pact and the real world is entering oblivion! |
|
| 583 |
Close-up 1990, R) |
|
| 584 |
Cyrano De Bergerac 1990, PG)
Forget the clumsy 1950 version (the outstanding Jose Ferrer is there but the rest is trash) and follow a re-newed Cyrano,anxious,pragmatist but totally imaginative,as Rappeneau cares not only for his main trio,thus leading us in a theatrical bravado of events and modernizing the classic tale in a charming,ironic way. |
|
| 585 |
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990, Unrated) |
|
| 586 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 587 |
The Hairdresser's Husband 1992, R) |
|
| 588 |
Metropolitan 1990, PG-13) |
|
| 589 |
Niki tis Samothrakis (Nike of Samothrace) 1990, Unrated) |
|
| 590 |
The Reflecting Skin 1991, R) |
|
| 591 |
Singapore sling: O anthropos pou agapise ena ptoma 1990, Unrated) |
|
| 592 |
Skrivánci na niti (Larks on a String) 1990, Unrated) |
|
| 593 |
Trust 1990, R) |
|
| 594 |
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) 1989, Unrated) |
|
| 595 |
964 Pinocchio (Screams of Blasphemy) 1992, Unrated) |
|
| 596 |
The Adjuster 1991, R) |
|
| 597 |
All the Mornings of the World (Tous Les Matins du Monde) 1991, Unrated)
Amazing film.I believe I should stop reviewing here because the visual poetry of Corneau is captivating and the gregarious silence is the ideal depiction of the behavior,the conception of music as art.A supreme representation of the era and Guillaume Depardieu in a depressing role make this another modern masterpiece. |
|
| 598 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 599 |
La Belle Noiseuse 1991, Unrated) |
|
| 600 |
Cabeza de Vaca 1991, R) |
|
| 601 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 602 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 603 |
Isimeria (Equinox) 1991, Unrated) |
|
| 604 |
Isyhes meres tou Avgoustou, (Quiet Days of August) 1991, PG) |
|
| 605 |
Korakia i to parapono tou nekrothaftou, Ta (Crows or the Grave-Digger's Complaint) 1991, Unrated) |
|
| 606 |
Nuit et Jour (Night and Day) 1991, Unrated) |
|
| 607 |
Once Upon a Time in China 1991, R)A blasting picture,the new father of inventive fine martial art and Jet Li in a career role,spoken only when necessary (think of the equivalent Schwarzenegger), impressive virtuoso professionalism by Tsui Hark (why did he go to Hollywood next for..Double Team???) and a sweet smell of nostalgia for original spectacle film,not the Bournes and Spielbergean "epics". |
|
| 608 |
Poison 1991, NC-17) |
|
| 609 |
Sangatsu no raion, (March Comes in Like a Lion ) 1991, PG) |
|
| 610 |
Slacker 1991, R) |
|
| 611 |
The Years of the Big Heat (Ta hronia tis megalis zestis) 1992, Unrated) |
|
| 612 |
Autumn Moon 1992, Unrated)
A magnificent,soothing coalition of traditions,personal behaviors,damn...even luxurious narcissism by the "man",Masatoshi Nagase.Urban loneliness if one necessarily demands a particular theme,I am still in awe after watching my first Clara Law picture and her transcending aura is on par to a Thomas Tallis chant or Sappho's elegies,just like the little girl's tender monologues. |
|
| 613 |
Bad Lieutenant 1992, NC-17) |
|
| 614 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 615 |
Crystal Nights (Krystallines nyhtes) 1992, Unrated) |
|
| 616 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 617 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 618 |
De Noorderlingen (The Northerners) 1992, Unrated) |
|
| 619 |
Orlando 1993, PG-13) |
|
| 620 |
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992, PG) |
|
| 621 |
El Sol del membrillo (Dream of Light) (Quince Tree of the Sun) 1992, Unrated)
The complacent portrait of Lopez dwells in the silence and state of fine art retaining the elaborate "auteur" detail which makes Erice's study of conversation,nature,intoxicating feeling such a beloved textbook on time's benefits.Perhaps the simple stuff and as naive as it sounds,just watch those two old men reiterating the past,their affections and the still images of youth. |
|
| 622 |
Stolen Children (Il Ladro di bambini) 1992, Unrated) |
|
| 623 |
La Vie de Bohème (Bohemian Life) 1993, Unrated) |
|
| 624 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993, R) |
|
| 625 |
The Blue Kite (Lan feng zheng) 1993, Unrated) |
|
| 626 |
Calendar 1993, R)
The optical purposes of a study on architecture and the historical treatise of a long-forsaken land.We come full circle the moment all seasons approach their climax,Egoyan's static camera focuses in the buildings and their caressing stature instead of the human beings.A contrast which fits Egoyan's overtones and the oozing atmosphere that encompasses this exceptional film. |
|
| 627 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 628 |
The Piano 1993, R) |
|
| 629 |
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993, Unrated) |
|
| 630 |
Short Cuts 1993, R) |
|
| 631 |
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) 1994, Unrated) |
|
| 632 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 633 |
Ed Wood 1994, R)
Boom!And there he is,the worst director of all times(?),in the flesh by a master Grimm descendant.Of course he's the worst of his era,we do have a lot more ridiculous directors nowadays,yet it's amazing to see Depp portraying a caricature persona in the making!Hey,there's Orson Welles to top it off,in the acting flesh of D'Onofrio that is. |
|
| 634 |
Exotica 1994, R) |
|
| 635 |
Koridorius (The Corridor) 1995, Unrated) |
|
| 636 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 637 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 638 |
Queen Margot (La Reine Margot) 1994, R) |
|
| 639 |
Sátántangó (Satan's Tango) 1994, Unrated)
I can't describe it.It's an opus equivalent to what philosophy and opera really mean to anyone who's a fervent supporter of all types of arts.No mental delights,no gloominess,this is an attack to the senses by a long shot! |
|
| 640 |
Under the Olive Trees (Zire darakhatan zeyton) (Through the Olive Trees) 1994, G) |
|
| 641 |
What Happened Was... 1994, R) |
|
| 642 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 643 |
Heat 1995, R)
Ultimate Mann theoretical destructiveness,a character study like nothing else in the 90's' U.S. stardom,reminds you of those classic Hollywood chases like Bullitt and French Connection in addition to the neat action sequences.The two men are cultivating a predictable but eventually terminating duel.Interchanging diverse events with an amount of characters on an Altman directing style,Mann taking us on a hellish trip with a tensing editing and an almighty score by Goldenthal. |
|
| 644 |
Iniohos (The Charioteer) 1995, Unrated) |
|
| 645 |
Love Letter 1995, PG) |
|
| 646 |
Safe 1995, R) |
|
| 647 |
Thuong nho dong que (Nostalgia for Countryland) 1996, Unrated) |
|
| 648 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 649 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 650 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 651 |
Breaking the Waves 1996, R)
An elegy of a passionate,disproportionate nonetheless relationship,it's not that a divine creature could have controlled the subsequent actions of Bess,Von Trier IS the maestro who doesn't takes sides for all that matters.he preferably speaks through an alarm clock,the one which vitalizes our inner strength and where religion is (arguably) the "foreigner". |
|
| 652 |
Crash 1996, NC-17)
This is the turning point for all Cronenberg fans.The man knows he's experimenting,so let him be!Dadaist to the bone based on the famous novel,it's a shame he didn't move on this erotical/weird way like he did with Naked Lunch,instead...plunging us in boring "independent" flicks like Eastern Promises. |
|
| 653 |
East Palace West Palace (Dong gong xi gong) (Behind the Forbidden City) 1996, PG) |
|
| 654 |
Fargo 1996, R) |
|
| 655 |
Few of Us 1996, Unrated) |
|
| 656 |
Jude 1996, R) |
|
| 657 |
Lone Star 1996, R)
Lone Star is extremely underrated.Located in Sayles' favorite dimension,a rural county near the border of Mexico-U.S.A.,the film provides us a feisty anatomy of the multiple characters and their well-hidden secrets.Sly and amazingly precise,mistakes of the past are haunting each of our protagonists,with Cooper and Elizabeth Pena giving excellent performances,it's more terrifying than just a simple tale of misconception of events. |
|
| 658 |
Mahjong 1996, Unrated)
Not necessarily a victorious effort for all the protagonists,the feeling of boredom,reckless rebellion and oh-so comedic attention is what makes us get involved with this mosaic of intertwined events in Taipei.Superb performances from all the cast with Congsheng standing out,Yang is penetrative in the simplicity of the city's natural flow that we almost become part of its heat and bright lights. |
|
| 659 |
Secrets & Lies 1996, R) |
|
| 660 |
Yi boh laai beng duk (Ebola Syndrome) 1996, Unrated) |
|
| 661 |
Ayneh (The Mirror) 1997, Unrated) |
|
| 662 |
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997, PG) |
|
| 663 |
Fireworks (Hana-bi) 1997, R) |
|
| 664 |
Funny Games 1998, Unrated)
Extremely sadistic and as a fellow film-buff said "a lot of people will either love or hate this film".Charming,for the two opposite sides actually apply to what Funny Games intented from the beggining.Get our utmost attention and make us discuss a very controversial subject,that of violence and unneccessary anarchy. |
|
| 665 |
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997, Unrated)
Excellent musical carnival of souls.Gatlif pretty much adores the subject of ethnicity and identity,so the combination gets out of hand for the delirium's purpose and average occasions emphasize on the meaning of craziness.Prickling on foot?I don't think this will happen here,a fiesta for the living and wild endeavors. |
|
| 666 |
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997, Unrated) |
|
| 667 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 668 |
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997, Unrated) |
|
| 669 |
Beshkempir (The Adopted Son) 1998, Unrated) |
|
| 670 |
Bullet Ballet 1998, Unrated) |
|
| 671 |
The Celebration (Festen) 1998, R) |
|
| 672 |
The Hole (Dong) (The Last Dance) 1998, Unrated) |
|
| 673 |
Killer (Tueur à gages) 1998, PG) |
|
| 674 |
Kirikou and the Sorceress 1998, Unrated) |
|
| 675 |
Last Night 1998, R) |
|
| 676 |
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998, R) |
|
| 677 |
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998, Unrated) |
|
| 678 |
Show Me Love (Fucking Amal) 1998, Unrated) |
|
| 679 |
The Thin Red Line 1998, R)
This is pure poetry,subtle and a magnitude compared to amateur attempts of recreating the vast social thoughts of each soldier in battle and private situation.It's a mesmerizing divinity entranced by the sheer landscapes and natural affiliation with human diginity.Nature won't hesitate to counterattack and then no enemies or allies will crush her.Neither true,honorable soldiers nor revisionist commanders.Malick as an innovator of slow-paced moving sight and John Toll's cinematography hits motion picture oil. |
|
| 680 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 681 |
I earini synaxis ton agrofylakon (Four Seasons of the Law) (The Spring Gathering) 1999, Unrated) |
|
| 682 |
I Epithesi tou gigantiaiou mousaka (The Attack of the Giant Mousaka) 2000, Unrated) |
|
| 683 |
The Insider 1999, R) |
|
| 684 |
Une liaison pornographique (An Affair of Love) (A Pornographic Affair) 1999, R) |
|
| 685 |
Ratcatcher 1998, Unrated) |
|
| 686 |
Romance 1999, R) |
|
| 687 |
Rosetta 1999, R)
I am enraged.Furious of what's wrong with governments.How to let know Rosetta otherwise,despite being a fictional character she's a manipulative object of the political system subdued by North America/Europe,deliberately powerful for the ongoing "machine" producing puppets to serve the invisible king?For that and only complex reason,Rosetta won't escape her little canteen. |
|
| 688 |
See You in Hell, My Darling (Tha se do stin Kolasi, agapi mou) 1999, Unrated) |
|
| 689 |
Wonderland 1999, R) |
|
| 690 |
The French Lieutenant's Woman 1981, R) |
|
| 691 |
The Miracle of Morgan's Creek 1944, Unrated) |
|
| 692 |
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984, Unrated) |
|
| 693 |
Euridice BA 2O37 (Evridiki BA 2O37) 1975, Unrated) |
|
| 694 |
Written on the Wind 1956, Unrated) |
|
| 695 |
Amici miei (My Friends) 1975, Unrated) |
|
| 696 |
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953, Unrated) |
|
| 697 |
Gaslight 1944, Unrated) |
|
| 698 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 699 |
À nos amours (To Our Loves) (Suzanne) 1983, R) |
|
| 700 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 701 |
Öszi almanach (Almanac of Fall) 1984, Unrated) |
|
| 702 |
Ucho (The Ear) 1990, Unrated) |
|
| 703 |
Kanal (Canal) (They Loved Life) 1961, Unrated) |
|
| 704 |
The Illumination (Iluminacja) 1973, Unrated) |
|
| 705 |
Alice (Neco z Alenky) 1988, Unrated) |
|
| 706 |
Blood Wedding(Bodas de sangre ) 1981, Unrated) |
|
| 707 |
Creature from the Black Lagoon 1954, Unrated) |
|
| 708 |
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) 1963, Unrated) |
|
| 709 |
The Face of Another (I Have a Stranger's Face) (Tanin no kao) 1966, Unrated) |
|
| 710 |
Masculin Feminin 1966, Unrated) |
|
| 711 |
A Man There Was (Terje Vigen) 1917, Unrated) |
|
| 712 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 713 |
Il Grido (The Cry) 1957, Unrated) |
|
| 714 |
Smiles Of A Summer Night 1955, Unrated) |
|
| 715 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 716 |
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972, R) |
|
| 717 |
The Circle (Dayereh) 2000, R)
Undoubtedly,it's one of the top 10 films of 2000.Justification knows no boundaries and female,psychological suffering is excellently displayed on this film.Real drama,nothing fake to cover the truth.Panahi eluding his road to "sacrilegious perdition" contrary to the customs of Iran,we can say with certainty it's a universal journey.A journey disastrous through the looking glass of a handful of women. |
|
| 718 |
La Commune (Paris, 1871) 2003, Unrated) |
|
| 719 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 720 |
George Washington 2000, Unrated) |
|
| 721 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 722 |
The Goddess of 1967 2000, Unrated)
A staggering blending of alternative values where orientation is lost even by the ones who aren't blind.Law torches sensitivity by deleting the primal instincts of any such conceptual difference,her body of work is (whatever the case may be) a research of emotional behavior through any series of events.Sexual desire is not restrained to just a physical grasp,it also motivates viewers to empathize,yell,express disappointment over the injustice in both characters' revision of their lives.A Man and a Woman,unidentified as is the case with most of us,wanderers of a worldwide outback. |
|
| 723 |
Guizi lai le (Devils on the Doorstep) 2000, Unrated) |
|
| 724 |
Mysterious Object at Noon 2000, Unrated) |
|
| 725 |
Roozi ke zan shodam (The Day I Became a Woman) 2000, Unrated)
Fascinating,profound in whatever way possible.The three portraits of 3 female generations are penetrative,society's dignity mingles in a boiling pot.Come and see the 21st century of travesty.Meshkini delivered a stupendous piece of art,one of those films thus a couple will dare to watch because it's "unknown". |
|
| 726 |
Songs From the Second Floor 2000, Unrated) |
|
| 727 |
Zamani barayé masti asbha (A Time for Drunken Horses)(Intoxication for Horses) 2000, Unrated) |
|
| 728 |
Zhantai (Platform) 2000, Unrated) |
|
| 729 |
Beijing Bicycle 2001, PG-13)
The ideal inheritor of De Sica's Bicycle Thief,erupts as a serious contender against composing deals,circumstantial notions and a willing contradiction of ideas.Xiaoshuai is a very underrated Chinese modern trespasser of independent film-making and he sure knows to catch our breath with the flamboyance of his people and characteristics of their self.The finale is amidst the top of 00's. |
|
| 730 |
Blue Spring 2001, Unrated) |
|
| 731 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 732 |
Kleftis i I pragmatikotita (Thief or Reality) 2001, Unrated)
Angelidi is unlike anything you've witnessed in the worldwide scope of directing.Her studies intensified her aesthetics in camera-frames causing her to shoot Thief or Reality with an unstoppable pulse of implausible situations and yet all put together in an acceptable order.Thief steals lives but it also fills in the emotional shell,Thief is the Future who manipulates,propagates... |
|
| 733 |
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001, Unrated) |
|
| 734 |
Still Looking for Morphine (Pes sti morfini akoma tin psahno) 2002, Unrated) |
|
| 735 |
Time Out (L' Emploi du temps) 2001, PG-13) |
|
| 736 |
Trouble Every Day (Gargoyle) 2001, Unrated) |
|
| 737 |
24 Hour Party People 2002, R) |
|
| 738 |
Chihwaseon 2002, Unrated)
Up until recently,a number of films dedicated to the lives and times of exceptional painters,fine artists in a broader scope started emerging out of nowhere.Ladies,gents,I present you the unanimous masterpiece of them all,forget Pollocks and Fridas,Sung-up,a humongous legend in the Joseon dynasty in Korea,a fabulous poetic journey by the hands of an elderly Im Kwon-taek and yet profoundly young,Min-sik proves he is an Actor. |
|
| 739 |
Close So Close (Para ligo, para ponto, para triha) 2002, Unrated) |
|
| 740 |
Ekti Nadir Naam (The Name of a River) 2002, Unrated) |
|
| 741 |
Irreversible 2002, Unrated)
Re-evaluating my primary review.I am pre-occupied on the reasons of "why and "how".Noe admits to the viewer the immeasurable shock of the despaired individuals of his film caused by yes,unfair stupidities,enlightens their path gifted with the "style",provokes.A daring French filmmaker,a truthful plot,considering "performance" and post-modern art are the important messages,so occasions like these happen.That's life and that's the mystery of it. |
|
| 742 |
Japón 2002, R) |
|
| 743 |
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002, R) |
|
| 744 |
Morvern Callar 2002, R) |
|
| 745 |
Russian Ark 2002, Unrated)
One-shot and that's it....the course of the rich and wealthy empire of pre-communist Russia unfolds before us,nostalgic sequences towards the cultural landscape of the era,the museum as the pole of connection between distant seasons and timelines.And our host commenting and mingling with the people around him.Aspiring. |
|
| 746 |
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) 2002, R) |
|
| 747 |
Le Cerf-volant (The Kite) 2003, Unrated) |
|
| 748 |
Unknown Pleasures 2002, Unrated) |
|
| 749 |
Uzak (Distant) 2002, Unrated) |
|
| 750 |
Yadon Ilaheyya (Divine Intervention) (Chronicle of Love and Pain) 2002, Unrated)
Art drenched in mythological symbols,yes?Most certainly,and poesie is included on the humanitarian cycle.Suleiman inherits the Tati syndrome and with a few Keaton persona strife,the facial expression reflects the round-up of his marvelous essence.Divine Intervention is a groundbreaking achievement,Kaurismaki must be jealous not for the political satire but for the deadpan environment!!! |
|
| 751 |
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003, Unrated) |
|
| 752 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 753 |
The Return (Vozvrashcheniye) 2003, Unrated) |
|
| 754 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 755 |
Swimming Pool 2003, R) |
|
| 756 |
Twentynine Palms 2004, R)
Provocative but not relentless.I remote myself in a vast plain,mingled with the sky's peacefulness.I wouldn't wish though to have such temper aside of me.Palms as a fake plastic manuscript of thoughts and determinations.The couple is disjointed and yet so loving you feel their inner loss towards the end.Dumont shows how much a film can present without shaky camera movement and a classic film-making persona.The outcast figure. |
|
| 757 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |
|
| 758 |
Antares 2004, R) |
|
| 759 |
Head-On (Gegen die Wand) 2004, R) |
|
| 760 |
The Holy Girl (La Nina Santa) 2004, R)
Martel defies the canonized "Catholic" topics by alienating the values of love,detest and sickness.Inner sickness,vacant passion and finally,that tempest called teenage years.The languid pace of the film doesn't repulse the viewer,on the contrary...I felt more repulsed by the holiness of certain characters,thus giving me a reason to disrespect their religiousness. |
|
| 761 |
Innocence 2004, R)
A stroll in the woods.Alternative title: how to face your demons,obey the unknown rules and express your gratitude by shutting up your pre-teen smile.Sorry,did I say shut up?To think it's a creepy achievement of elaborate shots and mysterioso atmosphere would be little.Arguably,a controversial subject carefully placed and a cathartic finale. |
|
| 762 |
Keane 2004, R) |
|
| 763 |
Machuca 2004, Unrated) |
|
| 764 |
Tropical Malady 2004, Unrated)
A contemporary classic of unflinching whistles just like the forest of transformations in the second half of the film. Apichatpong curiously observes the inhabitants of his tale but without intervening in their timid reactions and for what it's worth, an oh-so-dear flirt between the men of our story. Shamanic myths and the jungle's hedonistic junction, Tropical Malady captures an almost religious howl and defies the cinematic rules like so many films did before it, only it gets more visible in recent years. |
|
| 765 |
Be With Me 2005, Unrated)
Lyrical,soft as the white snow,partially brutal but that's just my metaphorical enthusiasm.Theresa Poh Lin Chan as the real individual amidst fictional tales of love,the hunt for love or simply eternal love.Yeah,the plot is familiar you'll protest...sure,if one scratches the surface and realizes miss Theresa's inabilities are but her unique breath whereas the ones who can see and hear are the shamefully crippled. |
|
| 766 |
The Cave of the Yellow Dog (Die Hohle des gelben Hundes) 2005, G) |
|
| 767 |
Election (Hak se wui) 2005, Unrated)
A seminal picture of the new gangster genre.The criminal underground in To's illumination has no limits and no fears as to which is the outcome of any behavior.Sizzling with a dark,nightmarish attitude,superb editing process and a fascinating mood during the action scenes.The Ka Fai and Yam bout is like a chess game. |
|
| 768 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 769 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006, R) |
|
| 770 |
Sweet Memory (Glykia mnini) 2005, Unrated) |
|
| 771 |
Climates (Iklimler) (The Climate) 2006, Unrated) |
|
| 772 |
Offside 2007, PG) |
|
| 773 |
Opera Jawa 2006, Unrated) |
|
| 774 |
Sanxia Haoren (Still Life) 2006, Unrated) |
|
| 775 |
Windows on Monday (Montag Kommen Die Fenster) 2006, Unrated) |
|
| 776 |
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007, R) |
|
| 777 |
Boy A 2007, R) |
|
| 778 |
Mang Shan (Blind Mountain) 2007, Unrated) |
|
| 779 |
Mogari no Mori (The Mourning Forest) (The Forest of Mogari) 2007, Unrated) |
|
| 780 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 781 |
Stellet Licht (Silent Light) 2007, Unrated)
A lush and tis the apocalypse's noon.For who would dare to contradict the Law of Nature?So who am I to prevent an imminent sexual clash?The surface of what's normal or twisted is just an abstraction!Oh yes,prepare yourselves religious ethics,the Law of Man is superior to you!!! |
|
| 782 |
Wonderful Town 2007, Unrated) |
|
| 783 |
Egg 2007, Unrated) |
|
| 784 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 785 |
Liverpool 2008, Unrated) |
|
| 786 |
Meotjin haru (My Dear Enemy) 2008, Unrated) |
|
| 787 |
Stella 2008, Unrated)
Have we seen it before?It's possible.All of a sudden,this burst of outlandish situations is what makes little Stella a diverse character on-screen,like she has jumped from an Andersen fairytale engulfed with the most satirical elements from Nouvelle Vague.Barbara is fierce and romantic in her acting,in that her inexperience transforms to a lullaby of anarchy. |
|
| 788 |
Sut (Süt) 2008, Unrated) |
|
| 789 |
Black Dynamite 2009, R) |
|
| 790 |
City of Life and Death 2010, R)
One might raise the hand and question the authenticity of the director's responsibility for executing a precise account of horrifying events,or the sympathy he showed towards Hideo Nakaizumi's role of the Japanese private or maybe giving Gao Yuanyuan her most mature performance to date.Maybe nothing will happen at all and the film will exhume under the roaring blockbusters.Whatever the result will be,Lu Chuan's crescendo is here to stay. |
|
| 791 |
Kinatay (Butchered) (The Execution of P) 2009, Unrated) |
|
| 792 |
The Man Who Will Come (L'uomo che verrà) 2009, Unrated) |
|
| 793 |
The Temptation of St. Tony (Püha Tõnu kiusamine) 2009, Unrated)
What a malicious and illuminating journey to the depths of hellish beauty! That's a paradox alright but how can you explain Õunpuu's essay on the culmination of ideals, of anticipations and of obsolete dreams in any different way? A higher quality film than any Tarr of the 2000's and by applying a semi-Lynch universe in the black and white disturbance, I don't think anyone would really care that the plot's vignettes are over-represented and the abruptness of things defies the superlative characters. It's what it is and subjective interpretation is required when you're dealing with Estonian landscapes. After all, we're all gonna die at some point, poor Tõnu simply happened to preserve a slice of cynicism more than the rest of us. |
|
| 794 |
Attenberg 2012, Unrated) |
|
| 795 |
Honey 2011, Unrated) |
|
| 796 |
Incendies 2011, R) |
|
| 797 |
The Illusionist (L'illusionniste) 2010, PG) |
|
| 798 |
Knifer (Macherovgaltis) 2010, Unrated) |
|
| 799 |
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives 2010, Unrated) |
|
| 800 |
Amnesty 2011, Unrated) |
|
| 801 |
Drive 2011, R) |
|
| 802 |
Mysteries of Lisbon 2011, Unrated) |
|
| 803 |
Once Upon a Time in Anatolia 2011, Unrated) |
|
| 804 |
Oslo, August 31st 2012, Unrated) |
|
| 805 |
A Separation 2011, PG-13) |
|
| 806 |
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991, R) |
|
| 807 |
The King of Comedy 1983, PG) |
|
| 808 |
Spirtokouto (Matchbox) 2002, Unrated) |
|
| 809 |
The Germans Strike Again (Oi Germanoi xanarhontai...) 1948, Unrated) |
|
| 810 |
Stigma (To stigma) 1982, Unrated) |
|
| 811 |
Aelita - Queen of Mars 1924, Unrated) |
|
| 812 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 813 |
Naked 1993, R) |
|
| 814 |
Körhinta (Merry-Go-Round) 1956, Unrated) |
|
| 815 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 816 |
Local Hero 1983, PG) |
|
| 817 |
Pulse (Kairo) 2001, R) |
|
| 818 |
A Mulher de Todos (The Woman of Everyone) 1969, Unrated) |
|
| 819 |
Campanadas a medianoche (Chimes at Midnight) (Falstaff) 1966, Unrated) |
|
| 820 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 821 |
Giants & Toys (Kyojin to gangu) 1958, Unrated) |
|
| 822 |
Red Angel 1999, Unrated) |
|
| 823 |
Tsuma wa kokuhaku suru (A Wife Confesses) 1961, Unrated) |
|
| 824 |
Cutter's Way 1981, R) |
|
| 825 |
Midareru (Yearning) 1964, Unrated) |
|
| 826 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 827 |
Memories of Underdevelopment (Memorias del subdesarrollo) 1973, Unrated) |
|
| 828 |
Me mia kravgi (Desire) 1995, Unrated) |
|
| 829 |
A Dog's Dream (To oneiro tou skylou) 2005, Unrated) |
|
| 830 |
Thanos and Despina (Oi voskoi) 1967, Unrated) |
|
| 831 |
I fotografia 1987, Unrated) |
|
| 832 |
O viasmos tis Afroditis 1985, Unrated) |
|
| 833 |
The Reincarnation of Golden Lotus 1989, Unrated) |
|
| 834 |
In a Lonely Place 1950, Unrated) |
|
| 835 |
Ballad of a Soldier 1960, Unrated) |
|
| 836 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 837 |
Symbiopsychotaxiplasm: Take One 1968, Unrated) |
|
| 838 |
Tokyo Drifter 1966, Unrated) |
|
| 839 |
The Turin Horse 2012, Unrated) |
|
| 840 |
Bakjwi (Thirst) 2009, R) |
|
| 841 |
The Mark of Zorro 1940, Unrated) |
|
| 842 |
Wuthering Heights 2011, Unrated) |
|
| 843 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 844 |
Contes Immoraux (Immoral Tales) 1974, NC-17) |
|
| 845 |
Les Hautes Solitudes 1974, Unrated) |
|
| 846 |
Love Exposure 2011, Unrated) |
|
| 847 |
The Clock (Under the Clock) 1945, Unrated) |
|
| 848 |
The Mill and the Cross 2011, Unrated) |
|
| 849 |
The Shout 1978, R) |
|
| 850 |
Take Shelter 2011, R) |
|
| 851 |
Shame 2011, NC-17) |
|
| 852 |
The Secret of Kells 2009, Unrated) |
|
| 853 |
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981, R) |
|
| 854 |
La Voie lactée (The Milky Way) 1969, PG) |
|
| 855 |
Shaft 1971, R) |
|
| 856 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 857 |
Tenshi no tamago (Angel's Egg)(Egg of God) 1985, Unrated)
This one's a hard shell to crack but once you look behind the apocrypha and the relevant dystopic symbols, you'll come to an inner closure, one that lies beyond the little girl's hope for a "better tomorrow" and the (take it or leave it) "Anti-Christ" figure's idiosyncratic expression throughout the film. A panorama of desperation and unearthly disaster, all the more present by the Gothic environment, alongside a creeping score. |
|
| 858 |
Kierion 1968, Unrated) |
|
| 859 |
Metropoles (Mitropoleis) 1975, Unrated) |
|
| 860 |
Modelo 1974, Unrated) |
|
| 861 |
Faust 1926, Unrated) |
|
| 862 |
Science is Fiction: The Films of Jean Painlevé 2007, Unrated) |






























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































