Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jimbobob27's Rating My Rating
1
Rush Hour 1998,  PG-13)
2
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
One Hour Photo 2002,  R)
5
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
6
Casino Royale 2006,  PG-13)
7
The Italian Job 2003,  PG-13)
8
The Green Mile 1999,  R)
9
Braveheart 1995,  R)
10
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
11
Under Siege 1992,  R)
12
Anger Management 2003,  PG-13)
13
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
14
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
a wonderful movie portraying the struggles three men went through while trying to land on the moon. a classic movie with comedy, suspense, and drama. one of the best movies in recent times that deals with life and struggles of what could of happened on any of the flights to space and what did happen to those guys on that faithful flight. a great must see!
15
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
extremlly funny and wonderful, a must see
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
23
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
24
Ladder 49 2004,  PG-13)
25
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
26
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
28
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
29
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
The best movie Jim Carrey has done yet I believe. Carrey playing God along with Freeman & throw in a HOT actress like Jen Aniston equals one funny comedy
30
The Last King of Scotland 2006,  R)
31
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
32
The Last Samurai 2003,  R)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
34
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
a good movie with awsome special effects. worth seeing just for the chase and fight scenes. they are some of the best out there!
35
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
36
The Terminator 1984,  R)
37
White Fang 1991,  PG)
38
Jaws 1975,  PG)
39
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
40
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
41
A View to a Kill 1985,  PG)
42
Licence To Kill 1989,  PG-13)
43
GoldenEye 1995,  PG-13)
44
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
45
The Patriot 2000,  R)
46
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
47
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
48
Cast Away 2000,  PG-13)
49
The Matrix 1999,  R)
50
The Matrix Reloaded 2003,  R)
51
The Matrix Revolutions 2003,  R)
52
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
53
Field of Dreams 1989,  PG)
54
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
56
Mission Impossible 1996,  PG-13)
57
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
58
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
59
Armageddon 1998,  PG-13)
60
The Money Pit 1986,  PG)
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
62
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
64
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
65
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
66
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
67
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
68
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
side splitting funny!!! a must see if you have not already seen. Williams is hillarious and does a wonderful job of acting. an absolutely amazing film!
69
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
70
Predator 2 1990,  R)
71
Predator 1987,  R)
72
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
73
Backdraft 1991,  R)
74
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
75
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
great movie, good story line about trying to make a life for yourself in prison while serving a sentance for something you did not do. the cast of actors do a great job together. superb movie. i loved it!
76
Pale Rider 1985,  R)
77
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
78
My Cousin Vinny 1992,  R)
79
Die Another Day 2002,  PG-13)
80
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
good movie and come on, what guy doesnt want to be bond. he gets all the hot ladies! funny movie with great chase and fight scenes. roger moore was one of the best bonds yet. he does a great job in this one.
81
Die Hard 1988,  R)
82
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
83
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
84
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
85
RoboCop 1987,  R)
86
Robocop 2 1990,  R)
87
Robocop 3 1992,  PG-13)
88
Back to the Future 1985,  PG)
89
Back to the Future Part II 1989,  PG)
90
Back to the Future Part III 1990,  PG)
91
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
92
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
funny as heck, loved it, great job on the laughs
93
Deep Blue Sea 1999,  R)
94
Blue Crush 2002,  PG-13)
95
Into the Blue 2005,  PG-13)
96
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
97
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
98
Pitch Black 2000,  R)
99
Man of the Year 2006,  PG)
100
X-Men 2000,  PG-13)
101
Men in Black 1997,  PG-13)
102
Men in Black II 2002,  PG-13)
103
Windtalkers 2002,  R)
104
Hellboy 2004,  PG-13)
105
Stargate 1994,  PG-13)
106
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
107
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
108
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
109
The Hunt for Red October 1990,  PG)
110
The James Bond Story 1999,  Unrated)
111
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
great movie that is funny and scary/creepy at the same time. they go on a treasure hunt and end up having to save the world and the girl from the evil mummies that they brought back to life.
112
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
a very good movie, great special effects. awesome action/fight scenes. is not quite as good as the first one but still pretty darn good.
113
Twister 1996,  PG-13)
114
The Living Daylights 1987,  PG)
115
Jurassic Park 1993,  PG-13)
116
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
117
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
118
Blade 1998,  R)
119
Blade: Trinity 2004,  R)
120
Blade II 2002,  R)
121
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
122
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
123
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
124
Man on Fire 2004,  R)
125
Ghost Ship 2002,  R)
126
Jumanji 1995,  PG)
127
Top Gun 1986,  PG)
128
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
129
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
130
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
131
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
132
Van Helsing 2004,  PG-13)
133
Any Which Way You Can 1980,  PG)
134
City Slickers 1991,  PG-13)
135
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold 1994,  PG-13)
136
TMNT 2007,  PG)
137
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
138
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
139
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
140
Teenage Mutant Ninja Turtles - Michelangelo's Christmas Rescue 2004,  Unrated)
141
Teenage Mutant Ninja Turtles: Planet of the Turtleoids 1991,  Unrated)
142
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
good story line about the titanic and what went on with the ship. the love story though was to long and drawn out. could of been better. after all, the darn ship sinks!
143
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
144
Gladiator 2000,  R)
145
The Waterboy 1998,  PG-13)
146
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
147
Flubber 1997,  PG)
148
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
149
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
150
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
151
Meet the Parents 2000,  PG-13)
152
Saving Private Ryan 1998,  R)
153
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
154
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
155
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
156
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
157
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002,  PG)
158
RV 2006,  PG)
159
Vertical Limit 2000,  PG-13)
160
Twins 1988,  PG)
161
Wild Wild West 1999,  PG-13)
162
Catwoman 2004,  PG-13)
163
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
164
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
165
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
166
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
167
Air Force One 1997,  R)
168
Con Air 1997,  R)
169
U.S. Marshals 1998,  R)
170
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
171
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
172
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
173
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
good movie, some funny parts givin the cast of actors playing in this movie. an entertaining comedy movie classic from the 80's.
174
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
good movie, not quite as good as the first one though. but it does have its funny moments along with its strange and unusual parts.
175
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
176
We Were Soldiers 2002,  R)
177
Big 1988,  PG)
178
Speed 1994,  R)
179
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
180
Days of Thunder 1990,  PG-13)
181
Jerry Maguire 1996,  R)
182
Rain Man 1988,  R)
183
A Few Good Men 1992,  R)
184
The Birds 1963,  PG-13)
185
Thunderball 1965,  PG)
186
A League of Their Own 1992,  PG)
187
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
188
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
189
Hollow Man 2000,  R)
190
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
191
Octopussy 1983,  PG)
192
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
193
Hitch 2005,  PG-13)
194
Patriot Games 1992,  R)
195
Coming to America 1988,  R)
196
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
looks likea good movie want to see
197
Deep Impact 1998,  PG-13)
198
Waterworld 1995,  PG-13)
199
Turner and Hooch 1989,  PG)
200
I, Robot 2004,  PG-13)
201
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
did not really care for this movie
202
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
203
Troy 2004,  R)
204
Black Hawk Down 2001,  R)
205
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
206
Space Jam 1996,  PG)
207
Freddy vs. Jason 2003,  R)
208
Independence Day 1996,  PG-13)
209
The Breakfast Club 1985,  R)
210
Eraser 1996,  R)
211
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
212
Tommy Boy 1995,  PG-13)
213
Saturday Night Fever 1977,  R)
214
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998,  Unrated)
215
Saturday Night Live: The Best of Eddie Murphy 1998,  Unrated)
216
Saturday Night Live: The Best of Mike Myers 1998,  Unrated)
217
Saturday Night Live: The Best of Steve Martin 1999,  Unrated)
218
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999,  Unrated)
219
Saturday Night Live: The Best of Chris Rock 1999,  Unrated)
220
Saturday Night Live: The Best of David Spade 2006,  Unrated)
221
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell 2002,  Unrated)
222
Saturday Night Live: The Best of Christopher Walken 2004,  Unrated)
223
Saturday Night Live: The Best of John Belushi 2000,  Unrated)
224
Saturday Night Live: The Best of Jimmy Fallon ,  Unrated)
225
The Scorpion King 2002,  PG-13)
226
Maverick 1994,  PG)
227
Dr. No 1962,  PG)
228
Resident Evil 2002,  R)
229
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
230
Hook 1991,  PG)
231
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
232
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
233
Lethal Weapon 1987,  R)
234
Lethal Weapon 2 1989,  R)
235
Lethal Weapon 3 1992,  R)
236
Lethal Weapon 4 1998,  R)
237
National Treasure 2004,  PG)
238
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
239
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
240
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
241
Beverly Hills Cop 1984,  R)
242
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
243
Patch Adams 1998,  PG-13)
244
The Blues Brothers 1980,  R)
245
The Exorcist 1973,  R)
246
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
247
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
248
Groundhog Day 1993,  PG)
249
The Longest Day 1962,  G)
250
Cool Hand Luke 1967,  PG)
251
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
252
48 HRS 1982,  R)
253
Another 48 Hrs. 1990,  R)
254
The Santa Clause 1994,  PG)
255
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
256
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
257
The Brave Little Toaster 1987,  G)
The Brave Little Toaster
great movie when i was a kid
258
Sleepy Hollow 1999,  R)
259
The Legend of Zorro 2005,  PG)
260
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
great movie when i was young
261
When Harry Met Sally 1989,  R)
262
Night at the Museum 2006,  PG)
263
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
264
Snakes on a Plane 2006,  R)
265
The Terminal 2004,  PG-13)
266
Popeye 1980,  PG)
267
World Trade Center 2006,  PG-13)
268
Flight 93 2006,  PG-13)
269
United 93 2006,  R)
270
Trading Places 1983,  R)
271
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
272
Remember the Titans 2000,  PG)
273
Bond Girls are Forever 2002,  Unrated)
274
Night of the Twisters 1996,  PG)
275
In the Line of Fire 1993,  R)
276
Lord of War 2005,  R)
277
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
278
The Fugitive 1993,  PG-13)
279
We Are Marshall 2006,  PG)
280
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
281
Enemy of the State 1998,  R)
282
Enemy at the Gates 2001,  R)
283
Red Dawn 1984,  PG-13)
284
The Running Man 1987,  R)
285
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
286
Demolition Man 1993,  R)
287
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
288
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
289
300 2007,  R)
300
heard that it was awsome. a must see i was told. i want to see this one!
290
K-9 1989,  PG-13)
291
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
292
Goldfinger 1964,  PG)
293
Total Recall 1990,  R)
294
The English Patient 1996,  R)
295
Minority Report 2002,  PG-13)
296
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
297
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
298
Captain Ron 1992,  PG-13)
299
Payback 1999,  R)
300
Caddyshack 1980,  R)
301
Caddyshack II 1988,  PG)
302
Dirty Harry 1971,  R)
303
Star Trek Generations 1994,  PG)
304
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
305
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
306
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
307
Black Dog 1998,  PG-13)
308
The Delta Force 1986,  R)
309
28 Days Later 2002,  R)
310
Dawn of the Dead 2004,  R)
311
Shaun of the Dead 2004,  R)
312
Signs 2002,  PG-13)
313
Vanilla Sky 2001,  R)
314
Schindler's List 1993,  R)
315
Poseidon 2006,  PG-13)
316
Contact 1997,  PG)
317
James and the Giant Peach 1996,  PG)
James and the Giant Peach
loved it as a kid
318
The Postman 1997,  PG-13)
319
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
loved as a kid great movie
320
Sister Act 1992,  PG)
321
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
322
U-571 2000,  PG-13)
323
Uncle Buck 1989,  PG)
324
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
325
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006,  PG-13)
326
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
327
The Last of the Mohicans 1992,  R)
328
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
329
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
330
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
331
Runaway Train 1985,  R)
332
Premonition 2007,  PG-13)
333
Yogen (Premonition) 2004,  R)
334
Grindhouse 2007,  R)
335
The Passion of the Christ 2004,  R)
336
Universal Soldier 1992,  R)
337
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
338
Universal Soldier II: Brothers in Arms 1998,  R)
339
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
340
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
341
Gothika 2003,  R)
342
Balto 1996,  G)
Balto
loved as a kid
343
Next 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments