My Favorite Movies


  jill77jade's Rating My Rating
1
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
2
Troy 2004,  R)
3
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
4
Jerry Maguire 1996,  R)
5
Far and Away 1992,  PG-13)
6
Constantine 2005,  R)
7
Erin Brockovich 2000,  R)
8
The Last Samurai 2003,  R)
9
Sweet November 2001,  PG-13)
10
The Glass House 2001,  PG-13)
11
The Mexican 2001,  R)
12
Little Buddha 1994,  PG)
13
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
14
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
15
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
16
Pretty Woman 1990,  R)
17
Runaway Bride 1999,  PG)
18
Dying Young 1991,  R)
19
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
20
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
21
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
22
The Lake House 2006,  PG)
23
You've Got Mail 1998,  PG)
24
Steel Magnolias 1989,  PG)
25
Practical Magic 1998,  PG-13)
26
Speed 1994,  R)
27
While You Were Sleeping 1995,  PG)
28
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
29
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
30
Top Gun 1986,  PG)
31
City of Angels 1998,  PG-13)
32
Addicted to Love 1997,  R)
33
Notting Hill 1999,  PG-13)
34
In Love and War 1996,  PG-13)
35
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
36
Hard Rain 1998,  R)
37
Schindler's List 1993,  R)
38
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
39
Forces of Nature 1999,  PG-13)
40
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
41
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
42
Interview with the Vampire 1994,  R)
43
Untamed Heart 1993,  PG-13)
44
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
45
Bed of Roses 1996,  PG)
46
Legends of the Fall 1994,  R)
47
Batman Begins 2005,  PG-13)
48
Love Actually 2003,  R)
49
Van Helsing 2004,  PG-13)
50
Pride and Prejudice 2005,  PG)
51
The Notebook 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments