My Favorite Movies


  jigarshah's Rating My Rating
1
Cast Away 2000,  PG-13)
2
The Terminal 2004,  PG-13)
3
Signs 2002,  PG-13)
4
Hazaaron Khwaishein Aisi 2004,  Unrated)
Hazaaron Khwaishein Aisi
An excellent piece of direction and acting. Music is superb..!!
5
Bheja Fry 2007,  Unrated)
6
Jaane Tu Ya Jaane Na 2008,  Unrated)
7
Gladiator 2000,  R)
8
The Last Samurai 2003,  R)
9
Lage Raho Munna Bhai 2006,  PG)
10
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) 2003,  Unrated)
11
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Best suspense (And non-violent ) movie i have seen ever
12
The Village 2004,  PG-13)
13
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
14
Memento 2000,  R)
15
Avatar 2009,  PG-13)
16
Split Wide Open 1999,  Unrated)
Split Wide Open
If you don't mind its rough language, Its entertaining drama, shows real people in city life. Just see this for its direction.
17
Jhankaar Beats 2003,  Unrated)
Jhankaar Beats
Fun, Music and acting. Each character fits exactly it was designed. A music comedy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments