My Favorite Movies


  jhopley's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This has got to be one of the quirkiest, most intelligently told love stories of all time. I went to see it thrice at the cinema and cannot even count the number of times I've watched it on dvd. Let's put it this way, if it weren't for the fact that the movie's in french, I'd probably be able to do all the dialogue by now!
2
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
The best thing about this movie is undoubtedly the mouthwatering chocolate that features throughout! As a bonus there are also fabulous performances by Johnny Depp, Juliette Binoche, Alfred Molina, Lena Olin, Judi Dench and Carrie Ann Moss.
3
Closer 2004,  R)
Closer
Brilliant! Devastating! Made me wish I was on Prozac by the end or at least buried head first in a large tub of ice cream...
4
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
I found this movie so haunting! Not sure if it was the incredible scenes with the dolphins or the incredible scenes with Jean Marc Barr...That man's beautiful! The story was also rather moving I thought.
5
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
One of my all time favourites. About the late, great Ian Curtis of Joy Division and Shaun Ryder of the Happy Mondays. All of those who grew up in the eighties and love alternative music will appreciate this movie!
6
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
This is just an unbelievably good movie! Nicholas Cage and Meryl Streep are incredible in this one.
7
Crash 2005,  R)
8
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Not quite as good as the book, but still a great film.
9
Strictly Ballroom 1992,  PG)
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of those movies that have you trying to figure it out ages after you've watched it. Loved the soundtrack too!
11
Lost In Translation 2003,  R)
12
Whale Rider 2002,  PG-13)
13
The Terminal 2004,  PG-13)
14
Imaginary Heroes 2004,  R)
15
Bagdad Cafe 1987,  PG)
16
Till Human Voices Wake Us 2002,  R)
17
Wicker Park 2004,  PG-13)
18
The Ice Storm 1997,  R)
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
23
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
The cinematography was breathtaking and the storyline itself kept me riveted. The fight scenes had me seriously thinking about becoming a ninja disciple!
24
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
25
Darkness 2004,  PG-13)
Darkness
One of the scariest horrors I've seen so far! The way it's filmed incorporating scenes of continuous rain creates a sense of claustrophobia throughout the movie that lends itself to the mood of intense anxiety engendered by the film. Do NOT watch this movie on your own!
26
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
I'm not usually bothered by zombie movies, but this one was just so well done, it had me screaming my heart out most of the time! The actors are not that well known but they are all extremely watchable - especially Cillian Murphy :)
27
The Others 2001,  PG-13)
28
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Incredibly funny British send up of the horror movie Dawn of the Dead. Cracked me up and creeped me out simultaneously!
29
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
Watched this when I was little and it was the first horror I saw that was so scary I wished I never saw it! Of course, I watched it over and over again...
30
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
The thing I liked the most about this movie is that I watched it expecting a straightforward sci-fi story, but it turned out to be so much more than that. This really is one of my all time favourite movies. Kevin Spacey is an icon!
31
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
32
Strange Days 1995,  R)
33
Dark City 1998,  R)
34
Contact 1997,  PG)
35
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
36
Pitch Black 2000,  R)
37
The Arrival 1996,  PG-13)
38
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
I finally got around to watching this and I must say I thought it was brilliant fun! I really liked Josh Hartnett's character.
39
Pulp Fiction 1994,  R)
40
Fight Club 1999,  R)
41
The Boondock Saints 2000,  R)
42
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
43
The Way of the Gun 2000,  R)
44
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Yes, you guessed it - my
favourite Coen brothers film! Of all three movies, it has the best dialogue though. My favourite characters in this one are portrayed by John Goodman and John Turturro.
45
Fargo 1996,  R)
Fargo
One of my favourite Coen brothers movies to date. Darkly funny! Great acting as usual by William H Macy and Frances McDormand.
46
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Funny, funny, funny! The Coen brothers are geniuses!
47
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
48
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
My second favourite Coen brothers movie! Loved it! Nicholas Cage, John Goodman and Holly Hunter are superb in their roles! The story itself is pretty entertaining and the dialogue (as with all Coen bros films) is excellent.
49
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
50
Zoolander 2001,  PG-13)
51
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
Absolutely hysterical! I actually own this one. Mary Catherine Gallagher is one of my favourite Molly Shannon characters of all time. Needless to say, Will Ferrell is also completely hilarious as the high school heart-throb with all the coolest dance moves! I'll admit that you probably have to be a SNL fan to really love this one, but even if you're not, I'll be surprised if it doesn't have you laughing most of the time.
52
Mystery Men 1999,  PG-13)
53
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
One of the funniest comedies ever!! It's a mockumentary about people who enter their dogs in shows and the characters are all insanely funny. I thought Parker Posey and Eugene Levy's characters were especially good.
54
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
55
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
56
Confetti 2005,  R)
57
A Very Long Engagement 2004,  R)
58
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
Ladies in Lavender
I LOVE this movie!! Judi Dench and Maggie Smith are spectacular. If you are into classical music, it's an absolute must see. The violin pieces played by Daniel Bruhl are breathtaking.
59
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
A "musical" with a difference! A harrowing drama about a woman's struggle with a debilitating illness. I was completely blown away by Bjork's performance!
60
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Will Ferrell, Chris Kattan and Molly Shannon are insanely funny in this movie! I still crack up each time I hear "What is Love" by Haddaway!
61
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Trippy! :) Best watched sober (or then again maybe not!) Those who enjoy exploring questions about Life, the Universe and Everything will probably find this movie entertaining or at least thought-provoking :)
62
Finding Neverland 2004,  PG)
63
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
I have a very silly sense of humour, so I thought this movie was brilliant! A big kung fu spoof with some seriously cool fight scenes.
64
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
One of the best horrors I've ever seen! Creepy does not even BEGIN to describe this movie! It freaked me out completely!
65
Dogma 1999,  R)
66
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
HAHAHA! How can you NOT love these two idiots! They're so appalling, it's hilarious!
67
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
68
Amadeus 1984,  PG)
69
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
Funny but kind of dark. About young Brits who are heavily into the rave scene.
70
The Doors 1991,  R)
71
Sliding Doors 1998,  PG-13)
72
Traffic 2000,  R)
73
The Machinist 2003,  R)
74
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
GREAT movie! A futuristic thriller that constantly has you on the edge of your seat. The storyline is also really interesting: In order to ensure that human beings don't end up destroying themselves through nuclear war, a drug is invented that will cure them of having any emotions at all. The idea being that it is better to give up feelings of love, joy, etc so that the darker emotions of rage and hate won't lead to mankind destroying itself and the world. Of course there are some who feel it's an unacceptable sacrifice and that's when the fun begins!
75
Empire of the Sun 1987,  PG)
76
American Psycho 2000,  R)
77
True Romance 1993,  R)
78
The Usual Suspects 1995,  R)
79
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
80
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
81
The Full Monty 1997,  R)
82
Monster 2003,  R)
83
Monster's Ball 2001,  R)
84
Jacob's Ladder 1990,  R)
85
My Life Without Me 2003,  R)
86
The Shipping News 2001,  R)
87
Love Actually 2003,  R)
88
The Hours 2002,  PG-13)
89
East Is East 1998,  R)
90
Monsoon Wedding 2002,  R)
91
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
92
Cold Mountain 2003,  R)
93
Pieces of April 2003,  PG-13)
94
Immortal Beloved 1994,  R)
95
Into the West 1993,  PG)
96
In America 2003,  PG-13)
97
The Secret Garden 1993,  PG)
98
Fairy Tale - A True Story 1997,  PG)
99
Paradise Road 1997,  R)
100
Laurel Canyon 2002,  R)
101
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
Tsotsi (Thug)
What a great movie! I think it deserved the Oscar for best foreign film. The story itself was incredibly sad but unfortunately also an accurate portrayal of the harsh reality that is still endured by a large number of South Africans.
102
Hoodwinked 2006,  PG)
103
Addams Family Values 1993,  PG-13)
104
The Prophecy 1995,  R)
105
The Matador 2005,  R)
The Matador
I was SO surprised by this movie. I'm NOT a big Pierce Brosnan fan, but he really stole the show in this film! His portrayal of a conflicted sociopath was brilliant! The movie on the whole was so stylishly done and of course all Killers fans will love the great theme song :)
106
Dead End 2003,  R)
Dead End
This was actually an unexpectedly good horror I thought. There weren't any big names in this movie, but the acting wasn't dreadful and the storyline was quite interesting and creepy too.
107
The Witches 1990,  PG)
108
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I can?t believe I haven?t done a review on this one yet! I saw it quite a while back and let me just say that so far it?s been my favourite movie this year. Initially I was quite sceptical that Simon Pegg and company would be able to come up with another movie as good as Shaun of the Dead, but I must admit that I found this one to be slightly better! It has everything from great action sequences to mystery and suspense to witty dialogue, as well as the usual zany rapport between Pegg and Frost.

The best fun I?ve had at the movies in a long time!
109
Little Miss Sunshine 2006,  R)
110
Click 2006,  PG-13)
111
Chicken Little 2005,  G)
112
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
113
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
114
Things You Can Tell Just By Looking At Her 2000,  PG-13)
115
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
116
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
What a great movie! Although the story?s quite simple (a group of teenagers decide to teach the school bully a lesson, but the prank goes terribly wrong) strong acting from the entire cast manages to maintain a nail-biting tension throughout the film. It is quite a bleak story ? don?t expect the traditional happy ending ? but it also manages to convey very powerfully the message of taking responsibility for one?s actions. Definitely a must see!
117
Only Human 2004,  R)
118
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
Without a doubt the best laugh I?ve had all year! Alan Tudyk (Steve, the Pirate from Dodgeball) is my new hero! He is INSANELY funny as the hapless Simon who accidentally ingests a hallucinogen just before the funeral begins and what follows as a result absolutely had me dying with laughter! This movie is as much character as it is action-driven and is very well executed. Funny, funny, funny ? and then some!
119
Bee Season 2005,  PG-13)
120
Millions 2004,  PG)
Millions
I honestly cannot remember when last I have watched a movie that affected me as deeply as this one. I could not stop crying after the credits started to roll! What an incredible message for the materialistic age in which we live! The story is beautifully told and the acting is absolutely superb. Very, very highly recommended!
121
Y Tu Mamá También 2001,  R)
122
Scenes of a Sexual Nature 2006,  R)
123
The Secret Life of Words 2005,  Unrated)
124
Megamind 2010,  PG)
Megamind
Fantastic movie! An absolute MUST SEE!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments