My Favorite Movies


  jhfffan's Rating My Rating
1
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
I loved this movie. Three incredibly hot women, an incredible story that you become part of because it is being told to a sweet girl and did I mention three hot women?
2
Click 2006,  PG-13)
Click
Great show... it didn't disappoint
3
Braveheart 1995,  R)
4
Basic 2003,  R)
Basic
This movie out and out rocks. A great thriller that keeps you guessing all the way to the end.
5
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Terrific show. Kind of slow, but it keeps you guessing all the way through.
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I think this is the best Batman film to date, and that is saying a lot considering Batman
7
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This is like the official movie of Utah I swear! A light, fun movie.

"No more rhyming, I mean it!-- Does anybody want a peanut!"
8
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
I said 90% of the way!
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
How can you not love Mandy in this movie?
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
If you want to see a hilarious segment, watch where Hammy drinks caffeine.
12
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
I love this film, it kept me guessing the entire time what was happening.
13
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
brilliant movie
14
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Absolute idiocy. I love it.

"I love you Eddie"

"You forgot your thingy"

I need to find this on DVD
15
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This is an absolute classic film. So many quotables too.
16
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
This is an absolute classic. If you haven't seen it, what are you waiting for?
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Keira Knightley isn't the hottest woman in this show. Oh and the movie wasn't too bad either. They did a pretty good interpretation for only 2 hours.
18
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Not a Will Ferrell fan at all... tattoos on women (especially the fully visible kind like the one that Maggie Gyllenhaal's character sports on this one) are a complete turn off... and yet I loved this movie. It has good laughs throughout, but isn't overbearing.
19
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
I loved this film... it doesn't really tell a story so much as give you a glimpse into the lives of a family... a fictional family, but still...
20
Boys and Girls 2000,  PG-13)
Boys and Girls
If you haven't seen this movie at least once, you should see it... lots of interesting and funny scenes
21
Office Space 1999,  R)
Office Space
This is one of those movies that grows on you. The first time may not be the great, but as you catch more of the stuff and when you are quoting the movie with friends, it really becomes fun.
22
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
It's hilarious... and Katherine Heigl is hot
23
The Departed 2006,  R)
The Departed
violent and vulgar, thus beware, however, brilliantly acted and keeps you on edge until the end
24
Transformers 2007,  PG-13)
25
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
This show was terrific
26
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
27
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Kate is in it, of course it is watchable. Add the fact that it is a cool story and it makes it in my collection
28
Underworld 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments