Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jherikag's Rating My Rating
1
Pootie Tang 2001,  PG-13)
Pootie Tang
this movie is tooo hilarious
2
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
just an all around great movies
3
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
why you on our stage?????? great dance scenes and sexy guys
4
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
made u wanna stand up and cheer every step of the way
5
The Five Heartbeats 1991,  R)
The Five Heartbeats
a black classic nothing compares
6
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
eddie murphy at his finest
7
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
a classic
8
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
the price is wrong...
9
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
i love this movie!
10
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
one word: dory
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
one of the best movies ever
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
now this is pure comedy
14
Shrek 2001,  PG)
Shrek
an amazing accomplishment
15
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
this was really good it surprised me
16
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
can't wait for ocean's 13
17
Sin City 2005,  R)
Sin City
this was a bad ass movie i loved it
18
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
wya funnier than i expected
19
Cooley High 1975,  PG)
Cooley High
another black classic
20
Carmen Jones 1954,  Unrated)
21
Baby Boy 2001,  R)
22
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
23
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
one of the most hilarious movies ever
24
Fat Albert 2004,  PG)
25
Monsters, Inc. 2001,  G)
26
A Goofy Movie 1995,  G)
27
Friday 1995,  R)
28
Next Friday 2000,  R)
29
Friday After Next 2002,  R)
30
The Players Club 1998,  R)
31
Jason's Lyric 1994,  R)
32
Superstar 1999,  PG-13)
33
The Brothers 2001,  R)
34
Deliver Us from Eva 2003,  R)
35
Sparkle 1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments