My Favorite Movies


  JgirlJ's Rating My Rating
1
Open Season 2006,  PG)
2
50 First Dates 2004,  PG-13)
3
Happy Feet 2006,  PG)
4
Shrek 2001,  PG)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
7
Big Daddy 1999,  PG-13)
8
Shrek 2 2004,  PG)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
11
High School Musical 2006,  G)
12
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
13
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
14
The Princess Diaries 2001,  G)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
17
Daddy Day Care 2003,  PG)
18
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
comedy/drama
19
Mean Girls 2004,  PG-13)
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Nearly perfect, but it changed from the story too much..
22
Shrek the Third 2007,  PG)
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
24
Happily N'ever After 2006,  PG)
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
29
High School Musical 2 2007,  G)
30
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
31
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
32
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Spider-man is starting to bore me..nice graphics.
33
Finding Nemo 2003,  G)
34
The Notebook 2004,  PG-13)
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
36
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
37
White Chicks 2004,  PG-13)
38
Wedding Crashers 2005,  R)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
40
Click 2006,  PG-13)
41
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
42
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
LOL! I remember when I saw it with my cousin, good times..good times...(at least i think this was the movie, i'm pretty sure....)
43
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Cool movie.
44
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
Love Charlie's Angels-Lucy Liu!
45
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
Awesome movie (imagine it with a british accent, k? lol) SUPERB!
46
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
funny!
47
Digimon - The Movie 1999,  PG)
48
Pokémon 4Ever 2002,  G)
49
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
50
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
51
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
52
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
53
The Incredibles 2004,  PG)
54
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
55
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
same as home alone (#1)
56
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
good
57
Elf 2003,  PG)
Elf
weird and funny lol
58
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
i like it
59
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny..(i'm gettin tired of sayin this..)
60
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
really (stupid) funny!!!!!!!
61
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
can't really remember, but as long as it's funny it's good for me
62
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
better than ever after...(i saw in my french class..)
63
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
Because of Winn-Dixie
i like the book, too
64
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
65
Hoodwinked 2006,  PG)
66
A Goofy Movie 1995,  G)
67
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
68
What a Girl Wants 2003,  PG)
69
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
70
Bring It On 2000,  PG-13)
71
The Wild 2006,  G)
72
Meet the Parents 2000,  PG-13)
73
Zoolander 2001,  PG-13)
74
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
75
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
76
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
77
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
Nice movie. I found out that the chef is some famous french actor, but i guess that doesn't really matter...
78
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
nice movie ( i saw it in (my)spanish (class).)
79
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
it's good
80
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
81
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
82
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
83
Ice Princess 2005,  G)
84
The Prince and Me 2004,  PG)
85
Failure to Launch 2006,  PG-13)
86
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
87
Shark Tale 2004,  PG)
88
Madagascar 2005,  PG)
89
Over the Hedge 2006,  PG)
90
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
91
The Longest Yard 2005,  PG-13)
92
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
i like the books (WAY!) more
93
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
good movie
94
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
This movie's kinda funny..
95
Aquamarine 2006,  PG)
96
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
97
The Break-Up 2006,  PG-13)
98
Little Man 2006,  PG-13)
99
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
100
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
101
Ice Age 2002,  PG)
102
Monsters, Inc. 2001,  G)
103
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
I can't remember it, but i've seen it so I wanna see it again.
104
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
lol funny
105
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
kool movie
106
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
greatest movie of all time omg i love it, totally awesome lol
107
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Better than I thought, really funny!
108
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Nice
109
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
110
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Better than I thought it would be.
111
Kronk's New Groove 2005,  G)
Kronk's New Groove
Not bad, it's actually pretty equal to the first one.
112
Date Movie 2006,  PG-13)
113
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
i saw some of it, it's HILARIOUS!!!
114
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
115
Hairspray 2007,  PG)
116
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
No offense, but so not worth what I had to do. Well anyways, I expected more. It wasn't that funny, I kind of had to force myself to laugh..
117
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Strange..Why do they keep running toward a moving old yellow van???!!!!! Lol jk Awesome movie.
118
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Oh wow, a classic for me. Just self-explanatory. (At least by the cover.)
119
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
120
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Like I said I love all Rush Hours. (I hope there's a 4th!)
121
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
They're all ok, I have the home videos for all 3.
122
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
The song where all 3 princesses are singing is funny lol.
123
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
Pokemon - Destiny Deoxys
It's ok.
124
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
=) Love anime.
125
RV 2006,  PG)
RV
I LOVE IT!
126
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
I love all Rush Hours for some reason. ^_^
127
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
I really like the songs in this movie for some reason.
128
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
A Charlie Brown Christmas
^_^ I almost always watch this on TV when they show it. Go Snoopy!
129
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I loved every aspect of it. One of the best movies ever!!!!!!!!!!! =)
130
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
131
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
=)
132
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
awesome
133
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
great movie
134
The Family Stone 2005,  PG-13)
135
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
i like the original one better
136
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
yay, i was trying to search for it, but i couldn't spell it (correctly-_-) now i kno...HILARIOUS!!!!!!!!!!!
137
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Terrific and funny!
138
Cars 2006,  G)
Cars
Awesome!
139
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
really great
140
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
141
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
142
The Pacifier 2005,  PG)
143
Big Fat Liar 2002,  PG)
144
Scary Movie 2000,  R)
145
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Love spy movies, and loved this one. Another great James Bond movie!
146
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
Awesome, now I now how good it really is.
147
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
=)
148
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Lol, good memories.
149
Rumor Has It 2005,  PG-13)
150
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
=)
151
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
Nice
152
My Neighbors the Yamadas 1999,  PG)
My Neighbors the Yamadas
Really funny! Good family movie ^_^
153
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Really not as bad as I thought it would be.
154
The Ant Bully 2006,  PG)
The Ant Bully
Nicely made.
155
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
=)
156
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War)
=) Funny.
157
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Love em'.
158
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
same as pink panther
159
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
same as home alone
160
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
I loved the slugs lol
161
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
One of the greatest movies ever, but wasn't perfect.
162
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
Barnyard: The Original Party Animals
Funnier than I thought it would be for a kids' movie.
163
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
The first one was pretty good, not bad!
164
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
Hilariously funny! ^_^
165
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Hilarious!!!!!! I loved it when he told his gf to come back, but the old chinese lady came instead lol..
166
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Good.
167
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Pretty good..
168
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Nice one. (I got this one confused with Crank 10 min ago, but it's too late now) They were both good anyways.
169
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
Not bad...=)
170
Crank 2006,  R)
Crank
Nice one lol
171
Zathura 2005,  PG)
172
Miami Vice 2006,  R)
173
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
omfg, this movie made me ask 1 of my teachers "How would you feel if a snake bit your dick?" lmfao greatest movie and worst of all time lol
174
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
wow
175
Die Another Day 2002,  PG-13)
176
The Waterboy 1998,  PG-13)
177
Air Bud 1997,  PG)
178
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
179
Bad Boys 1995,  R)
180
You've Got Mail 1998,  PG)
181
Lilo & Stitch 2003,  G)
182
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Ocean's 11 is better (kinda confusing)
183
Big Momma's House 2000,  PG-13)
184
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
it was pretty funny!
185
The Last Samurai 2003,  R)
186
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
i don't like the ending =(
187
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
188
Liar Liar 1997,  PG-13)
189
Are We There Yet? 2003,  PG)
190
World Trade Center 2006,  PG-13)
191
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
192
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
193
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
Good movie.
194
Cinderella 1950,  G)
195
Lady and the Tramp 1955,  G)
196
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Angelina Jolie isn't her real name and i found that out a couple days ago..
197
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
i saw it in chinese lol and..i'm kinda forgettin how 2 say thins
198
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
he's scary at times
199
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
200
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
Cinderella II - Dreams Come True
it's ok..
201
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
i hav the tape..
202
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
Dreamer: Inspired by a True Story
a good movie
203
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
never gets old
204
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
lol
205
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
funny
206
Mulan 1998,  G)
Mulan
a chinese girl, like me..
207
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
208
Blue Crush 2002,  PG-13)
209
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
210
A Bug's Life 1998,  G)
211
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
212
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
213
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
214
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I like Evan Almighty better, I don't like Jim Carrey.
215
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
216
Die Hard 1988,  R)
217
Apollo 13 1995,  PG)
218
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
Kinda messed up, but..
219
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
Disney movies..=)
220
The Return of Jafar (Aladdin 2) 1994,  G)
221
Racing Stripes 2005,  PG)
Racing Stripes
Not bad.
222
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
Always loved Lilo and Stitch!
223
Valiant 2005,  G)
Valiant
I thought I already rated this..
224
Brother Bear 2 2006,  G)
Brother Bear 2
I liked the first one better, but whatever.
225
The Shaggy Dog 2006,  PG)
The Shaggy Dog
Not too shabby.
226
Monster House 2006,  PG)
Monster House
Wow...
227
How to Eat Fried Worms 2006,  PG)
How to Eat Fried Worms
Pretty strange but pretty good.
228
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
Weird.
229
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
230
Punch-Drunk Love 2002,  R)
231
Catwoman 2004,  PG-13)
232
True Lies 1994,  R)
True Lies
I think this is the one where Arnold and Jamie has a daughter.
233
Coach Carter 2005,  PG-13)
234
Serendipity 2001,  PG-13)
235
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
236
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Th picture is horrible.
237
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
Ooo..I saw this...nvm
238
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
239
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
I'm pretty sure I saw this one, but it might've been another Resident Evil.
240
Inspector Gadget 1999,  PG)
Inspector Gadget
Saw it quite a long time ago.
241
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
Kool
242
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Really awesome and sad and happy.
243
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
It was nice.
244
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
Pretty funny. ^^
245
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Not bad.
246
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Nice.
247
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Scared the *beep* out of me..
248
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
It was ok, but I think it deserved more of a 3 and 3/4, but i'll just round it off.
249
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Pretty funny, after all, i'm chinese lol.
250
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
251
Glory Road 2006,  PG)
Glory Road
there are a lot of sport movies that show how it was for black people and all the racist remarks back then
252
What Women Want 2000,  PG-13)
253
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
254
Men in Black II 2002,  PG-13)
255
Flubber 1997,  PG)
Flubber
i saw it a long time ago..and i can't really remember..
256
Anastasia 1997,  G)
257
Uptown Girls 2003,  PG-13)
258
Van Helsing 2004,  PG-13)
259
Jurassic Park 1993,  PG-13)
260
American Beauty 1999,  R)
261
The Passion of the Christ 2004,  R)
262
Collateral 2004,  R)
Collateral
pretty good
263
Runaway Bride 1999,  PG)
264
The Terminal 2004,  PG-13)
265
Angels in the Outfield 1994,  PG)
266
Mary Poppins 1964,  G)
267
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
268
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
i've never really liked superman..
269
Aeon Flux 2005,  PG-13)
270
The Hot Chick 2002,  PG-13)
271
Hulk 2003,  PG-13)
272
The Polar Express 2004,  G)
273
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
274
The Truman Show 1998,  PG)
275
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
276
Tarzan 1999,  G)
277
Annie 1981,  PG)
Annie
Not bad.
278
Scooby-Doo 2002,  PG)
279
Toy Story 2 1999,  G)
280
Man on Fire 2004,  R)
281
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
282
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
How do they communicate like that, and there's 2 of the same person? Very confusing.
283
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
284
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Wow?
285
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
It's a weird movie, but it's really funny. Especially during the credits, lol, when he's lip-synching i forgot what song it was. Anyways, a great movie.
286
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
i saw it a LONGGGG time ago
287
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
not tht good
288
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
289
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
290
Stuart Little 1999,  PG)
Stuart Little
really weird for them 2 adopt a tlkin mice
291
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
really weird, there're strippers in prison??? lol
292
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
she's really ugly in the beginnin (the nanny)
293
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
weird
294
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
it was ok..not really a superhero fan
295
101 Dalmatians 1996,  G)
296
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
quite interesting
297
101 Dalmatians 1961,  G)
298
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
ok..
299
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW)
it's ok..
300
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
weird
301
Honey 2003,  PG-13)
302
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
303
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
304
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
305
Jumanji 1995,  PG)
306
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
307
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
308
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
309
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
I luv Chris Brown!!!
310
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Hilariously funny!!!!!!!!!!!! One of my top favorites!!!!!!! (Adam Sandler is the best!)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments