My Favorite Movies


  jfd78's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Seen it 5 times (and counting)!AWESOME!!! The best movie I've seen this year! Cool story, great acting and amazing CG!!!
2
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This movie shaped so much of my life!
3
Spider-Man 2002,  PG-13)
4
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
5
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
In-FLIPPIN'-tense!!! It was just as amazing as its predecessors! A definite MUST-SEE in the theatre!!!
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
Back to the Future Part II 1989,  PG)
8
Back to the Future Part III 1990,  PG)
9
North by Northwest 1959,  Unrated)
10
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Still my favorite of M.'s work...I think it's the under-lying message of faith!
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
12
School of Rock 2003,  PG-13)
13
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
This was EVERYTHING a Transformers movie should be...they story played out like the G1 cartoon, Optimus Prime kicks major @$$, the Decepticons are vile and ruthless...my only disappoinment was the language content this time around (it's much heavier than the previous installment)...but overall: A-MAZING!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments