My Favorite Movies
| jfarco's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 5 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 6 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 7 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 8 |
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Gił la testa) 1972, PG) |
|
| 9 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 10 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965, R) |
|
| 11 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |
|
| 12 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 13 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 14 |
Snatch 2001, R) |
|
| 15 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 16 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 17 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Scarface 1983, R) |
|
| 19 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 20 |
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986, R) |



















