My Favorite Movies


  jezzstjezz's Rating My Rating
1
Harold and Maude 1971,  PG)
2
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Best film I've ever seen. No doubt about it. A must-see classic!
3
Girl, Interrupted 1999,  R)
4
Silkwood 1983,  R)
5
Belle de Jour 1967,  R)
6
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
9
Labyrinth 1986,  PG)
10
All About Eve 1950,  PG)
11
Repulsion 1965,  Unrated)
12
Dante's Peak 1997,  PG-13)
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
14
The House of the Spirits 1993,  R)
15
My Life Without Me 2003,  R)
16
Garden State 2004,  R)
17
Dancer in the Dark 2000,  R)
18
Tea With Mussolini 1999,  PG)
19
Chastity 1969,  R)
20
Hair 1979,  PG)
21
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
22
The Witches of Eastwick 1987,  R)
23
Rosemary's Baby 1968,  R)
24
Singin' in the Rain 1952,  G)
25
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
26
Flashdance 1983,  R)
27
The Hours 2002,  PG-13)
28
Match Point 2005,  R)
29
Cruel Intentions 1999,  R)
30
House of 1000 Corpses 2002,  R)
31
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Aside from Halloween, I don't think there's any other slasher able to top The Texas Chainsaw Massacre.
32
Beetlejuice 1988,  PG)
33
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
34
Cabaret 1972,  PG)
35
Juno 2007,  PG-13)
36
Hairspray 1988,  PG)
37
The Devil's Rejects 2005,  R)
38
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
39
Dracula 1931,  Unrated)
40
Botched 2006,  Unrated)
41
Grease 1978,  PG)
42
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
43
Toolbox Murders 2004,  R)
44
Barbarella 1968,  PG)
45
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
46
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
47
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
48
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
49
Hard Candy 2005,  R)
50
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
51
A Dog's Life 1918,  Unrated)
52
Donnie Darko 2001,  R)
53
Jumanji 1995,  PG)
54
The Hunger 2005,  R)
55
The Elephant Man 1980,  PG)
56
Funny Face 1957,  Unrated)
57
Pet Sematary 1989,  R)
58
Party Monster 2003,  R)
59
Grindhouse 2007,  R)
60
The Lion King 1994,  G)
61
The Green Mile 1999,  R)
62
Cube 1997,  R)
63
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
64
Dogma 1999,  R)
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
66
Quills 2000,  R)
67
Vertigo 1958,  PG)
68
Pulp Fiction 1994,  R)
69
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
Best of the worst. I'm not sure whether it deserves half a star or five.
70
Nell 1994,  PG-13)
71
84 Charing Cross Road 1987,  PG)
72
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
73
I Am Sam 2001,  PG-13)
74
Memento 2000,  R)
75
Evening 2007,  R)
76
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
77
Mermaids 1990,  PG-13)
78
Tootsie 1982,  PG)
79
She-Devil 1989,  PG-13)
80
Scream 1996,  R)
81
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
82
Persepolis 2007,  PG-13)
83
The Crow 1994,  R)
84
Seven (Se7en) 1995,  R)
85
The Exorcist 1973,  R)
86
The Little Mermaid 1989,  G)
87
Stepmom 1998,  PG-13)
88
About Schmidt 2002,  R)
89
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
90
Beauty and the Beast 1991,  G)
91
Donkey Skin (Peau d'âne) 1970,  Unrated)
92
Laughing Gas (Busy Little Dentist ) (Down and Out ) 1914,  PG)
93
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
94
Ice Bound: A Woman's Survival at the South Pole 2003,  Unrated)
95
The Shining 1980,  R)
96
The Sound of Music 1965,  G)
97
The Wizard of Oz 1939,  G)
98
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
99
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
100
Defending Your Life 2001,  PG)
101
Running With Scissors 2003,  R)
102
Rent 2005,  PG-13)
103
Requiem for a Dream 2000,  R)
104
Basic Instinct 1992,  R)
105
Femme Fatale 2002,  R)
106
Four Rooms 1995,  R)
107
Shadow of the Vampire 2000,  R)
108
Eulogy 2004,  R)
109
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
110
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
111
21 Grams 2003,  R)
112
Amores Perros 2000,  R)
113
Scary Movie 2000,  R)
114
Super Size Me 2003,  PG-13)
115
The Color of Paradise 2000,  PG)
116
A Day Without a Mexican 2004,  R)
117
Postcards from the Edge 1990,  R)
118
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
119
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
120
Lord of the Flies 1990,  R)
121
Psycho 1960,  R)
122
Faust 1926,  Unrated)
Faust
Perfect.
123
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
124
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
125
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
126
Trainspotting 1996,  R)
127
Chaplin 1992,  PG-13)
128
Thumbsucker 2005,  R)
129
Mr. Brooks 2007,  R)
130
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
131
Ŕ Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) 1963,  Unrated)
132
Ed Wood 1994,  R)
133
Heartburn 1986,  R)
134
Final Destination 2000,  R)
135
Fight Club 1999,  R)
136
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
137
Little Children 2006,  R)
138
Iris 2001,  R)
139
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
140
Surplus: Terrorized Into Being Consumers 2003,  Unrated)
141
The Masquerader (The Perfumed Lady) 1914,  PG)
142
The Rounders 1914,  PG)
143
The Mask 1994,  PG-13)
144
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
145
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
146
Clean 2004,  R)
147
The River Wild 1994,  PG-13)
148
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
149
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
150
Lost and Delirious 2001,  R)
151
Amadeus 1984,  PG)
152
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
153
Vacancy 2007,  R)
154
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
155
Somewhere in Time 1980,  PG)
156
Misery 1990,  R)
157
Dolores Claiborne 1995,  R)
158
Milk 2008,  R)
159
The Reader 2008,  R)
160
Babel 2006,  R)
161
Cecil B. Demented 2000,  R)
162
A Dirty Shame 2004,  R)
163
Julia 1977,  PG)
164
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
165
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
166
The Man Who Laughs 1927,  Unrated)
167
Heavenly Creatures 1994,  R)
168
Forrest Gump 1994,  PG-13)
169
Little Miss Sunshine 2006,  R)
170
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
171
Sister My Sister 1994,  R)
Sister My Sister
Disturbing.
172
The Fever 2004,  Unrated)
173
The Secret Garden 1993,  PG)
174
Adaptation 2002,  R)
175
The Silence of the Lambs 1991,  R)
176
Changeling 2008,  R)
177
Pi 1998,  R)
178
Stay 2005,  R)
179
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
180
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
181
The Truman Show 1998,  PG)
182
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
183
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
Childhood classic. Cute isn't enough to describe it.
184
The Broken 2008,  R)
The Broken
I usually don't get excited over those new "horror" movies, but honestly this one is perfect. A must-see. Really intriguing, disturbing, unexpected, twisted, perfect score, perfect timing, great cast, great story and it really frightened me. Actually it scared the sh*t out of me. Plus, it got me stuck on my seat all the way. Psychological and even claustrophobic, and don't forget "tense". I'm not sure whether I'm gonna be able to sleep tonight. Really, it's just silly how it caught me, I'm overwhelmed. Lenna Headey at her best, super m'identifiquei. Ok, now that's enough.
185
Jogo de Cena 2007,  Unrated)
Jogo de Cena
Genial! Uma grande análise do processo de interpretaçăo, explorando a tęnue linha entre a realidade e a arte, muitas vezes provocando uma certa confusăo por assimilar uma pessoa por meio de dois físicos diferentes, o que é um ótimo resultado. Além de tudo, histórias fascinantes.
186
Sunshine Cleaning 2008,  R)
Sunshine Cleaning
Simple, yet surrounded by human issues. Very original, quirky, funny and also touching, and most of all, well made; just what I like in a movie. An instant favorite.
187
Fluke 1995,  PG)
188
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
Wasn't my favorite. Actually I couldn't stand Snow White herself. But it was my first VHS. Gotta respect that.
189
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
Probably the funniest movie of the year. Very amusing and a lot more than I expected actually. Still, it has its flaws, like for instance that necklace thing. I'm still trying to figure that out. I refuse to see the obvious corny reason.
190
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
One of the best movies I've ever watched. It's so completely beautiful, a natural beauty. I can only imagine the impact it had back then.
191
Mary and Max 2009,  Unrated)
Mary and Max
Definitely a favorite.
192
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Somehow it just flows so naturally; which is very weird since it's backwards.
193
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
This is as girl power as it gets... in such a lovely way.

Thank you Drew
194
Everybody's Fine 2009,  PG-13)
Everybody's Fine
It's not the kind of movie I would normally see (mainly based on the poster), but thankfully I got to watch it and I have to say that's exactly my kind of movie. Only with a great cast.
I bet it would be highly rated if the cast was unknown, just because of this new overrated indie hype.
Fantastic acting job and very deep and strong plot. Bold movie about family issues, made me cry like a baby. Such a shame to be so underrated.
195
Garbo Talks 1984,  PG-13)
Garbo Talks
For me, this film was perfection. I just wish they would have given more attention for Anne's character's disease. A more dramatic approach in the end.
196
Werewolf of London 1935,  Unrated)
Werewolf of London
Best film I've seen in a long time. Underrated classic. Very, very, extremely entertaining. The funny bits are worth the whole movie.
197
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
I Could Never Be Your Woman
"You're not worthy of kissing Cher's tattooed ass! "

This one particular quote cracked me up.
198
Gattaca 1997,  PG-13)
199
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Tom Cruise's performance annoyed me a little. How on earth did he get nominated for this?
Nevertheless, the movie is perfect.
200
This Film is Not Yet Rated 2005,  NC-17)
201
Scream 3 2000,  R)
202
H2: Halloween II 2009,  R)
H2: Halloween II
A bloody masterpiece! I'm completely in love with this movie! A rare case in which the sequence overcomes its predecessor.
203
The Hedgehog 2011,  Unrated)
204
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
Where the Wild Things Are
I don't know why it's so special. But it is. It's more than special.

And I'm crying like a baby for no reason whatsoever...
205
Black Swan 2010,  R)
206
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
207
Blue Valentine 2010,  R)
Blue Valentine
Even the credits are beautiful.
208
Burlesque 2010,  PG-13)
209
Kaboom 2010,  Unrated)
210
Pleasantville 1998,  PG-13)
211
The Children's Hour 1961,  Unrated)
212
The Rite 2011,  PG-13)
213
Rio 2011,  G)
Rio
Must say: it really made me proud.
214
Multiple Sarcasms 2010,  R)
215
Heartbeats 2010,  Unrated)
216
Paper Man 2009,  R)
217
Super 2010,  R)
218
Grave Encounters 2011,  Unrated)
Grave Encounters
Best horror flick I've seen recently. As a filmmaker I wish to accomplish things like that. To make a truly scary film just as this one. Instant favorite.
219
Crazy, Stupid, Love. 2011,  PG-13)
220
Smiley Face 2007,  R)
221
Tomboy 2011,  Unrated)
222
Harvie Krumpet 2003,  Unrated)
223
The Artist 2011,  PG-13)
The Artist
That's perfection right there. Even more so for a classic Hollywood fan such as myself.
224
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
225
Beginners 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments