My Favorite Movies


  jezemabel's Rating My Rating
1
Storm 2005,  Unrated)
2
Scarface 1983,  R)
Scarface
Great one liners from Al Pacino :)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
... the one that says bad mother fucker on it ... Need I say moar?
4
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
So scary that a 12 year old kid could scream :p Leaves a lot up to the imagination while cleverly using shock tactics. Brilliant!
5
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Fucking brilliant. Trust in Christian Bale's choices. Such a good film that when I was checking the quality on my two copies to pick one to keep, I got trapped into watching it again :p
6
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
It doesn't just glorify the world.
7
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Ever dance with the devil in the pale moonlight?
8
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
My favourite Batman. <3 Tim Burton. "Mistletoe can be deadly if you eat it. A kiss can be deadier if you mean it."
9
Scream 1996,  R)
Scream
So funny :p "my mom and dad are gonna be so mad at me"
10
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
I love Demi :p I'm refraining from quoting the obvious..
11
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
I thought this film was just about sex .. but no those are the sequels. This movie rawked. Excellent plot and cast. I loved it. Good soundtrack too.
12
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Why do you wear that stupid man suit? <3
13
American History X 1998,  R)
American History X
Brilliant film. Excellent cast, excellent acting. Even has a message...
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
I swear I have an aversion to classical music............ ultra violence! I saw this after getting my wisdom teeth pulled.
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Powerful. Brilliant soundtrack.
16
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
I was so in love with this movie when I first saw it. The climax of the movie where Jim's going nuts and "In The House In A Heartbeat" plays is AWESOME! Plus I like the dialogue straight after that. And it was good to see the alternate ending after the credits that wasn't even on the dvd :D
17
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
:'(
18
Doom 2005,  R)
Doom
I loved it! But couldn't watch it a second time...
19
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I absolutely loved this movie. I think it was y favourite for the year. Pretty compelling. I liked what it dealt with too re the government and control etc. V was a great character. Natalie Portman was wonderful. I love her acting.
20
He Was A Quiet Man 2006,  Unrated)
21
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
22
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Fucking brilliant. The only point the movie fails on is leaving the audience wondering if it really happened.
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I am going to watch this again. I loved Batman and Batman Returns and I was looking forward to the series going back to its darker origins. I was squealing with delight when I discovered Christian Bale would be the caped crusader. And then .. I was disappointed with it o_O
24
Memento 2000,  R)
Memento
Damn good movie. Very well done.
25
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
5 Oscars can't be wrong. Brilliant film.
26
Southland Tales 2006,  R)
Southland Tales
Bloody trippy.
27
21 2008,  PG-13)
21
Like .. fucking brilliant. That's all I can muster right now. I watched a dodgy R5 on my little 24" and I still loved it. The acting was brilliant. The story was awesome. Just .. GREAT! Who the fuck gave this movie bad reviews!! I avoided watching it at the cinema!!
28
The Dead Girl 2006,  R)
The Dead Girl
Fucking hard hitting and depressing and not the movie I should have watched tonight :/. Why does Brittany Murphy do trashy so well?
29
The Crow 1994,  R)
The Crow
Awesome movie. Love the effects, love the story, love the acting.
30
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
Fantastic, different, depressing... I saw it about a year ago and perhaps that wasn't wise.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments