My Favorite Movies


  1. Jezamajez
  2. Jez

These films have an original idea or have changed the way I think about life and other matters.
Get a film education!

  Jezamajez's Rating My Rating
1
Thirteen 2002,  R)
2
Rohtenburg (Grimm Love) 2007,  Unrated)
3
Monster 2003,  R)
4
Elephant 2003,  R)
5
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
6
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998,  Unrated)
7
Kids 1995,  NC-17)
8
Saw 2004,  R)
9
28 Weeks Later... 2007,  R)
10
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
11
Series 7: The Contenders 2001,  R)
12
Session 9 2001,  R)
13
Dawn of the Dead 2004,  R)
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
15
A Scanner Darkly 2006,  R)
16
Scarface 1983,  R)
17
Hard Candy 2005,  R)
18
Factory Girl 2006,  R)
19
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
20
O 2001,  R)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Grindhouse 2007,  R)
23
I Am Sam 2001,  PG-13)
24
The Village 2004,  PG-13)
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
26
Chicago 2002,  PG-13)
27
Children of Men 2006,  R)
28
Fracture 2007,  R)
29
Daft Punk's Electroma 2006,  Unrated)
30
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
31
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
32
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
33
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007,  R)
34
Billy Madison 1995,  PG-13)
35
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
36
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
37
Rize 2004,  PG-13)
38
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
39
Breathing Room 2007,  Unrated)
40
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
41
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
42
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
43
Heathers 1988,  R)
44
2 Days in Paris 2007,  R)
45
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
46
Day Watch 2007,  R)
47
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
48
Love and Basketball 2000,  PG-13)
49
Office Space 1999,  R)
50
Smokin' Aces 2007,  R)
51
The Illusionist 2006,  PG-13)
52
Above the Rim 1994,  R)
53
Chris Rock: Never Scared 2004,  Unrated)
54
Chris Rock: Bigger & Blacker 1999,  Unrated)
55
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
56
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
57
The Virgin Suicides 1999,  R)
58
The Last King of Scotland 2006,  R)
59
The Woodsman 2004,  R)
60
Secret Window 2004,  PG-13)
61
Punishment Park 1971,  R)
62
Hot Rod 2007,  PG-13)
63
Running With Scissors 2003,  R)
64
Mean Girls 2004,  PG-13)
65
Secretary 2002,  R)
66
Maria Full of Grace 2003,  R)
67
[Rec] 2007,  R)
68
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream 2005,  Unrated)
69
A Clockwork Orange 1971,  R)
70
Funny Games 2007,  R)
71
American Psycho 2000,  R)
72
Cruel Intentions 1999,  R)
73
Sl8n8 (Slaughter Night) 2006,  Unrated)
74
Eraserhead 1977,  R)
75
American History X 1998,  R)
76
The Shining 1980,  R)
77
Taxi Driver 1976,  R)
78
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
79
The Wicker Man 2006,  PG-13)
80
The Wizard of Oz 1939,  G)
81
Labyrinth 1986,  PG)
82
The Elephant Man 1980,  PG)
83
Clerks II 2006,  R)
84
Freaks 1932,  Unrated)
85
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
86
Boys Don't Cry 1999,  R)
87
Hostel: Part II 2007,  R)
88
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
89
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
90
Happiness 1998,  NC-17)
91
Ken Park 2002,  Unrated)
92
American Beauty 1999,  R)
93
Margot at the Wedding 2007,  R)
94
Closer 2004,  R)
95
Quills 2000,  R)
96
Dancer in the Dark 2000,  R)
97
Requiem for a Dream 2000,  R)
98
Gia 1998,  R)
99
Girl, Interrupted 1999,  R)
100
Spun 2002,  R)
101
Infamous 2006,  R)
102
Dead Man Walking 1995,  R)
103
Trainspotting 1996,  R)
104
Fight Club 1999,  R)
105
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
106
Blow 2001,  R)
107
In Bruges 2008,  R)
108
Layer Cake 2004,  R)
109
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
110
Reservoir Dogs 1992,  R)
111
Crank 2006,  R)
112
Sin City 2005,  R)
113
Death Proof 2007,  R)
114
Training Day 2001,  R)
115
Jackie Brown 1997,  R)
116
Watchmen 2009,  R)
117
Psycho 1960,  R)
118
V for Vendetta 2006,  R)
119
The Machinist 2003,  R)
120
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
121
300 2007,  R)
122
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
123
Memento 2000,  R)
124
The Game 1997,  R)
125
Dogma 1999,  R)
126
The Others 2001,  PG-13)
127
The Butterfly Effect 2004,  R)
128
Unknown 2006,  R)
129
The Lookout 2007,  R)
130
Crash 2005,  R)
131
Brick 2006,  R)
132
Déjà Vu 2006,  PG-13)
133
The Number 23 2007,  R)
134
The Fifth Element 1997,  PG-13)
135
Lucky Number Slevin 2006,  R)
136
Minority Report 2002,  PG-13)
137
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
138
Clerks 1994,  R)
139
Sleepers 1996,  R)
140
Stir of Echoes 1999,  R)
141
The Cell 2000,  R)
142
Hostel 2006,  R)
143
Anatomy (Anatomie) 2000,  R)
144
Green Street Hooligans 2005,  R)
145
The Hills Have Eyes 2006,  R)
146
The Notebook 2004,  PG-13)
147
Population 436 2006,  R)
148
1408 2007,  PG-13)
149
Scream 1996,  R)
150
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
151
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
152
Pineapple Express 2008,  R)
153
Half Baked 1998,  R)
154
A Bug's Life 1998,  G)
155
Menace II Society 1993,  R)
156
Boyz n the Hood 1991,  R)
157
How High 2001,  R)
158
28 Days Later 2002,  R)
159
Belly 1998,  R)
160
I Am Legend 2007,  PG-13)
161
Donkey Punch 2007,  R)
162
Re-cycle (Gwai wik) 2008,  R)
163
Severance 2006,  R)
164
The War on Democracy 2007,  Unrated)
165
Untraceable 2008,  R)
166
30 Days of Night 2007,  R)
167
The Mist 2007,  R)
168
Captivity 2007,  R)
169
Cloverfield 2008,  PG-13)
170
Fido 2006,  R)
171
Halloween 2007,  R)
172
Feed 2005,  Unrated)
173
Mean Creek 2003,  R)
174
Razor Eaters 2003,  Unrated)
175
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
176
Murder Party 2007,  Unrated)
177
Dead Silence 2006,  R)
178
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
179
Vacancy 2007,  R)
180
Wolf Creek 2004,  R)
181
16 Blocks 2006,  PG-13)
182
21 Grams 2003,  R)
183
Running Scared 2005,  R)
184
2:37 2006,  Unrated)
185
Une Vieille Maîtresse (The Last Mistress) (An Old Mistress) 2007,  Unrated)
186
Hubert Selby Jr.: It'll Be Better Tomorrow 2005,  Unrated)
187
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
188
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
189
Delirious 2006,  Unrated)
190
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
191
Anatomy 2 2003,  R)
192
Compulsion 2008,  Unrated)
Compulsion
pretty impressive film with a realistic plot and & storyline.
193
How She Move 2007,  PG-13)
194
The Iron Giant 1999,  PG)
195
The Midnight Meat Train 2008,  R)
196
The Dead Girl 2006,  R)
197
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
198
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
A wonderfully directed foreign film from Michael Haneke,which boggles the sadistic nature of the perpetrators of the film. The criminal duo dressed in all white, non-threatening demeanor,and an unpredictability of human behavior shows its sadistic nature on a rather unsuspecting family. The longitude of their captivity only reinforces the duo's intentions, an over coating of niceties on the exterior and the macabre workings of a sociopath.Arno Frisch captures such a realistic depiction of such a charismatic and disarming villain, even breaking the fourth wall and including the audience to feel more engaged in the story. Brilliant
199
Pulp Fiction 1994,  R)
200
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
201
The Strangers 2008,  R)
202
Bolt 2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments