My Favorite Movies


  jewels285's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
The Princess Bride 1987,  PG)
3
Braveheart 1995,  R)
4
Australia 2008,  PG-13)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Rear Window 1954,  PG)
7
Casablanca 1942,  PG)
8
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
9
When Harry Met Sally 1989,  R)
10
You've Got Mail 1998,  PG)
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
12
Paper Moon 1973,  PG)
13
The Paper 1994,  R)
14
The Amityville Horror 2005,  R)
15
Ghost 1990,  PG-13)
16
The Ghost 2008,  Unrated)
17
Ghost Story 1981,  R)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
20
Chocolat 2000,  PG-13)
21
The Notebook 2004,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. jewels285
    jewels285 posted 3 years ago

    So here's my twenty one oh yeah I've forgotten a few and I almost lost my mind for a minute don't forget Martin Scorsese.. This is what makes a movie, a great story, a wonderful director, a skilled editor, and talent that can do it in there sleep.. oh and never forget to do your homework.. before you make a movie or rent one..!