My Favorite Movies


  jewelbaby's Rating My Rating
1
Cry-Baby 1990,  PG-13)
2
Grease 1978,  PG)
Grease
I have seen this movie millions of times and i never get tired of it.
3
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
4
Stick It 2006,  PG)
5
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
This is one of my ultimate favorite movies. "im in a glass case of emotion"
6
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
7
She's the Man 2006,  PG-13)
8
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
i loved this movie so much that i went and saw the musical and bought the soundtrack. The acting is great, the songs are Fantastic, and the story is terrific
9
Final Destination 3 2006,  R)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Very very good
11
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
12
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
13
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
adam sandler is great in this
14
Sixteen Candles 1984,  PG)
15
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Everyone should see this. Each character is awesome
16
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
17
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
18
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Hilarious and Jessica alba has a small role in this movie, but this is before she was famous. Micheal vartan is also a big plus for this movie.
19
Heathers 1988,  R)
20
Vegas Vacation 1997,  PG)
21
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
fantastic.
22
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Love it
23
Aquamarine 2006,  PG)
24
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
One of the scariest movies ever
25
The Outsiders 1983,  PG)
26
Failure to Launch 2006,  PG-13)
27
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
28
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Will ferrel and chris kattan are hilarious in this movie
29
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
This movie was fantastic!!!!!
30
Reservoir Dogs 1992,  R)
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Orland bloom and Johnny Depp, thats all i got to say, lol
32
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Owen wilson and vince vaughn make a great team.
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
34
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
The oneliners in this movie are great.
35
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
36
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Classic movie.
37
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
38
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
39
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
The Stepford Wives
Good and i didnt expect the twist at the end
40
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Very good movie and i love how it is based on a true story. Julia did a good job playing erin.
41
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
Good movie
42
Heartbreakers 2001,  PG-13)
Heartbreakers
Terrific, terrific, and terrific
43
Take the Lead 2006,  PG-13)
44
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Omg i love this movie
45
The Wizard of Oz 1939,  G)
46
Not Another Teen Movie 2001,  R)
47
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
Great storyline and i love how the black and white turns to color
48
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Who doesnt love this movie is the real question
49
Office Space 1999,  R)
Office Space
One of the sweetest movies ever
50
The Covenant 2006,  PG-13)
51
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
"Noone makes me bleed my own blood"
52
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
FANTASTIC
53
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
2 thumbs up
54
Jackass - The Movie 2002,  R)
55
Jackass: Number Two 2006,  R)
56
High School Musical 2006,  G)
57
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
58
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
This movie is a version of Romeo and Juliet, and even though it was'nt original i still loved it...mostly because of James Franco
59
Legally Blonde 2001,  PG-13)
60
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
61
Donnie Darko 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments