Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jeuanita's Rating My Rating
1
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
Denzel Was Brilliant! Should have gotten an Oscar for this roll.
2
Love Jones 1997,  R)
Love Jones
Jazz, Poetry, Love...One of my all-time favorite movies!
3
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Have you been in this situation? What do you do when you find the love of your life, your "soul-mate" and you're already in a committed relationship?
4
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
When did you fall in love with Hip Hop?
5
Two Can Play That Game 2001,  R)
6
Carmen Jones 1954,  Unrated)
7
Ray 2004,  PG-13)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Fatal Attraction 1987,  R)
10
Mo' Better Blues 1990,  R)
Mo' Better Blues
Very Sexy Movie about the evolution of a player (Trumpet and Women).
11
Troy 2004,  R)
Troy
Very well done! Lots of Eye-candy. Loved it!
12
The Wiz 1978,  G)
The Wiz
Aside from the movie's super all star cast, the soundtrack is top notch!
13
School Daze 1988,  R)
14
Imitation of Life 1958,  Unrated)
15
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
A must see!!! I loved this movie. I think I have seen it at least 20 times. I recommend it to everyone. Very exciting, great plot... ''I am Jaguar Paw! This is my forest! My sons and their sons will hunt here after I am gone! ''
16
Life 1999,  R)
17
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments