My Favorite Movies
| jetzabet9's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 6 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 7 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 8 |
300 2007, R) |
|
| 9 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 10 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 11 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 12 |
Grease 1978, PG) |
|
| 13 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 14 |
The Departed 2006, R) |
|
| 15 |
Sin City 2005, R) |
|
| 16 |
American History X 1998, R) |
|
| 17 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 19 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 20 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 21 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 23 |
Nick of Time 1995, R) |
|
| 24 |
From Hell 2001, R) |
|
| 25 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 26 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 27 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 28 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 29 |
Blow 2001, R) |
|
| 30 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 31 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 32 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 33 |
Proof of Life 2000, R)
After seeing this film I understood perfectly why Meg Ryan had left Dennis Quaid for Russell Crowe, I mean H.O.T.!!!!! He's so handsome and has that kind of raspy deep voice that kills me. |
|
| 34 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 35 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 36 |
Cruising 1980, R) |
|
| 37 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 38 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 39 |
Cape Fear 1962, Unrated) |
|
| 40 |
The Boys from Brazil 1978, R) |
|
| 41 |
The Omen 1976, R) |
|
| 42 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 43 |
Duel in the Sun 1946, Unrated)
This is one of my favorite movies! I think the main reason why I love it so much is Gregory Peck as the bad boy! He was terrific! Lewt not only seduced Pearl, he seduced me too! With that voice and that attitude I would have loved him to death too. |
|
| 44 |
Roman Holiday 1953, Unrated)
Thanks to this film I discovered that Gregory Peck was my favorite actor, he had the whole package! He was talented, handsome, a gentleman, charming and he had the most manly voice I have ever heard and which I deeply love. |
|
| 45 |
Hairspray 2007, PG)
I loved it! I'm a musicals fan and well, I really enjoyed it! John Travolta was hilarious and the star of the film! Walken also did a great job, I even liked his song and well, he ain't a singer that's for sure. I remember I left the movie theatre with a huge crush on Zac Efron, h'snot only cute but a good actor, singer and dancer, I'm glad he detached from the Disney plastic actors/singers unlike many young artists of today. |
|
| 46 |
Derailed 2005, R) |
|
| 47 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 48 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 49 |
Closer 2004, R) |
|
| 50 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 51 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 52 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 53 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 54 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 55 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 56 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 57 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 58 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 59 |
The Mission 1986, PG) |
|
| 60 |
Ronin 1998, R) |
|
| 61 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 62 |
Mary Shelley's Frankenstein 1994, R) |
|
| 63 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 64 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 65 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 66 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 67 |
Fantasia 1940, G) |
|
| 68 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 69 |
Breakfast on Pluto 2005, R)
One of my favorite movies, I absolutely adore it! Cillian Murphy did a superb job as Kitten. Stephen Rea was hilarious in his role, I just loved it. The other day I watched it again I realised Bryan Ferry was in it and it was a complete surprise! |
|
| 70 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 71 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 72 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 73 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 74 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 75 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 76 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 77 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 78 |
Shutter (They Are Around Us) 2005, R) |
|
| 79 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 80 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 81 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 82 |
Hair 1979, PG) |
|
| 83 |
Jesus Christ Superstar 1973, G)
One of my, if not THE, favorite musical! I just love it! I can watch it over and over and never get tired of it, I know almost every word of every song! I know for some it might be rather offensive, but I think that is not disrespectful in any way, it's just someone's vision of how it could have been, that's all, none of us were there. I just sit back and enjoy the music and sing along with it without taking very seriously how accurate it might be, it's just a musical, a great one. |
|
| 84 |
Chicago 2002, PG-13)
One of the musicals I enjoyed very much! I've never seen the play, but the movie was great, the thing I liked the most about it were the musical numbers (specially The Cell Block Tango), the wardrobe and the ambientation. I thought, and I atill do that Queen Latifah should have won the oscar instead of Zeta Jones, but well, I like Queen Latifah much better than Mrs Douglas, so I'm biased. |
|
| 85 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 86 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 87 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 88 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 89 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 90 |
Wolf 1994, R) |
|
| 91 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 92 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 93 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 94 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 95 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 96 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 97 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 98 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 99 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 100 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 101 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 102 |
The Getaway 1972, R) |
|
| 103 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 104 |
The Towering Inferno 1974, PG) |
|
| 105 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 106 |
The Full Monty 1997, R) |
|
| 107 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 108 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 109 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 110 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 111 |
In the Name of the Father 1993, R) |
|
| 112 |
My Left Foot 1989, R) |
|
| 113 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 114 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 115 |
Tais-Toi 2003, Unrated) |
|
| 116 |
Vatel 2000, PG-13) |
|
| 117 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 118 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 119 |
Wilde 1998, R) |
|
| 120 |
St. Trinian's 2007, PG-13) |
|
| 121 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 122 |
The Piano 1993, R) |
|
| 123 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 124 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 125 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 126 |
Pocahontas 1996, G) |
|
| 127 |
Phenomenon 1996, PG) |
|
| 128 |
Carrie 1976, R) |
|
| 129 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 130 |
Michael 1996, PG) |
|
| 131 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 132 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 133 |
Lonely Hearts 2006, R) |
|
| 134 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 135 |
Maybe Baby 2000, R) |
|
| 136 |
Much Ado About Nothing 1993, PG-13) |
|
| 137 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 138 |
Soylent Green 1973, PG) |
|
| 139 |
The Red Violin (Le violon rouge) 1998, R) |
|
| 140 |
Ladies in Lavender 2005, PG-13) |












































































































































