Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Jesskie's Rating My Rating
1
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Good, i loved this movie!!!
2
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
amazing
3
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
4
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
its sooo funny
5
The Lake House 2006,  PG)
6
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
7
Cars 2006,  G)
8
Without A Paddle 2004,  PG-13)
9
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
10
She's the Man 2006,  PG-13)
11
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
12
How to Deal 2003,  PG-13)
13
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Bad News Bears 2005,  PG-13)
18
Now and Then 1995,  PG-13)
19
The Prince and Me 2004,  PG)
20
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
not as good as the first one
21
Joe Dirt 2001,  PG-13)
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
23
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
24
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
25
Three Amigos! 1986,  PG)
26
Blade 1998,  R)
27
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
28
Racing Stripes 2005,  PG)
29
Zathura 2005,  PG)
30
Home Alone 1990,  PG)
31
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
32
Home Alone 3 1997,  PG)
33
Home Alone 4 2002,  Unrated)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings 1978,  PG)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
41
Center Stage 2000,  PG-13)
42
Nothing to Lose 1997,  R)
43
Remember the Titans 2000,  PG)
44
A Walk to Remember 2002,  PG)
45
The Mummy 1999,  PG-13)
46
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
47
Blue Streak 1999,  PG-13)
48
A League of Their Own 1992,  PG)
49
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
50
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
51
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
52
The Little Vampire 2000,  PG)
53
The Princess Bride 1987,  PG)
54
Father of the Bride 1991,  PG)
55
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
56
The Princess Diaries 2001,  G)
57
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
58
Holes 2003,  PG)
59
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
60
Grease 1978,  PG)
61
Peter Pan 2003,  PG)
62
Spaceballs 1987,  PG)
63
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
64
Legally Blonde 2001,  PG-13)
65
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
66
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
67
X-Men 2000,  PG-13)
68
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
69
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
70
Monsters, Inc. 2001,  G)
71
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
keeps you guessing at what is going to happen!
72
Big Fish 2004,  PG-13)
73
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
74
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
75
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
76
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
77
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
78
The Matrix 1999,  R)
79
The Matrix Reloaded 2003,  R)
80
The Matrix Revolutions 2003,  R)
81
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
82
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
Dax is hot!
83
Fushigi Yugi:Mysterious Play Vol 8 2005,  Unrated)
Fushigi Yugi:Mysterious Play Vol 8
I love it!
84
Yu Yu Hakusho: The Movie - Poltergeist Report 1994,  PG-13)
Yu Yu Hakusho: The Movie - Poltergeist Report
love it
85
Air Bud 1997,  PG)
86
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
87
Air Bud 5 - Spikes Back 2003,  G)
88
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
89
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
90
Two Brothers 2004,  PG)
91
Secondhand Lions 2003,  PG)
92
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
Hangman's Curse
i love it!
93
Finding Nemo 2003,  G)
94
The Incredibles 2004,  PG)
95
The Fox and the Hound 1981,  G)
96
The Jungle Book 1967,  G)
97
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
98
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
99
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
my favorite little kid movie
100
Cinderella 1950,  G)
101
Hitch 2005,  PG-13)
102
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
103
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
104
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
105
Thief and the Cobbler 1995,  G)
Thief and the Cobbler
so funny!
106
Tuck Everlasting 2002,  PG)
107
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
108
Cold Mountain 2003,  R)
109
Meet the Parents 2000,  PG-13)
110
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
111
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
112
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
113
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
114
Rat Race 2001,  PG-13)
115
50 First Dates 2004,  PG-13)
116
I, Robot 2004,  PG-13)
117
The Notebook 2004,  PG-13)
118
Wild Wild West 1999,  PG-13)
119
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
120
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
121
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
122
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
such a sad movie
123
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
124
Willow 1988,  PG)
125
The Polar Bear King 1991,  PG)
126
Space Jam 1996,  PG)
127
Runaway Bride 1999,  PG)
128
The Emperor's New Groove 2000,  G)
129
The Little Rascals 1994,  PG)
130
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
131
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
they are all pretty funny
132
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
133
The Santa Clause 1994,  PG)
134
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
135
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
136
Last Holiday 2006,  PG-13)
137
Daddy Day Care 2003,  PG)
138
The Hot Chick 2002,  PG-13)
139
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
140
Chicago 2002,  PG-13)
141
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
LOVE IT
142
Forrest Gump 1994,  PG-13)
143
Shrek 2001,  PG)
144
Shrek 2 2004,  PG)
145
Shrek the Third 2007,  PG)
146
My Dog Skip 1999,  PG)
147
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
148
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
149
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
super awsome
150
Man of the House 2005,  PG-13)
151
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
152
Hercules 1997,  G)
153
Freaky Friday 2003,  PG)
154
Hidalgo 2004,  PG-13)
155
Chain Reaction 1996,  PG-13)
156
Secret Window 2004,  PG-13)
157
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
158
Blue Crush 2002,  PG-13)
159
Signs 2002,  PG-13)
160
Cast Away 2000,  PG-13)
161
National Treasure 2004,  PG)
162
Spider-Man 2002,  PG-13)
163
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
164
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
165
Sleepover 2004,  PG)
166
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
i loved these movies growing up
167
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
168
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom
MY FAVE!!!!!!!! DONT BE HATEN
169
XXX 2002,  PG-13)
170
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
171
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
172
The Lion King 1994,  G)
173
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
sooo funny
174
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
175
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
176
Seabiscuit 2003,  PG-13)
177
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
178
The Holiday 2006,  PG-13)
179
Holiday in the Sun 2001,  G)
180
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
they guys are so hot
181
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
182
October Sky 1999,  PG)
183
Sky High 2005,  PG)
184
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
185
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
hahaha
186
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
super funny!
187
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
188
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
189
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
190
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
TOTALLY FREAKIN AWSOME!!!!!!!!!!!
191
Motocrossed 2001,  Unrated)
Motocrossed
This Movie is amazing!! i loved it. the guy is super hot too

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments