My Favorite Movies


  jessinamercy's Rating My Rating
1
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
One of my ALL time favorites.
2
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
Another one of my all time fave's.
3
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
Gotta love it.
4
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
FernGully - The Last Rainforest
I love Batty
5
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
Just too sweet. AND sour....
6
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Eerie and fun.
7
Countryman 2004,  R)
Countryman
This movie portrays the likes of something I would like to do one day.
8
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
"You remind me of the babe"
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
This movie is so moving.
10
Thunderheart 1992,  R)
Thunderheart
Classic and informative.
11
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Interesting and Trippy.
12
DreamKeeper 2003,  Unrated)
DreamKeeper
Far out man.
13
Cold Comfort Farm 1996,  PG)
Cold Comfort Farm
An interesting and entertaining look at life on a wacky farm.
14
The Harder They Come 1972,  R)
The Harder They Come
Totally fire.
15
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Jack Nicholson as the prez, I love it.
16
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
For the music really.
17
One Crazy Summer 1986,  PG)
One Crazy Summer
Oh my god I love love this one, gotta love scary little girls with ugly dogs!
18
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
I don't know if I love the Dude or John Goodman best...I do know you better not piss on my f*in RUG!
19
Belly 1998,  R)
Belly
This movie is hard.
20
Fargo 1996,  R)
Fargo
This one is up there with all my other favorites! I can not believe it took me so flippin long to add it!
21
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Endearing.
22
Garden State 2004,  R)
Garden State
Entertaining and original.
23
North Country 2005,  R)
North Country
This movie has a lot of great examples of complete assholes.
24
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I just love Johnny Depp
25
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
An old school favorite.
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Saw this and yes, yes it is fricking awesome! The special effects are brilliant, and the twists are fantabulous! AND Johnny Depp can be seen in multiples in a few scenes.
27
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
I had a great time watching this movie and was definitely crackin up the whole time!
28
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Riveting, heart wrenching, heart breaking and totally heart warming all wrapped in one.
29
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Very good story, Plenty of adventure.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments