My Favorite Movies


  1. jessiica06
  2. Jessica

Give list a short description

  jessiica06's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Shaun of the Dead 2004,  R)
4
The Departed 2006,  R)
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Hot Fuzz 2006,  R)
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
10
Sin City 2005,  R)
11
Donnie Darko 2001,  R)
12
Taxi Driver 1976,  R)
13
Back to the Future 1985,  PG)
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
15
Zoolander 2001,  PG-13)
16
Layer Cake 2004,  R)
17
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
18
Man on Fire 1987,  R)
19
Taxi 1998,  Unrated)
20
Hannibal 2001,  R)
21
Snatch 2001,  R)
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
23
Dawn of the Dead 1978,  R)
24
Zulu 1964,  PG)
25
Essex Boys 2000,  R)
26
Inside Man 2006,  R)
27
This Is England 2006,  Unrated)
28
Red Dragon 2002,  R)
29
Forrest Gump 1994,  PG-13)
30
Death Proof 2007,  R)
31
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
32
Countdown to Kung Fu (Shao Lin men) (Hand of Death) (Strike of Death) 1976,  R)
33
North by Northwest 1959,  Unrated)
34
A Clockwork Orange 1971,  R)
35
Rush Hour 1998,  PG-13)
36
Straw Dogs 1971,  R)
37
The Wicker Man 1974,  R)
38
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
39
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
40
Reservoir Dogs 1992,  R)
41
Bullitt 1968,  PG)
42
A Fistful of Fingers 1995,  Unrated)
43
Jarhead 2005,  R)
44
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
45
Get Carter 1971,  R)
46
Coach Carter 2005,  PG-13)
47
Hamlet 1990,  PG)
48
Bad Boys 1995,  R)
49
Bad Boys II 2003,  R)
50
Sleepy Hollow 1999,  R)
51
Saw Spoofed 2006,  Unrated)
52
Saw III 2006,  R)
53
Face/Off 1997,  R)
54
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney 1993,  Unrated)
55
Apocalypse Now 1979,  R)
56
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
57
An American Werewolf in London 1981,  R)
58
Fargo 1996,  R)
59
Lost In The Bermuda Triangle 1998,  PG)
60
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
61
Ace Ventura Jr.: Pet Detective 2009,  PG)
62
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
63
Liar Liar 1997,  PG-13)
64
Black Hawk Down 2001,  R)
65
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
66
The Italian 1915,  Unrated)
67
The Italian Job 1969,  PG)
68
28 Days Later 2002,  R)
69
28 Weeks Later... 2007,  R)
70
The Green Mile 1999,  R)
71
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
72
Meet the Spartans 2008,  PG-13)
73
Speed 1994,  R)
74
Trainspotting 1996,  R)
75
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments