My Favorite Movies


  Jessiecat3's Rating My Rating
1
Fantastic Four 2005,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
The Legend of Zorro 2005,  PG)
5
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
6
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
7
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I love it!
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love Lord of the Rings.
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
So awsome!
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
good movie!
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
It's a really good one!
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
18
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
19
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
20
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
21
Iron Will 1994,  PG)
22
Eight Below 2006,  PG)
23
Castle in the Sky 1989,  PG)
24
Monster House 2006,  PG)
25
Willow 1988,  PG)
26
Matilda 1996,  PG)
27
King Arthur 2004,  PG-13)
28
The Black Cauldron 1985,  PG)
29
The Sword in the Stone 1963,  G)
30
Mary Poppins 1964,  G)
31
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I love this movie. And the books too.
32
The Little Mermaid 1989,  G)
33
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
34
Hercules 1997,  G)
35
Jurassic Park 1993,  PG-13)
36
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
not as good as the first or third one.
37
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
38
Eragon 2006,  PG)
Eragon
That movie is soooo AWSOME!! I cant wait until the second one!
39
X-Men 2000,  PG-13)
40
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
41
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
42
Men in Black 1997,  PG-13)
43
Men in Black II 2002,  PG-13)
44
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I read the book, and it sounds like it will make a great movie. But the ending is sad :(
45
Peter Pan 1953,  G)
46
Pinocchio 1940,  G)
47
Chicken Little 2005,  G)
48
Chicken Run 2000,  G)
49
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
50
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
51
Sakura Wars: The Movie 1997,  PG-13)
52
Sakura Wars 1997,  Unrated)
53
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Americans butchered the movie. The Japanese version is way better.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments