My Favorite Movies


  jerry132's Rating My Rating
1
Bad Day - WW II 2007,  Unrated)
Bad Day - WW II
I will be directing this film and you will be able to watch it as it has a world release.
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
This is the first film I have ever watched that actually discouraged me to be a filmmaker. It's that good! So of course that inspires me to be that much better, that more brilliant, that much unforgetable. Jerry G. Angelo
3
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
What an excellent film. What an incredible role, and Daniel Day-Lewis is superb. One of the best villians of all time is Magua, played by Wes Stusi whom I also got to meet in Santa Fe at my first film, HIGHWAY TO SANTA FE's world premiere. Also this movie has one of my 5 greatest scenes of all time, which for me are usually when a hero has to sacrafice himself to save someone. The scene where the British officer gives up his life to save the woman he loves who doesn't love him. As he is burning at the stake Daniel Day-Lewis's character shoots him between the eyes. Jerry G. Angelo
4
Titanic 1996,  PG-13)
Titanic
From an actors point of view I completely respect Leonardo DiCaprio for his career in choosing to be apart of wonderful and rememberable films. This is a tops for a action/romantic movie to sit for a couple hours and wrap yourself into. Sometimes love is worth dying for. Jerry G. Angelo
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
What is unique about this beauty is the fact that we will never see synchranicity in acting and dancing like this again... If we do, we have a new prodigy on board. When you watch this movie next time pay special attention to the long single takes to the dancing with one, two and three actors simultaneously. Every single step and beat is on cue. This is also one of the first films I remember my father sharing me. He taught me to sing. LOVE LABOUR'S LOST fell ALOT bit south. Jerry G. Angelo
6
Platoon 1986,  R)
Platoon
I love war films. Again, sacrafice of one character's life to save another, underlying intentions, and fate. Another top 5 greatest scenes for me is when, Elias played by Wilem Dafoe, is running for his life at the end of the movie being shot at by the Viet Cong. As his commrades fly away in the helicopter helpless to do anything, he drops to his knees with his hands spread to the sky... Wow! Jerry G. Angelo
7
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
My idea of the greatest types of films are mostly magical fiction. Because they create a world for us that does not exist here on earth. Ewan McGregor is one of my favorite actors and he is a perfect match. This movie has love, great imagination, and Happiness. Jerry G. Angelo
8
Alien 1979,  R)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
The Godfather 1972,  R)
11
The Godfather, Part II 1974,  R)
12
Legends of the Fall 1994,  R)
13
Aliens 1986,  R)
14
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) 2003,  R)
15
The Man from Elysian Fields 2001,  R)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
The Natural 1984,  PG)
18
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
19
Red River 1948,  Unrated)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Eraserhead 1977,  R)
22
Road to Perdition 2002,  R)
23
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
24
The Wizard of Oz 1939,  G)
25
The Dark Crystal 1982,  PG)
26
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
27
Sleepy Hollow 1999,  R)
28
Love Actually 2003,  R)
29
Fraggle Rock - Doin' Things That Doozers Do 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments