My Favorite Movies


  jeremyroberts's Rating My Rating
1
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
I really don't like how Gary stole this from me. I said it was my favorite movie first, so it is all me. Oh well, it is my favorite movie now. It was soooooo damn good there was not one bad thing I can say about it. Freddy Rodriguez was a BADASS! Kurt Russell rocked it to Russia and Rose McGowan was HOTTT! The fake trailers were hilarious too.
2
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Best Movie Ever
3
Garden State 2004,  R)
Garden State
Hilarious, Natalie Portman and Zach Braff in top form
4
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
I don't care what anyone says, I freakin LOVE this movie, I can't wait until the sequel.
5
Two Girls and a Guy 1998,  R)
Two Girls and a Guy
Funny, Touching, and Thoughful. Great Film.
6
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
Amazing, Kip Pardue's monologue is great
7
Superman 1978,  PG)
Superman
It's the original
8
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
Way better than the orginal cut.
9
Superman II 1981,  PG)
Superman II
Gets old after the 15th time seeing it, but it is still good
10
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
Sam Rockwell IS Chuck Barris
11
Sorority Boys 2002,  R)
Sorority Boys
Micheal Rosenbaum, Enough said.
12
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith, Hilarious
13
Clerks: The Lost Scene 2004,  Unrated)
Clerks: The Lost Scene
You have to see it to enjoy it.
14
Clerks 2001,  Unrated)
Clerks
I have never laughed so hard in my life
15
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
It's a cult classic, millions can't be wrong
16
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Kevin Smith's best film to date.
17
Dogma 1999,  R)
Dogma
Affleck and Damon, Mewes and Smith, POWERHOUSE.
18
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Not Smith's best work but it is FUNNY.
19
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Could possibly be the funniest movie ever made
20
Drawing Flies 1996,  Unrated)
Drawing Flies
Hilarious, Jason Lee is the man.
21
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
I don't care about J.Lo, I loved this movie.
22
Now You Know 2002,  R)
Now You Know
SEE THIS MOVIE NOW!!
23
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Joss Whedon, Firefly, Whats not to love.
24
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
This movie is AMAZING, the heart is there, you think that these two people are really falling in love with each other. The telephone scene is great.
25
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
I really liked how the ending of this left it open to how you wanted it to end, great job.
26
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan
Never gets old
27
Jason X 2001,  R)
Jason X
Eh, it's ok, but it is a Jason movie
28
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
I only think this could have been better if Mewes was actually in it, other than that it rocks. Monica Keena is HOTT!
29
Sin City 2005,  R)
Sin City
Just awesome, Robert Rodriguez has done it again.
30
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
Number 3 for Rosenbaum.
31
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Creeps me out everytime.
32
Pi 1998,  R)
Pi
A guy puts a power driller to his head, what other movie can you see that in.
33
The Battle of Shaker Heights 2003,  PG-13)
The Battle of Shaker Heights
Funny and heartfelt, Shia LeBeouf is great.
34
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin Tarantino did it again.
35
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The conclusion is amazing.
36
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Dennis Hopper is freakin crazy!
37
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
Don't watch this with the lights off, and the midgit is scary too.
38
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
Great Movie but very weird.
39
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
I think this is the only David Lynch movie I didn't understand.
40
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Very creepy, I had to watch it like 10 times to actually get it though.
41
Hard Eight (Sydney) 1996,  R)
Hard Eight (Sydney)
P.T. Anderson's first main flick, very good.
42
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Whalberg is the dogg.
43
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Tom Cruise IS Frank T.J. Mackie.
44
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Adam Sandler blew my mind in this film. Classic P.T. Anderson
45
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
Great first flick of the Trilogy.
46
Desperado 1995,  R)
Desperado
It gets even better with this one.
47
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
The best one in the trilogy.
48
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bill Murray is hilarious, and Scarlett Johansson shines.
49
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Hilarious Casting.
50
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Schwatzman and Murray are hilarious.
51
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Wes Anderson's best film.
52
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Funny as hell.
53
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
Great movie, hilarious!!!
54
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
Lindy Booth, Jared Padalecki, what can be bad about this movie?
55
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Come on, it's a classic
56
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Who has seen this movie and didn't love it?
57
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious, ecspecially the QUEEN scene.
58
Wonderland 2003,  R)
Wonderland
Hi everybody, I'm John Holmes.
59
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Good killing scenes, Lindy Booth, Eliza Dusku, and Jeremy Sisto is funny, this movie has it all.
60
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Cameron Crowe's best work to date.
61
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Tom Cruise is amazing and the climax is mind boggling.
62
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Very Sexy, don't watch it with the parents.
63
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Richard Linklater is a freaking genius.
64
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Hilarious, Robert Downey Jr. knocks it out of the park.
65
Rounders 1998,  R)
Rounders
Texas Hold Em, Norton, and Damon, what's the problem...nothing!
66
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
David O. Russel's best movie, Jude Law, Naomi Watts, and Jason Schwatzman are amazing.
67
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
The best musical ever made!!
68
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The book was better, but the movie is still great.
69
Summer Catch 2001,  PG-13)
Summer Catch
My favorite baseball movie..I think.
70
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
Oh man, Evan Rachael Wood, and Niki Reed, HOT HOT HOT!
71
Swingers 1996,  R)
Swingers
Vince Vaughn has never mad a movie funnier than this.
72
Made 2001,  R)
Made
Jon Favreau, Vince Vaughn and even P.Diddy did good in this.
73
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
The first and perhaps the best of the "Hannibal Lecter" movies.
74
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
This won the Academy Award for Best Picture, but I don't think it is the best, it is very good though.
75
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
VERY CREEPY, Gary Oldman is the MASTER!!!!.
76
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
I need to read the book first.
77
Snatch 2001,  R)
Snatch
Brad Pitt made a complete 180 when he did this, and it is believable too. Another Guy Ritchie masterpiece.
78
Tape 2001,  R)
Tape
I really liked this movie, there are only three actors in it and they manage to hold your ateention throughout the whole movie. Great acting and great directing by Richard Linklater.
79
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I don't care what anyone says, I liked this.
80
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Good Story, Hayden Christensen was too whiny though.
81
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
This was AMAZING, Yoda, Obi-Wan, Anakin, and The Emperor, SWEEEET!
82
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Oh yeah, Han Solo is a bad ass.
83
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Boba Fett, CRAZY MOFO!
84
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The conclusion, I liked it a lot, except for those damn Ewoks.
85
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
Everyone said this movie sucked. I thought it was really good. It was creepy, it had a really original story line, and Kristen Bell was SOOOO HOOOOT! Very good flick.
86
Club Dread 2004,  R)
Club Dread
I was kinda iffy on watching this because I wasn't to big a fan of Super Troopers, but this movie is 10 times funnier, I really enjoyed it.
87
Kids 1995,  NC-17)
Kids
This movies is very good and very disturbing. It's very truthful though, give it a view.
88
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Hilarious. Micheal Keaton is the man.
89
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Great movie, it's funny and sad in parts. Check it out it you haven't already.
90
Evolver 1995,  R)
Evolver
Ethan Embry does an amazing job, even though this movie is kinda cheesy.
91
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
Hilarious, this was MY movie in high school. Seth Green, Ethan Embry, and an awesome cameo by Jerry O' Connell
92
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
Patick Dempsey is Ronald Miller what else could there be? Oh yeah, Seth Green when he was like 12, and he was still Rosenbaum.
93
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
Very fun movie, it never gets old, and Sam Rockwell has an awesome cameo.
94
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze
I have only seen this once, but I remember enjoying it a lot.
95
TMNT 2007,  PG)
TMNT
Wow, they really surprise me with this, it was so much better than I expected and it was also pretty funny.
96
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
You can't go wrong with a movie written by Mike White, directed by Richard Linklater and starring Jack Black.
97
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Who doesn't love this movie, Ethan Embry is great.
98
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
This movie is the TITS! It had the power to keep me interested in the story and it had the power to gross the hell out of me. Great Film. Kris Lemche is the man.
99
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed
Not as good as the first one, but it still was really, really good. Except that little girl pissed me off and creeped me out at the same time.
100
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
Ginger Snaps Back - The Beginning
Who can forget about the prequel, this one isn't as good at the first two, but again, it's really good. I think this is the only horror trilogy (so far) that I actually enjoyed all three of the movies.
101
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Holy Shit, this movie was AMAZING, it starts out great and doesn't stop, I was on the edge of my seat the whole time. It's sooooooo good.
102
Fifty Pills 2006,  Unrated)
Fifty Pills
This movie is HILARIOUS! Kirsten Bell, Monica Keena, Nora Zehetner, John Hensley and more make this movie a must see. I quote John Hensey, "AHHHH you dick tease!"
103
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
David Cronenberg is a sick ass mofo. This movie was CRAZY, the ending was nuts too, and Kris Lemche was in it haha.
104
Bad News Bears 2005,  PG-13)
Bad News Bears
Ehh, it could have been better, the only reason I saw it was because Richard Linklater directed it.
105
The Crow 1994,  R)
The Crow
Ok, starting it off here, this movie kicks major ass, Brandon Lee made this movie AMAZING! Action and Love, that's what it is all about!
106
The Crow: City of Angels 1996,  R)
The Crow: City of Angels
Ok, come on now, it wasn't that bad, Mia Kirshner was hot and Thomas Jane and Iggy Pop as bad guys, that's a grade A casting.
107
The Crow - Salvation 2000,  R)
The Crow - Salvation
Not that bad either, Eric Mabius was actually a good Crow. The story was so-so.
108
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
The Crow - Wicked Prayer
Two words David Boreanaz. He was the man, and Tito Ortiz too. The story is horrible.
109
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
No one can say they didn't like this movie. It's a classic and Biff is so damn funny cause he is the biggest douchebag ever.
110
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
I really like the future scene in this movie, it is what everyone remembers about this one. A little slower than the first but it is still great.
111
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Classic ending to a great Trilogy. I love when Marty says "Great Scott" and Doc says "This is really heavy."
112
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
This movie was HILARIOUS, even when you think a serious part is coming BAM it hits you with a funny line that makes you forget how serious it is getting. There was some heartfelt parts that made the movie better because even though they were kinda sappy, they were funny too. I loved it.
113
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
I really enjoyed this, I was all about seeing this because I loved Club Dread and even though I liked Club Dread more, this was a close second, funny parts around every corner. If you're in the mood for a good comedy, watch this. I think I need to see Super Troopers again cause maybe I missed something, becase I didn't really like it that much.
114
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I will be so pissed if this movie sucks. There is absolutely no reason it should, but I thought Batman and Robin looked like a great movie, until I saw that piece of garabge
115
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
I have heard people bashing this movie left and right, I thought it was really good, and I can't wait until number 2 comes out!
116
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
It really didn't matter that they messed the story up a little bit, this movie was the SHIT!!! The Human Torch is the man!!!
117
True Romance 1993,  R)
True Romance
Brad Pitt is hilarious in this flick, Gary Oldman is the man even though he is in it for 10 minutes, every other supporing actor is great, if you haven't seen this movie, go rent it right now.
118
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
There isn't a bad thing to be said about this movie, it was amazing to say the least. I only wish it had "You Got the Touch" playing when Optimus was fighting Megatron, that would have been the bee's knees.
119
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
Zach Braff is just the man in every movie he is in, so if you add Casey Affleck, Eric Christian Olsen, Jacinda Barret and Rachel Bilson, you got a recipe for a top notch flick. I really liked it.
120
Feast 2006,  R)
Feast
Just your basic gory monster flick, I think it deserves a watch by everyone who likes horror movies. Project Greenlight was a good idea, I think they should do it again.
121
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
How can you go wrong with magic, hot chicks, murder and ghosts? You can't. This movie has got it all, and it holds your attention throughout the whole thing
122
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
Oh my, this movie was the shit, wolves, Agnes Bruckner, and Hugh Dancy, you can't stop that combo.
123
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
Oh why did they change the name of this, I like this title. :(
124
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
GOTTA SEE IT!!!!!!
125
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
This looks damn good!
126
Wanted 2008,  R)
Wanted
I won't lie, it looks pretty good
127
Jules and Jim 1962,  Unrated)
Jules and Jim
Supposedly it's a classic!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments