My Favorite Movies


  JerActor's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Singin' in the Rain 1952,  G)
7
The Wizard of Oz 1939,  G)
8
Goldfinger 1964,  PG)
9
Batman 1989,  PG-13)
10
The Lion King 1994,  G)
11
Beetlejuice 1988,  PG)
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Anastasia 1997,  G)
15
The Producers 2005,  PG-13)
16
Casino Royale 2006,  PG-13)
17
Phantom Of The Opera 1925,  Unrated)
18
Young Frankenstein 1974,  PG)
19
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
20
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
21
Casablanca 1942,  PG)
22
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
23
The Music Man 1962,  G)
24
It Happened One Night 1934,  Unrated)
25
Swing Time 1936,  Unrated)
26
Top Hat 1935,  Unrated)
27
Shall We Dance 1937,  Unrated)
28
Chicago 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments