My Favorite Movies


  1. jeole
  2. Jennifer

Top Ten Favourite Movies

  jeole's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The last Star Wars movie - true genius!
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
5
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
6
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
7
Fight Club 1999,  R)
8
WALL-E 2008,  G)
9
Finding Nemo 2003,  G)
10
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
There's something very special about this movie. The daemons in particular are awesome, the acting is pretty great, the FX are brilliant, and the Ice Bears are so beautiful you just want to take one home with you.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments