My Favorite Movies


  jenwheeler's Rating My Rating
1
Juno 2007,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best of the trilogy. beautiful scenery, good acting, cool effects, AWESOME fight scenes
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
6
Persepolis 2007,  PG-13)
7
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
this is one of those movies that gets better every time you watch it. you have to pay attention to get what's going on...but if you're not paying attention, why watch a movie? an interesting take on all different aspects of love.
8
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
baz luhrmann is a genius. the music was amazing, and ewan mcgregor's voice is just goosebumpy!
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
very faithful to the book. character development is done well; can't wait for prince caspian!
10
Across the Universe 2007,  PG-13)
11
Into the Wild 2007,  R)
12
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
all the magic of childhood with none of the innocence. Pan's Labyrinth was a startling, surreal film set in 1940's fascist Spain. The young heroine (creates? or discovers?) an underground fairy world which contrasts with (and sometimes, grotesquely, mirrors) her real life in the house of a brutal, bloodthirsty soldier. This movie is not for the faint of heart; it is shockingly violent, but also complex. One of the characters insists that life is not a fairy tale... but the movie shows that the fairy tale can be just as horrifying as real life. The art direction and special effects were hypnotizing; Guillermo del Toro paid close attention to detail, allowing the audience to get easily (and sometimes uncomfortably) lost in the movie.
13
Paris Je T'aime 2006,  R)
14
Sweet Land 2007,  PG)
15
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
such a dreamy movie!!! drew barrymore so won me back with this kick-ass chick flick.
16
Jesus of Nazareth ,  Unrated)
Jesus of Nazareth
beautiful, passionate, reverent, important, faithful, true.
17
The Kite Runner 2007,  PG-13)
18
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
hilarious! it's hard to find a good romantic comedy that's not patronizing and formulaic. this is one of the few. gwyneth SO deserved the oscar!
19
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
a great, offbeat movie. very relatable to those of us who weren't so cool in high school.
20
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
21
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
brilliant, fascinating, fabulous. it transported me, and bent my brain around a bit. cool action sequences, too.
22
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
an eye-opening story; true-to-life and triumphant. hard to watch johnny cash debilitated by drugs, but fun to watch june tackle the problem. great acting, outstanding music!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments