Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenvk's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I've read the book and the movie was great! It's interesting to see the kids getting older. The movies are scarier too.
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Excellent! Great Adventure!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great flick! Johnny Depp is so great as a pirate!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Excellent! I think the best of the "Pirates" movies so far!
5
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Luv Vin!
6
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Vin Diesel in my guy!!!
7
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
Great flick!
8
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Good movie!
9
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
It's on my que in Netflix
10
Apocalypto 2006,  R)
11
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Love Harrison Ford
13
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
14
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
15
21 2008,  PG-13)
21
This was a good movie. It makes it look like counting cards is easy, but it ain't! Good moral to the story: Gambling won't pay for everything, and you gotta earn your own way in life, and be careful or get screwed.
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I got to see this movie on Saturday and it was fantastic. Great acting, plot and special effects. Another great installment to the Indiana Jones collection! A must see in the theaters!
17
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
This was an excesslent movie! Hugh Jackman is fantastic! A must see!
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
It was a good movie. The movies get a bit darker than the last one. Although it did change a bit from the book, it didn't change the plot so that was okay. It's amazing to see the teenage castmemembers grow up so fast!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. jacudd
    jacudd posted 4 years ago

    We love all the same movies!! We've got great taste!!