My Favorite Movies


  jenvampvegas's Rating My Rating
1
Rush 1991,  R)
2
Gia 1998,  R)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
Dogville 2003,  R)
Dogville
It takes a bit of getting used to (you'll see what I mean), and the first half is slow, but middle to end is great and the ending is excellent. I totally relate to the Grace character.
5
Signs 2002,  PG-13)
6
Interview with the Vampire 1994,  R)
7
Foxfire 1996,  R)
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
GREAT! It blew me away...
9
Rent 2005,  PG-13)
10
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
A must see, esp if you've ever been a little too into drugs ever in your life.
11
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
Classic fav. I've seen it like 100 times when I was younger.
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
13
Sin City 2005,  R)
14
The Crow 1994,  R)
15
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Brilliant
16
School of Rock 2003,  PG-13)
17
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Pure comedy
18
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
Good for a stereotypical 80's movie... :P
19
1408 2007,  PG-13)
20
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
21
The Ring 2002,  PG-13)
22
The Crow: City of Angels 1996,  R)
The Crow: City of Angels
I loved this movie
23
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Laughed my ass off!
24
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Yay Ariel! What a hottie!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments