My Favorite Movies


  jennyswenson's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
The music is breathtaking, I see this movie every christmas.
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I have rarely ever seen a movie that's been this beautiful. The scenery was fantastic, the way it effected my mood, very little focus on blood. Romantic, exciting and strangely erotic without overstepping.
It was in short a movie I will buy and watch again.
3
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I can watch this movie with my eyes closed and still know all the lines..
4
Freeway 1996,  R)
Freeway
Ok,It's twisted and sick, but it's halerious!!
5
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
All I can say is AAAAAAAAWWWWW. SO CUTE!!!! ok, so I'm a sucker for puppies,,
6
Dogma 1999,  R)
Dogma
It's heretic and fun, childish and makes me smile. And I who like religion as a sweet story, loves how they toy with all the strange things in the bible.
7
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
humor,charm,sweet storyline. I see it every time I need an overdose of romance.
8
Cruel Intentions 1999,  R)
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
11
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
12
The Butterfly Effect 2004,  R)
13
The Shining 1980,  R)
The Shining
This movie gets under my skin, it's one of the creepiest i've ever seen..
14
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
I LOVE IT!!
15
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Robert de Niro dancing and singing in a tutu..Thats worth everything!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments