Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JennyJen's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
TWILIGHT is an AMAZING movie!! I think that everyone should go out and see it ASAP!! I am glad that I did. I give it TWO THUMBS UP!!!! If I could give Twilight 10 stars instead of just 5, I totally would!!!! I absolutely loved this movie. It is such a great love story of two total opposites who end up being more a like then they thought. Plus Edward is the perfect dream guy!!! :)
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
New Moon has my vote for the BEST movie of 2009. I think it is awesome that they were able to put so much in the movie and that they stuck so close to the book. The Wolf transformations are absolutely AMAZING!!!!! Everyone should go see NEW MOON asap!!!!
3
Remember the Titans 2000,  PG)
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Man, you're right, these things really work.
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Awesome Movie!! A must see!
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Another Great Harry Potter flix!!
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Again another amazing Harry Potter movie!!
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter is amazing!! Gotta see this one!
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Another awesome movie in the Harry Potter series!!!! Two thumbs up!!!!
10
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
11
Accepted 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
On a scale of 1 to 10 I give Pirates 3 an 11!! It's awesome!!
15
Step Up 2006,  PG-13)
16
Cars 2006,  G)
17
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
Look at that bow, look at that. I tied that, I tied that s***! Can I get somthin' on the bow?!
18
The Longest Yard 2005,  PG-13)
19
What a Girl Wants 2003,  PG)
20
A Cinderella Story 2004,  PG)
21
Mulan 1998,  G)
22
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
23
Cool Runnings 1993,  PG)
24
Rookie of the Year 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments