My Favorite Movies


  1. JenNumero2
  2. Jen

Give list a short description

  JenNumero2's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This movie is perfection! I wouldn't change one thing!
2
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Ok, where to start with this movie...

First let me just say this movie is AMAZING! I had such high expectations for this movie ever since seeing the preview and this is one of very few movies that actually exceeded my expectations!

I knew this movie was a musical but I didn't realise there would be so much singing... But the way that it's put, the words and actions fit so well it actually adds to the film instead of taking away from it.

Next I must mention that this is the best cinematography that I can remember ever seeing! Ahh it's so beautiful and artistic. The director had such great vision and it really shows!

Definitely a new favorite of mine! I would give it more stars if I could.
Go rent it today!
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Timeless Classic! This will always be one my all time favorites!
6
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Best telling of the story of Cinderella
7
Labyrinth 1986,  PG)
8
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
"I'm guided by a force much greater than luck"
9
Newsies 1992,  PG)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This is hands down the BEST action movie I've ever seen! If you go see this and can think of a better action movie, clue me in because I don't think I've seen anything that tops it. I'd be surprised if any of you don't rate this 5 stars. Laughs through out and non stop action! You don't need to be a Transformers fan to enjoy it. Go to the theater to get the full effect for this one, you won't be disappointed!
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
13
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
14
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
Story line is lacking but makes up for it with the dance. Best dancing I've seen in a film
15
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
16
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
17
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
18
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
19
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
20
Garden State 2004,  R)
21
The Fifth Element 1997,  PG-13)
22
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
23
Hackers 1995,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
25
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
26
Sense and Sensibility 1995,  PG)
27
Elf 2003,  PG)
28
Into the Blue 2005,  PG-13)
29
V for Vendetta 2006,  R)
30
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
31
The Last Samurai 2003,  R)
32
The Family Stone 2005,  PG-13)
33
The Cutting Edge 1992,  PG)
34
White Oleander 2002,  PG-13)
35
Rat Race 2001,  PG-13)
36
With Honors 1994,  PG-13)
37
Cirque du Soleil - La Nouba 2003,  Unrated)
Cirque du Soleil - La Nouba
With Cirque du Soleil you can't go wrong. I watched this a few years after seeing it live. The taping does not serve the show justice it's so much better LIVE! If you're ever in Orlando you must go see it.
38
Cirque du Soleil: Varekai 2003,  Unrated)
39
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
One of my all time favorites, Duckie totally makes this movie!
40
Braveheart 1995,  R)
41
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
"LACTOSE INTOLERANCE!!!!"

Watched this film countless times and it never gets old.
42
Dangerous Minds 1995,  R)
43
All I Want for Christmas 1991,  G)
All I Want for Christmas
Grew up watching this film. Always been one of my holiday favorites.
44
The Punisher 2004,  R)
45
X-Men 2000,  PG-13)
46
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
47
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
48
Fantastic Four 2005,  PG-13)
49
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
50
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
51
Finding Nemo 2003,  G)
52
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
53
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
54
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
55
The Last of the Mohicans 1992,  R)
56
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
57
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
58
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
59
Monsters, Inc. 2001,  G)
60
The One 2001,  PG-13)
61
The Patriot 2000,  R)
62
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
63
Resident Evil 2002,  R)
64
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
65
The Saint 1997,  PG-13)
66
Shaun of the Dead 2004,  R)
67
Sin City 2005,  R)
68
Spider-Man 2002,  PG-13)
69
Strictly Ballroom 1992,  PG)
70
Sweet November 2001,  PG-13)
71
The Sword in the Stone 1963,  G)
72
There's Something About Mary 1998,  R)
73
Toy Story 1995,  G)
74
Toy Story 2 1999,  G)
75
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
76
Underworld 2003,  R)
77
A Walk to Remember 2002,  PG)
78
Wedding Crashers 2005,  R)
79
What About Bob? 1991,  PG)
80
While You Were Sleeping 1995,  PG)
81
Without A Paddle 2004,  PG-13)
82
Zoolander 2001,  PG-13)
83
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
First movie I can remember watching. Maybe it's because I used to watch it over and over again. Just as good today as it was back then.
84
Benny & Joon 1993,  PG)
85
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
86
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
87
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
88
Reign of Fire 2002,  PG-13)
89
Life as a House 2001,  R)
90
300 2007,  R)
91
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
In my opinion, it was the best of the 3.
92
Griffin & Phoenix 2006,  PG-13)
Griffin & Phoenix
A really sweet story. I watched the tv edited version so I want to buy this so I can see what I missed.
93
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
94
The Money Pit 1986,  PG)
95
The Last Kiss 2006,  R)
96
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
97
Just Write 1998,  PG-13)
98
Juno 2007,  PG-13)
99
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I went and saw this yesterday, I was really excited to see it. I think Christian Bale is an excellent Batman but.... This movie was getting soooo much hype so I was afraid that it wouldn't live up to it. Well it did, it so did! Definitely a 5 star in my book! I love Heath Ledger but I was still worried on whether he would do Joker justice. He did NOT disappoint! I love the way they wrote this version of Joker. I know the theaters are crazy right now but be sure to go out and see it while it's in the theater! Perfect mix of action & humor!
100
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
I knew i was going to like this movie because I like anything Pixar but I really really LOVED it! The previews don't serve this movie justice! Instant fav! Great movie for any age!
101
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
102
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
i can't tell you how many times I rented this when I worked for blockbuster and how many times I was going to start to watch this on instant watch (on Netflix) but I finally watched this last night! And I LOVE it!!!
103
Up 2009,  PG)
104
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
105
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Saw this in the theater on 7/18/10 with a high recommendation from a friend. This movie did NOT disappoint. Mind bending at it's finest! My husband and I plan on going to see it a second time in the theater which we NEVER do! it's just that good!
106
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
107
Despicable Me 2010,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments