My Favorite Movies


  jenniferc2's Rating My Rating
1
The Big Sleep 1946,  PG)
2
Miller's Crossing 1990,  R)
3
The Big Lebowski 1998,  R)
4
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
5
Belle de jour 2002,  R)
6
Chinatown 1974,  R)
7
Notorious 1946,  Unrated)
8
The Shining 1980,  R)
9
Ran 1985,  R)
10
Rushmore 1998,  R)
11
Manhattan 1979,  R)
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
13
Animal Crackers 1930,  G)
14
Raging Bull 1980,  R)
15
Eyes Wide Shut 1999,  R)
16
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
17
Amarcord 2009,  R)
18
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
19
Nashville 1975,  R)
20
Fargo 1996,  R)
21
8 1/2 1963,  Unrated)
22
GoodFellas 1990,  R)
23
I Vitelloni 1953,  Unrated)
24
The Long Goodbye 1973,  R)
25
Casablanca 1942,  PG)
26
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
27
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
28
Blue Velvet 1986,  R)
29
Annie Hall 1977,  PG)
30
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
31
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
32
The Quiet Man 1952,  Unrated)
33
Blazing Saddles 1974,  R)
34
Duck Soup 1933,  Unrated)
35
Blood Simple 1984,  R)
36
Double Indemnity 1944,  Unrated)
37
The Apartment 1960,  Unrated)
38
The Silence of the Lambs 1991,  R)
39
West Side Story 1961,  PG)
40
Taxi Driver 1976,  R)
41
Rebecca 1940,  Unrated)
42
Barry Lyndon 1975,  PG)
43
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
44
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
45
Once Upon a Time in America 1984,  R)
46
Casino 1995,  R)
47
Mean Streets 1973,  R)
48
Lolita 1962,  Unrated)
49
Stranger Than Paradise 1984,  R)
50
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
51
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
52
The Godfather 1972,  R)
53
The Godfather, Part II 1974,  R)
54
Fitzcarraldo 1982,  PG)
55
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
56
Mystery Train 1989,  R)
57
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
58
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
59
Apocalypse Now 1979,  R)
60
His Girl Friday 1940,  Unrated)
61
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
62
The Lost Weekend 1945,  Unrated)
63
Labyrinth 1986,  PG)
64
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
65
King Lear 1987,  PG)
66
Vanilla Sky 2001,  R)
67
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
68
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
69
Full Metal Jacket 1987,  R)
70
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
71
Broken Flowers 2005,  R)
72
Vertigo 1958,  PG)
73
Grease 1978,  PG)
74
Traffic 2000,  R)
75
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
76
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
77
Elizabethtown 2005,  PG-13)
78
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
79
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
80
Pulp Fiction 1994,  R)
81
Rosemary's Baby 1968,  R)
82
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
83
Strangers on a Train 1951,  PG)
84
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
85
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
86
Bottle Rocket 1996,  R)
87
Fight Club 1999,  R)
88
The Blues Brothers 1980,  R)
89
North by Northwest 1959,  Unrated)
90
Gangs of New York 2002,  R)
91
The Maltese Falcon 1941,  PG)
92
Five Easy Pieces 1970,  R)
93
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
94
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
95
Say Anything... 1989,  PG-13)
96
Magnolia 1999,  R)
97
Match Point 2005,  R)
98
Husbands and Wives 1992,  R)
99
Gosford Park 2001,  R)
100
Suspicion 1941,  Unrated)
101
L.A. Confidential 1997,  R)
102
Out of Sight 1998,  R)
103
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
104
Batman 1989,  PG-13)
105
Mulholland Drive 2001,  R)
106
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
107
Barton Fink 1991,  R)
108
Saturday Night Fever 1977,  R)
109
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
110
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
111
Urban Cowboy 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments