Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenners413's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
if you dont appreciate these films after seeing them, you are not my friend..
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
YAY!! FAV!!
4
The Patriot 2000,  R)
5
Legends of the Fall 1994,  R)
6
Signs 2002,  PG-13)
7
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
8
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
GREAT MOVIE
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Love it
11
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
greatly put together/ plot/ characters/ special effects
12
Cinderella Man 2005,  PG-13)
13
Glory Road 2006,  PG)
14
Walk the Line 2005,  PG-13)
15
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
at first i thought it looked so stupid but it was amazing. I liked how they kept it feeling like the "old" ones and it had enough action/ drama/ romance etc.
16
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Love it - Peter Jackson rocks
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
i love nija turtles.. this movie was great
18
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
19
Lady in the Water 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
pretty good
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
The book is better/ felt rushed
22
Juno 2007,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
gotta watch it so you know whats going on in other ones
24
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
25
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
26
I Am Legend 2007,  PG-13)
27
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
loved it dakota fanning rocks
28
Troy 2004,  R)
29
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
30
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
31
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
Sad but great movie
32
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
33
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
CLASSIC! I can watch again and again.
34
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Watch it again and again
35
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
LOVED IT SAW 3 TIMES!! But I like-a-da-cookie
36
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
37
The Ringer 2005,  PG-13)
38
March of the Penguins 2005,  G)
39
The Shawshank Redemption 1994,  R)
40
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
WILSONNNNNNN
41
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
i like this twist and will smith movies are always good
42
X-Men 2000,  PG-13)
43
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
44
The Village 2004,  PG-13)
45
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments