My Favorite Movies


  jennatomic22's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Moulin Rouge.. I must say, I'm a sucker for musicals, I must have watched this 20 times the first month I bought it. It's a great love story, with good songs, I love how they used contemporary music in the movie.
2
Memento 2000,  R)
Memento
Excellent film, It's about a guy with short term memory, so the way they filmed and edited the movie, it's like your on the same page as him, cause he doesn't know what's going on, and neither do you, but in the end when all the pieces fit together and you figure it out, it's pretty cool.
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
best love story ever
4
1408 2007,  PG-13)
1408
omg, scariest movie i've seen in a LONG LONG time
5
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I adore this movie, it's got a great story, very intresting, and I just loved it.
6
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Hilarious movie to the trained eye, lol.. Quirky and offbeat comedy that has alot of funny one-liners.. "I caught you some delcious bass"...
7
Quills 2000,  R)
Quills
Not many people know of this movie, but it's an awesome story, and it's based on a real "pornographic" author. It's based in a nut house, and the movie gets really "insane" at parts, but this is still one of my favorite movies.
8
Grease 1978,  PG)
Grease
A classic, I probably still watch it once a year when it comes on tv.
9
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
Funny, flat out funny, Makes you wish real cops were like these guys!
10
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
I love angelina jolie
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Hilarious movie!
12
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
I loved this because of the awesome twist at the end..
13
The Island 2005,  PG-13)
The Island
oh, this is a good movie in my opinion. Full of action and stuff like that..
14
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Movie version of the musical, surprisingly all of these actors not known for the musical abilities do an awesome job, I favor Catherine Zeta-Jones over Renee Zellweger, something about her squinty eyes and her baby face i guess that kinda bothers me? But still, I thought the movie was good.
15
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
i love finding nemo!
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I love titanic.. i've seen this movie so many times..
17
The Butterfly Effect 2004,  R)
18
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
If you love johnny depp you've got to see this movie, it's very cheesy, as a kid I loved it, now I find it very funny, favorite song "Please Mr. Jailer"
19
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
excellent movie! V is awesome!!
20
American History X 1998,  R)
American History X
This story has a great theme, it's a great movie in general.
21
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
They are such clever criminals, I always love movies like this... (thats also why I love The Inside Man)
22
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Great movie, Clive Owen is awesome.
23
John Q 2001,  PG-13)
24
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Excellent film, beautiful cinematography, and great story.
25
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
26
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Great movie!
27
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Yet another great movie, i love movies like this, with a big twist in the end..
28
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Sucker for musicals.. what can i say?
29
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Funny movie, stupid at the same time, especially the part where they ride a tiger? Lol, but still worth a watch.
30
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Gotta love Shrek!
31
The Life of David Gale 2003,  R)
32
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
two great actors, one great story!
33
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Wonderful movie!!!
34
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
In my opinion, a very funny movie..
35
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
36
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Oh, I love the truman show!
37
Vanilla Sky 2001,  R)
38
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
39
Mulholland Drive 2001,  R)
40
Hairspray 2007,  PG)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
42
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Excellent film, Heath Ledger is amazing in his portrayal as The Joker! There is something incredibly mesmerizing about this film, every line, every facial expression of The Joker is captivating.. and honestly there were quite a few scenes which were hilarious.. I hope Heath wins an Oscar!
43
Babel 2006,  R)
44
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Excellent movie!!
45
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
Excellent movie, one of my favorite movies of all time.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. brunettebaby1991
    brunettebaby1991 posted 3 years ago

    i love some of those movies