Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenmunce's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved this movie even better than the first one. I think that they did a great job with the special effects.
2
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
I loved this movie it's the stoned out sick type of humor that everyone needs a little of in their lives. It surprized me with some of the cast, who would believe "Mrs. Partridge" from the Partridge Family could be a slut?
3
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I really enjoyed this movie even more than I though I would. It is a typical Ben Stiller movie and he really does a great job with Robin Williams.
4
Wedding Crashers 2005,  R)
5
Underworld: Evolution 2006,  R)
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
7
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
8
Pay It Forward 2000,  PG-13)
9
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
My fav scary movie!
10
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
11
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
This is one of the best movies of all time. It helps that Ryan Reynolds is so damn good looking too.
12
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
13
Elf 2003,  PG)
Elf
Buddy the elf what's your favorite color? I love this movie and it is great for all ages.
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
This is so funny the never ending search for white castle. Even if you don't do drugs you have to know what it is to really crave a burger and you'll do anything to get it. There were a couple of parts that could have been left out but I still loved this movie. Can't wait for the next one!
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
18
Old School 2003,  R)
19
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
I loved this movie. I didn't love Terry Bradshaw's butt.
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
This movie was kind of freaky when you think of all the things that could happen.
22
American Pie 1999,  R)
23
Varsity Blues 1999,  R)
24
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
I miss Chris Farley to think of all the other movies he could have made.
25
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
26
Frequency 2000,  PG-13)
27
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
Loved this movie. Owen Wilson reminds me of Will Farrell and this was very well cast. I laughed all the way through it.
28
The Longest Yard 2005,  PG-13)
29
I Am Sam 2001,  PG-13)
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
31
The Lord of the Rings 1978,  PG)
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
33
American Pie 2 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments