Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenmj12's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Fave Movie
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Godzilla 1998,  PG-13)
6
Superman Returns 2006,  PG-13)
7
City of Angels 1998,  PG-13)
8
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
9
Pride and Prejudice ,  Unrated)
10
Big Fish 2004,  PG-13)
11
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
12
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Very touching, you'll be crying at the end of the movie
13
The Village 2004,  PG-13)
The Village
very profound
14
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Tobey's too cure in it
15
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
16
Star Wars ,  PG)
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
My least fave of the latest 3 star wars but it's still good
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The best of the best
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
20
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Top of the top!
24
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
25
Scary Movie 2 2001,  R)
26
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
27
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Full of good humour
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I'm a big fan of ROland Emmerich
29
King Kong 2005,  PG-13)
30
The Notebook 2004,  PG-13)
31
A Walk to Remember 2002,  PG)
32
American Pie 1999,  R)
33
American Pie 2 2001,  R)
34
American Wedding 2003,  R)
35
Con Air 1997,  R)
36
The Mummy 1999,  PG-13)
37
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
38
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
I just loved that movie...reminded me of the day i felt in love with hip hop....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments