Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jenmills69's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
MY #3 FAVORITE MOVIE
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
MY #2 FAVORITE MOVIE







LOVED IT!
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
MY # 1 FAVORITE MOVIE
4
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
WOW! AMAZING AND HUMBLING!
5
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
totally awsome if you haven't seen this movie please take time to see it!
6
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
I LOVE THIS MOVIE
7
Prime 2005,  PG-13)
Prime
FANTASTIC MOVIE
8
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
I LOVE TYLER PERRY....HELLER!
9
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
GREAT MOVIE I LOVE DREW
10
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
LUVED IT!
11
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
TOM HANKS IS AWSOME
12
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
FUNNY
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
WHAT CAN I SAY! I WAS IN A TRANCE THE WHOLE TIME
14
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I LOVED TOM HANKS IN THIS MOVIE
15
Grease 1978,  PG)
Grease
I KNOW EVERY WORD BY HEART
16
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
I LOVE GREASE 2 I KNOW IT BY HEART I'VE SEEN IT A MILLION TIMES IT NVER GET OLD
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
VERY COOL!
18
Shrek 2001,  PG)
Shrek
I LOVE SHREK
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I DO'T KNOW? I WAS OK
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
OK
21
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
I LOVE JULIA AND RICHARD TOGETHER



I LOVE JULIA ROBERTS
22
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
PRETTY GOOD
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OKAY!
24
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I LIKE RUSSELL CROW IN ABOUT ANYTHING



I LIKED IT
25
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
DREW AND ADAM HAS GREAT CHIMESTRY
26
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
AGAIN TOM HANKS IS AWSOME
27
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I LOVE ANYTHING BATMAN
28
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
THIS IS A VERY COOL MOVIE


LOVE IT
29
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
LOOOVVVEEEDDD! IIITTT!
30
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
VERY COOL
31
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
TOM HANKS THATS ALL THAT NEEDS TO BE SAID
32
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
TOTALLY GREAT MOVIE
33
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
34
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
LEO AS FABULOUS
35
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
LOVED IT BUT I LOVE DEBRA MESSING IN JUST ABOUT ANYTHING
36
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
IT'S BETTER EVERYTIME I SEE IT
37
Cars 2006,  G)
Cars
FUNNY
38
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
I LOVE THIS MOVIE
39
Tex 1982,  PG)
Tex
ANOTHER GREAT ONE BE S E HINTON
40
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
GREAT MOVIE



I LOVE IT!
41
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
DR. MCDREAMY BEFORE HE WAS MCDREAMY
42
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
WONDERFUL MOVIE
43
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
AWSOME MATT DAMON IS FABULOUS
44
Ghost 1990,  PG-13)
45
Point Break 1991,  R)
Point Break
LIKED IT ALOT!
46
Road House 1989,  R)
Road House
WOW! I THOUGHT HE'D BE BIGGER
47
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
HILARIOUS
48
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
ANOTHER S E HINTON MOVIE I LOVE S E HINTON
49
Next of Kin 1989,  R)
Next of Kin
COOL
50
Three Wishes 1995,  PG)
Three Wishes
FANTASTIC MOVIE
51
One Last Dance 2003,  PG-13)
One Last Dance
NOT WHAT I EXPECTED BUT I LIKED IT
52
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
53
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
I LOVE SANDRA BULLOCK
54
Speed 1994,  R)
55
The Lake House 2006,  PG)
56
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
EXELLENT!
57
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
VERY FUNNY
58
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
SNDRA BULLOCK IS WONDERFUL
59
The Net 1995,  PG-13)
The Net
GOOD MOVIE
60
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
LOVED IT!
61
Forces of Nature 1999,  PG-13)
62
In Love and War 1996,  PG-13)
In Love and War
I LOVE THESE KIND OF MOVIES
63
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
64
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
65
Rumble Fish 1983,  R)
66
Little Darlings 1980,  R)
67
Four Christmases 2008,  PG-13)
Four Christmases
GOTTA SE THIS ONE. I LOVE REESE WITHERSPOON
68
Walk the Line 2005,  PG-13)
69
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
LOVED IT
70
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
71
Notting Hill 1999,  PG-13)
72
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
JULIA AND RICHARD AGIAN! TOTALLY AWSOME
73
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
74
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
RIVATING
75
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
TOTALLY AWSOME MOVIE
76
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
I LOVE MEL GIBSON
77
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
SALLY FIELD AND JULIA ROBERTS ARE JUST AWSOME
78
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
PRETTY GOOD
79
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
80
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
I LOVED IT
81
Mystic Pizza 1988,  R)
82
Dying Young 1991,  R)
Dying Young
VERY TOUCHING
83
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
84
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
85
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
86
Good Will Hunting 1997,  R)
87
The Matrix Revolutions 2003,  R)
88
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
AWSOME
89
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
90
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
FUNNY
91
The Replacements 2000,  PG-13)
92
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
The Matrix Revisited
AWSOME
93
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
94
Facing the Giants 2006,  PG)
95
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
LOVED IT BUT I LOVE ANYTHING WITH SALLY FIELD
96
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
BERT AND SALLY HAS SO MUCH CHEMISTRY
97
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
Smokey and the Bandit II
AGAIN BERT AND SALLY SIZZLE
98
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
SALLY FIELD IS ONE OF THE BEST ACTRESSES EVER
99
Danielle Steel's Safe Harbour 2007,  PG-13)
100
The Miracle Worker 1979,  G)
The Miracle Worker
EXCELLENT
101
Zoya, (Danielle Steel's Zoya) 1995,  Unrated)
Zoya, (Danielle Steel's Zoya)
AGAIN I LOVE DANIELLE STEEL
102
Murder at 75 Birch 1999,  Unrated)
103
Phenomenon 1996,  PG)
104
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
LOVED IT
105
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
LOVED IT
106
Interview with the Vampire 1994,  R)
107
Days of Thunder 1990,  PG-13)
Days of Thunder
LOVED IT
108
Cocktail 1988,  R)
109
Risky Business 1983,  R)
110
All the Right Moves 1983,  R)
111
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
112
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
113
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
GOOD MOVIE
114
Batman Forever 1995,  PG-13)
115
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
116
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
117
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
COOL

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments